Jak założyć konto bez wychodzenia z domu?

 • 25 Mar 2020
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(0)
Założenie konta bankowego nie wychodząc z domu jest bardzo proste i wygodne. Coraz więcej banków poszerza możliwości swoich serwisów transakcyjnych i aplikacji, by klient nie musiał fatygować się do oddziału, by złożyć potrzebne wnioski.
Jak założyć konto bez wychodzenia z domu?

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta?

Do założenia konta osobistego wystarczą dane z dowodu osobistego: PESEL, seria i numer oraz data wydania i ważności dokumentu. W formularzu będzie też pytanie o nazwisko panieńskie matki i rezydencję podatkową (czy w Polsce, czy w innym kraju).

Jak założyć konto online?

Najlepiej jest skorzystać z porównywarki kont osobistych, który można znaleźć na naszej stronie.

Pojawi się formularz do założenia wybranego konta, w którym wpisuje się dane, wybiera rodzaj karty i dodatkowe usługi lub produkty. Umowa wraz z kartą przyjdzie pocztą w ciągu 7 dni roboczych lub przywiezie ją. W razie jakichkolwiek problemów można zadzwonić na infolinię banku.

Jest też opcja założenia rachunku za pomocą przelewu weryfikacyjnego z innego konta, jeśli się takie posiada. Ta metoda jest szybsza i niestety chętnie wykorzystywana przez różnego rodzaju oszustów, posiadających cudze dane osobowe. Warto więc uważać i dwa razy sprawdzić, czy prośba o przelew rzeczywiście pochodzi od banku.

Karta nie jest konieczna, ale przyda się, jeśli ma to być główne konto osobiste. Standardowo nie ma ona żadnego limitu kredytowego – zarządza się po prostu środkami na rachunku. Po przyjeździe kuriera należy aktywować kartę w serwisie transakcyjnym. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami dołączonymi do umowy. Pełna funkcjonalność konta będzie możliwa już po kilkunastu minutach, a w skrajnych przypadkach do dwóch dni.

Czasem założeniu konta towarzyszy jakaś atrakcyjna promocja np. premia na określonych warunkach – zwykle jest to pewna liczba transakcji kartą w ciągu pierwszych miesięcy, korzystanie z BLIK-a czy zapewnienie wpływów na konto.

Warto zorientować się, które banki mają w swojej ofercie bezpłatne bankomaty. Z opłatą czasami trzeba się też liczyć przy pobieraniu pieniędzy poniżej 100 zł.

Mieszkasz za granicą? Sprawdź jak otworzyć konto online! >>

Jak wybrać bank?

Wybierając bank najlepiej kierować się kilkoma kwestiami: tabelą opłat i prowizji za różne usługi, dostępnością usług i możliwością rozwiązywania problemów w serwisie transakcyjnym i aplikacji (bez konieczności odwiedzenia banku lub dzwonienia na infolinię) i tym, w jakim banku mają konta osoby, do których najczęściej wysyłane lub odbierane będą przelewy (np. rodzina, pracodawca).

Różnice w opłatach mogą się pojawić np. przy kartach. By uniknąć miesięcznej opłaty w wysokości kilku złotych, trzeba dokonać określonej liczby transakcji lub wydać podane minimum. Nie chodzi tu o przelewy, ale o zakupy w sklepach stacjonarnych, restauracjach czy punktach usługowych.

Niektóre banki wciąż wymagają wizyt w oddziale lub kontaktu przez infolinię, gdy klient chce wykonać jakieś operacje na swoim koncie lub uruchomić nowe produkty czy usługi. Lepiej zdecydować się na instytucję, która pozwala na samodzielne wprowadzanie zmian dzięki serwisowi transakcyjnemu lub aplikacji. Dotyczy to też częstego problemu, jakim jest zapominanie hasła, loginu, kodu do infolinii czy zablokowanie dostępu.

Jeśli w rodzinie wiele osób ma konto w jednym banku, to wygodnie jest dołączyć do tego samego, bo wtedy przelewy są natychmiastowe, niezależnie od dnia tygodnia czy godziny.

Ranking kont osobistych na luty 2020

W rankingu Money.pl na luty 2020 r. najlepsze konta osobiste to:

 • Konto Otwarte na Ciebie – BNP Paribas,
 • Konto Proste Zasady – Getin Bank,
 • Konto dla Ciebie – Credit Agricole,
 • Konto Jakie Chcę – Santander,
 • Konto z Lwem Direct – ING Bank Śląski,
 • eKonto osobiste – mBank,
 • Konto Jakże Osobiste – Alior Bank,
 • Konto Freemium – T-Mobile Usługi Bankowe,
 • Konto Przekorzystne – Bank Pekao S.A.,
 • Nest konto – Nest Bank.

Sprawdź jak działają banki w czasie epidemii, zobacz najnowszy raport!

W rankingu brane były pod uwagę koszty, związane z prowadzeniem konta, nowoczesne podejście do funkcjonalności i możliwość zarabiania. Założeniem było posiadanie miesięcznych wpływów w wysokości min. 1000 zł i transakcje na kwotę min. 300 zł.

Jakie są korzyści z posiadania konta osobistego?

Mając konto osobiste, trzyma się środki w bezpiecznym miejscu. Za to odpowiada Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dużą wygodą jest możliwość dokonywania transakcji przez internet, kupowania na portalach polskich i zagranicznych, płacenia rachunków w ciągu sekund, szybkiej pomocy finansowej, łatwego zarządzania środkami i oszczędzania. Oprócz tego klient może korzystać z różnych promocji, okazji i zniżek.

Podobne artykuły