Jak założyć konto w banku?

 • 07 Wrz 2015
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(6)
Jakie formalności trzeba załatwić, żeby założyć konto w banku? Gdzie i jak można to zrobić?
Jak założyć konto w banku?

Banki coraz bardziej upraszczają procedury związane z założeniem konta. Obecnie można otworzyć je już nie tylko w oddziale, lecz także przez internet, infolinię, a nawet aplikację mobilną. Jak krok po kroku wygląda proces założenia rachunku bankowego? Jakie dokumenty są niezbędne?


Założenie konta w banku to nic trudnego, tym bardziej, że instytucje finansowe dokładają wszelkich starań, aby cały proces przebiegł szybko i bez niepotrzebnych formalności. Właśnie dlatego klienci mają do wyboru różne sposoby otwarcia rachunku bankowego. Który z nich jest najlepszy? Przeczytaj poniższe zestawienie i załóż konto, tak jaki ci wygodnie.

Jak założyć konto w banku – sposoby

Najprostszym, a jednocześnie najpopularniejszym sposobem na założenie konta jest wizyta w oddziale banku. Obecny tam doradca klienta pomoże nam wybrać produkt najlepiej dopasowany do naszych potrzeb (większość banków ma kilka rodzajów kont), przygotuje niezbędne dokumenty oraz odpowie na nasze pytania. Pierwsze konto w banku możemy również śmiało założyć przez internet. Nie musimy wówczas wychodzić z domu, a w razie niejasności, skontaktować z przedstawicielem wybranej instytucji telefonicznie. W związku z tym, że banki starają się jak najlepiej odpowiadać na wymagania swoich klientów i dopasowywać swoje produkty do naszego trybu życia, konto możemy założyć za pomocą wygodnych aplikacji mobilnych.

R E K L A M A
Jak założyć konto w banku?

Zakładanie konta przez Internet

Aby otworzyć konto przez internet, wejdź na stronę wybranego banku i wypełnij formularz. Będziesz musiał podać swoje imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania i zameldowania, dane kontaktowe (e-mail i numer telefonu), PESEL, a także serię, numer i termin ważności dowodu osobistego. Niektóre instytucje finansowe wymagają również dołączenia skanu lub zdjęcia obu stron dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego twoją tożsamość. W zależności od wymagań stawianych przez bank może to być: paszport, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa, legitymacja emeryta/rencisty lub studenta/ucznia. W niektórych przypadkach bank może poprosić również o przedstawienie aktualnego wyciągu z rachunku bankowego prowadzonego przez inny bank na terenie Polski lub Unii Europejskiej, skanu polisy ubezpieczeniowej, zaświadczenia o adresie zameldowania wydanego przez odpowiednie organy państwowe, dokumentu potwierdzającego uzyskiwanie przychodów wydanego przez pracodawcę, aktualnego rachunku za czynsz, prąd, wodę, energię elektryczną, gaz, telewizję, telefon itd. Bez względu na to, który będzie to dokument, muszą być na nim widoczne twoje dane osobowe, a w niektórych przypadkach również adres zamieszkania.

Po podaniu wszystkich niezbędnych informacji musisz potwierdzić, poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola, że zapoznałeś się z regulaminem konta, wzorem umowy oraz tabelą opłat i prowizji. Wszystkie te dokumenty będą udostępnione do wglądu w załączeniu wniosku. Następnie należy wysłać wniosek poprzez wybranie opcji „wyślij”.

Oczywiście, potwierdzenie zapoznania się z umową nie oznacza jej podpisania. W trakcie wypełniania wniosku będziesz mógł określić, w jaki sposób chcesz ją zawrzeć. Banki zazwyczaj proponują:

 • Dostarczenie umowy przez kuriera pod adres wskazany przez zakładającego konto. Należy ją podpisać, jeden egzemplarz oddać kurierowi, a drugi zachować dla siebie.
 • Zawarcie umowy poprzez wykonanie zwykłego przelewu na dowolną kwotę ze swojego konta w innym banku na rachunek podany we wniosku. Oczywiście, wpłacone pieniądze zostaną zwrócone przez bank. Przelew traktowany jest jedynie jako wyraz oświadczenia woli o zawarciu umowy oraz potwierdzenie danych.

