Jak założyć konto w Polsce, będąc za granicą?

 • 24 Wrz 2019
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(17)
Konto bankowe za granicą? Jeśli tam przebywasz, to założenie go w Polsce nie będzie takie proste. Banki mówią, że otwarcie rachunku jest szybkie i proste, to jednak nie dla osób, które aktualnie przebywają poza naszym krajem. Istnieją jednak instytucje, które umożliwiają otwarcie konta, będąc za granicą. Sprawdź które i jak dokładnie to zrobić!
Jak założyć konto w Polsce, będąc za granicą?

Sprawdziłam siedem banków, które prowadzą najwięcej kont osobistych w Polsce. W każdym zapytałam czy umożliwiają otwarcie rachunku przez osoby, które aktualnie mieszkają za granicą i w najbliższym czasie nie przyjadą do kraju. Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta.

Co powinieneś wiedzieć o koncie bankowym?

Konto bankowe to podstawowy rachunek, który przyda Ci się do robienia przelewów, płacenia kartą czy przyjmowania pensji od pracodawcy. Najlepiej jest oczywiście wybrać darmowe konto bankowe, choć niekoniecznie bezwarunkowe. Zanim wybierzesz rachunek dla siebie sprawdź, czego wymaga bank, aby zwolnić Cię z opłaty za konto czy kartę. Zazwyczaj te warunki są tak proste (np. wpływ pensji czy wykonanie operacji kartą na 300 zł miesięcznie), że z łatwością je spełnisz.

Banki mówią, że założenie konta bankowego to naprawdę prosta sprawa. I rzeczywiście tak jest, jeśli mieszkasz w Polsce. Nie oznacza to jednak, że nie założysz rachunku, jeśli aktualnie nie ma Cię w kraju. Będziesz musiał tylko poświęcić na to chwilę dłużej.

Jak założyć konto za granicą przez internet?

Jeszcze kilka lat temu jedynym wyjściem, aby założyć konto w polskim banku, będąc za granicą, było ustanowienie pełnomocnika. Jest to jednak dość drogie, czasochłonne i wymaga wizyty u notariusza. Dużo wygodniej więc założyć konto bankowe za granicą przez internet.

Jednak, aby to zrobić, bank musi potwierdzić Twoją tożsamość. W Polsce łatwo to zrobić. Jeśli zależy Ci na otwarciu rachunku bez wychodzenia z domu, to możesz wybrać potwierdzenie danych kurierem. Upoważniony przez bank kurier przyjeżdża do Ciebie do domu, sprawdza, czy dane na Twoim dowodzie osobistym zgadzają się z tymi podanymi we wniosku o konto i przywozi Ci umowę.

W ten sposób nie założysz jednak konta, jeśli mieszkasz za granicą – z prostej przyczyny. Kurierzy, z którymi współpracują banki, nie pracują za granicą.

Jedyną opcją na otwarcie konta bankowego przez internet, jeśli przebywasz za granicą, to potwierdzenie tożsamości zdjęciem z dowodem osobistym albo podczas wideorozmowy z doradcą.

Ranking darmowych kont bankowych

Najlepsze darmowe konto bankowe możesz znaleźć, korzystając z przygotowanego przez nas rankingu.

Darmowe konta bankowe - ranking

Zanim jednak wybierzesz najlepsze konto bankowe dla siebie, to dowiedz się, które z nich założysz przez internet, nawet gdy mieszkasz poza Polską.

Gdzie założyć konto bankowe, mieszkając za granicą?

Zapytałam w siedmiu bankach, które prowadzą najwięcej kont osobistych w Polsce, czy można je założyć, będąc za granicą. Okazuje się, że tylko w dwóch bankach wiąże się to z całkiem prostą procedurą.

Santander BP – weryfikacja poprzez video

Jeśli chcesz założyć rachunek łatwo i szybko, to najbardziej polecam Ci to zrobić w Santander Bank Polska. Wniosek składasz online, a tożsamość potwierdzasz podczas wideochatu z doradcą banku. Przez rozmową musisz przygotować dowód osobisty i numer identyfikacji podatkowej (TIN), jeśli rozliczasz się z zagranicznym urzędem skarbowym. Co ważne, karta do konta jest wysyłana za granicę.

Niestety, Twój adres zamieszkania (oficjalny) musi być na terenie Polski. Adres korespondencyjny natomiast możesz podać taki, jak jest w rzeczywistości.

Szczegóły Konta Jakie Chcę w Santander BP:

 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za kartę, jeśli zapłacisz nią min. 5 razy w miesiącu
 • Do 300 zł rocznie zwrotu za rachunki: prąd, gaz, telefon, internet i telewizję

Załóż konto Jakie Chcę >>

Pekao S.A. – weryfikacja przez selfie

Ciekawą metodę potwierdzenia danych z dowodu stosuje Bank Pekao. Musisz sobie zrobić selfie ze swoim dowodem osobistym i dołączyć je do wniosku o założenie konta. Umowę podpisujesz w łatwy sposób – kodem SMS, który znajduje się na końcu wniosku.

Pamiętaj, że musisz mieć polski numer telefonu i polski adres korespondencyjny. Nie musisz być zameldowany w Polsce, ale bank musi mieć wiarygodny adres, gdzie może przysyłać listy.