Drogą elektroniczną otrzymasz potwierdzenie zawarcia umowy wraz z numerem klienta niezbędnym do aktywacji bankowości internetowej. Pamiętaj, aby twoje dane z wniosku (imię i nazwisko, adres) były zgodne z danymi przelewu. W przeciwnym wypadku bank odrzuci wniosek o założenie konta.

 • Wizytę w wybranej placówce banku w celu podpisania umowy.

Konto w banku w oddziale

Oczywiście, konto można założyć również w tradycyjny sposób, czyli podczas wizyty w placówce banku. W tym przypadku nie musisz wypełniać wniosku – wszystkimi formalnościami zajmie się doradca klienta. Do podpisania umowy potrzebne ci będą te same dokumenty, co przy wypełnianiu wniosku przez internet, czyli dowód osobisty i w niektórych przypadkach drugi dokument tożsamości.

Zakładanie konta przez infolinię

W wielu instytucjach finansowych ustny wniosek o otwarcie konta można złożyć poprzez infolinię. Podczas rozmowy z konsultantem musisz podać te same dane, co w przypadku wypełniania wniosku przez internet. Podpisanie umowy następuje w placówce banku lub za pośrednictwem kuriera.

Konto w banku przez aplikację mobilną

Niektóre banki umożliwiają także wypełnienie wniosku o założenie konta przez aplikację mobilną, którą możesz pobrać na swojego smartfona. W tym przypadku obowiązują te same dokumenty i sposoby podpisania umowy jak przez internet.

Po podpisaniu umowy, zgodnie z dalszymi instrukcjami banku, należy uruchomić swój dostęp do bankowości internetowej, a po otrzymaniu karty aktywować ją i nadać numer PIN.

Należy podkreślić, że nie wszystkie instytucje finansowe umożliwiają otwarcie konta osobistego przez internet, infolinię czy aplikacją mobilną. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych banków.

Najlepsze konto w banku – gdzie założyć?

Bardzo często klienci wiedzą jak założyć konto w banku, jednak nie mają pewności, oferta której instytucji będzie dla nich najkorzystniejsza. Jeśli masz problem z wyborem konta osobistego, skorzystaj z naszej porównywarki. Wejdź na http://direct.money.pl/kontaosobiste/ i zaznacz operacje, które wykonujesz najczęściej (przelewy online, wypłaty z bankomatu, zlecenia stałe, polecenia przelewu). Następnie zaznacz opcję „pokaż oferty”. W odpowiedzi zwrotnej otrzymasz najlepsze oferty. Możesz również skorzystać z gotowego podsumowania, gdzie zostały przedstawione najważniejsze informacje na temat najpopularniejszych rachunków osobistych.

Dodano:
07 Wrz 2015

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

6 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Barbara Kozlowska Ekspert 01 maja 2018
  czy moge zalozyc konto nie majac adresu zamieszkania w Polsce?
 • Anna Malek Ekspert 05 lipca 2019
  To sytuacja jest jednak odwrotna. Przejrzałam wnioski o założenie konta w kilku bankach w Polsce i jest tam pole do wpisania kraju stałego pobytu. Jednak jest tam z automatu wpisana "Polska" i nie można tego zmienić. Dlatego trzeba dzwonić na infolinię albo iść do placówki, aby założyć konto. Dla mnie to jednak utrudnienie.
 • J.J. Stępień Ekspert 03 lipca 2019
  Sam, mieszkając w Polsce mam konta w Czechach i w Niemczech. Ich założenie wcale nie było trudniejsze niż w PL. 30 minut w banku i sprawa jest zamknięta.
 • Anna Malek Ekspert 03 lipca 2019
  Ok, ale jest to dużo trudniejsze niż wtedy, gdy mieszkasz w Polsce.
 • J.J. Stępień Ekspert 01 lipca 2019
  Przepraszam, ale muszę się nie zgodzić! Każdy obywatel UE może otworzyć sobie rachunek bankowy w dowolnym kraju członkowskim. I nie ma wcale wymogu zamieszkania w tym kraju.
 • Anna Malek Ekspert 02 maja 2018
  Cześć Barbaro,procedury w różnych bankach różnią się, ale ogólnie trudno to zrobić. Wyjściem z sytuacji jest ustanowienie pełnomocnika, który w Twoim imieniu może takie konto założyć. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://direct.money.pl/artykuly/konta-bankowe/jak-zalozyc-konto-w-polsce-bedac-za-granica,174,0,1915566.html Pozdrawiam :)

Podobne artykuły