Szczegóły Konta Przekorzystnego w Pekao S.A

 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za kartę
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów za granicą

Załóż Konto Przekorzystne i odbierz 100 zł >>

ING Bank Śląski i Alior Bank – tylko jeśli masz konto w innym polskim banku

Dwa ze sprawdzonych przeze mnie banków umożliwiają założenie konta podczas pobytu za granicą, ale tylko pod warunkiem, gdy masz już rachunek w innym polskim banku. Mowa tu o Alior Banku i ING Banku Śląskim. U nich możesz złożyć wniosek o założenie konta przez internet, ale potwierdzasz go przelewem weryfikacyjnym. Znaczy to tyle, że bank ufa, że inna instytucja sprawdziła już Twoje dane. Musisz więc w nowym banku podać takie same informacje, jak podałeś w obecnym (imię, nazwisko, adres itp.). Jeżeli będą się zgadzały, to bez problemu otworzysz konto.

Załóż Konto Direct w ING Banku Śląskim i odbierz 140 zł >>

Załóż Konto Jakże Osobiste w Alior Banku i odbierz 200 zł >>

BNP Paribas, mBank i PKO BP – będzie trudno

O możliwość założenia konta, będąc za granicą zapytałam także w: PKO Banku Polskim, mBanku i BNP Paribas.

W PKO BP rachunek można otworzyć tylko przez pełnomocnika, a to wiąże się z kosztami i wizytą u notariusza. Natomiast BNP Paribas i mBank w ogóle nie przewidują takiej możliwości. Aby założyć tam konto, musisz odwiedzić Polskę.

Jeśli chcesz sprawdzić jeszcze inne opcje, odwiedź naszą porównywarkę kont bankowych. Znajdziesz tam 19 ofert, które możesz łatwo porównać w jednym miejscu.

Dodano:
24 Wrz 2019

Zaktualizowano:
28 Maj 2020

17 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Koka Damayanti Ekspert 12 grudnia 2019
  Nie wiem jak z otwarciem, ale Citi handlowy już ponad rok akceptuje usa nr telefonu i faktycznie sms przychodzą natychmiast
 • Estar Ekspert 31 stycznia 2019
  Mogę udzielić wyjaśnień z własnego doświadczenia,otóż moja siostra będąc w Polsce udzieliła mi bardzo szerokiego pełnomocnictwa ( http://m.in . zawieranie umów finansowych itp w jej imieniu) bezterminowego, Wtedy nie potrzebowała rachunku w banku i nie założyła go. Posiadając takie pełnomocnictwo, udałam się do jednego z banków. Pełnomocnictwo skserowano i wysłano do prawników bankowych. Odpowiedź była pozytywna, jednak podczas próby założenia rachunku nie można było przeskoczyć wzoru podpisu właściciela rachunku, ponieważ siostra w Polsce rachunku nigdy nie posiadała. I tak została na razie bez tak potrzebnego konta. Pozdrawiam E.
 • Kaka Ekspert 18 maja 2020
  Bardzo ciekawy artykuł. Dokładnie tego szukałam. Dziękuję. O ile dobrze widzę, artykuł został zaktualniony ostatnim razem we wrześniu 2019 r. Czy sytuacja w międzyczasie uległa zmianie czy te procedury nadal są aktualne?
  Malek Anna Ekspert 20 maja 2020
  Cześć, jest tylko lepiej ;) Przez koronawirusa więcej banków zdecydowało się udostępnić proces otwierania konta na selfie. Oprócz Pekao jest to też: Millennium, BNP Paribas i Alior.
 • Anna Malek Ekspert 16 grudnia 2019
  Dzięki za informację! :)
 • Anna Malek Ekspert 14 listopada 2019
  Bardzo przydatna informacja, dzięki! A próbowałeś zakładać konto w innym banku czy na razie wybrałeś tylko Santander BP?
 • RedBlueRedBlue Ekspert 13 listopada 2019
  Santander BP nie akceptuje zagranicznego numeru telefonu we wniosku. Numery północnoamerykańskie (Kanada, USA, Meksyk) są za długie, i powoduję że pojawia się komunikat nieprawidłowego numer telefonu.
 • Anna Malek Ekspert 15 kwietnia 2019
  Łukaszu,niestety, konsultant miał rację. W najbliższym czasie dokładnie sprawdzę, jak wygląda procedura otwarcia konta w bankach w Polsce dla osób mieszkających za granicą i zaktualizuję artykuł. Zapisz więc sobie link i zaglądaj regularnie.
 • Lukasz Ekspert 14 kwietnia 2019
  Mieszkam we Francji na stale, nie posiadam innego konta w Polsce ani adresu zamieszkania, mam tylko ważny paszport i dowód osobisty. Z podatków rozliczam się tu gdzie mieszkam. Chciałem otworzyć konto przez internet w Polskim banku, natrafiłem na spore przeszkody. Po rozmowie z konsultantem dal mi do zrozumienia ze otworzenie rachunku z zagranicy będzie ciężką sprawą. Po tym wszystkim straciłem chęci.Wiec czy jest w Polsce bank w którym faktycznie można bez problemu otworzyć prosty rachunek w sieci?? Bo wydaje mi się że nie ma.
 • Anna Malek Ekspert 12 kwietnia 2019
  A masz doświadczenia w innych bankach?
 • Lukasz Ekspert 11 kwietnia 2019
  Pic na wodę! Właśnie próbowałem otworzyć konto w Polsce z zagranicy, a dokładnie z Francji i nic z tego, zwyczajnie się nie da! Próbowałem w Alior Bank.

Podobne artykuły