Jak założyć konto w Polsce, będąc za granicą?

 • 09 Cze 2020
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(27)
Jesteś aktualnie za granicą i najbliższej przyszłości nie przyjedziesz do Polski? Możesz założyć konto osobiste w polskim banku, bez wizyty w placówce. Epidemia koronawirusa zmotywowała banki do wdrożenia rozwiązań, które pozwalają bankować online. Dlatego już właściwie w każdym banku znajdziesz konto osobiste 2020, czyli rachunek na miarę naszych czasów, który można założyć w pełni przez internet!
Jak założyć konto w Polsce, będąc za granicą?

Selfie w aplikacji banku i wideoweryfikacja podczas rozmowy z bankowym to najpopularniejsze metody, dzięki którym można otworzyć konto bez wychodzenia z domu, a nawet kontaktu z kurierem. Banki mogły wysłać kuriera, aby dostarczał umowę tylko na terytorium Polski. Przez to nie mogłeś skorzystać z tej możliwości.

 Jednak nowe metody weryfikacji tożsamości sprawiły, że możesz otworzyć konto osobiste bez względu na to, gdzie aktualnie jesteś. W jakich bankach otworzysz konto osobiste online i jak to zrobić? Podpowiadam!

Konto osobiste Alior Bank – wideoweryfikacja

Pierwszą opcją jest weryfikacja podczas wideorozmowy. Potrzebujesz do tego komputera z kamerką internetową, mikrofonem oraz telefonu. Podczas rozmowy z bankowym analitykiem wykonywane są zdjęcia Twojej twarzy oraz dowodu osobistego. A Twoje dane osobowe są automatycznie przepisywane do wniosku o konto osobiste. Jeśli wszystko się zgadza, to dostajesz mailem potwierdzenie założenia konta. Wtedy również mailowo podpisujesz umowę i możesz już korzystać z rachunku.

Bank umożliwia także otwarcie rachunku przelewem weryfikacyjnym, ale ta opcja jest dostępna tylko dla osób, które mają już konto w polskim banku.

Konto osobiste Santander BP – wideoweryfikacja

Właściwie tak samo możesz założyć konto w Santander Bank Polska. Wypełniasz krótki wniosek, a potem następuje połączenie z doradcą banku. Pokazujesz do kamery telefonu lub komputera swój dowód osobisty, a następnie swoją twarz. System analizuje zgodność danych, a następnie doradca zawiera z Tobą umowę o konto osobiste. Mailem i SMSem otrzymujesz potwierdzenie zawarcia umowy i instrukcje dotyczące logowania.

Konto osobiste Bank Millennium – selfie w aplikacji

Podobną technologię porównywania danych z dowodu ze zdjęciem Twojej twarzy stosuje także Bank Millennium. Jednak możesz to zrobić tylko przez dedykowany wniosek, który znajduje się na stronie internetowej banku. Ważne jest, aby otworzyć go w telefonie, bo gdy zrobisz to na komputerze, będzie widoczna jedynie opcja otwarcia konta osobistego za pomocą kuriera.

We wniosku o konto wpisujesz swoje podstawowe dane, potem robisz zdjęcia dowodu osobistego i wykonujesz kilka zdjęć twarzy w różnym ułożeniu głowy. System potwierdza zgodność danych, a Ty potwierdzasz podpisanie umowy kodem SMS. Zanim bank wyśle do Ciebie kartę do konta, możesz w aplikacji wygenerować sobie jej indywidualny odpowiednik i korzystać z niej np. podczas płatności internetowych.

Konto osobiste Bank Pekao – selfie w aplikacji

Aby założyć rachunek w Banku Pekao, musisz skorzystać z bankowej aplikacji PeoPay. W aplikacji wypełniasz swoje podstawowe dane, robisz zdjęcie dowodu osobistego, a następnie trzy zdjęcia twarzy. System potwierdza Twoją tożsamość i po chwili otrzymasz powiadomienie w aplikacji, że umowa o konto jest gotowa do podpisania. W ciągu kilku dni na podany adres bank wyśle Ci kartę do rachunku.

Zobacz nasz test: Otwarcie konta osobistego przez selfie w Banku Pekao >>

Konto osobiste BNP Paribas – selfie w aplikacji

W bardzo podobny sposób możesz otworzyć rachunek także w BNP Paribas. Ściągasz nową aplikację GoMobile, wpisujesz w niej swoje podstawowe dane osobowe, robisz zdjęcia dowodu osobistego, a aplikacja nagrywa trzy filmiki, w których wykonujesz wskazane ruchy głową.

Po weryfikacji zgodności danych otrzymujesz maila, że umowa jest gotowa do podpisania. Wracasz do aplikacji, która przekierowuje Cię do systemu Autenti. Zapewnia onbezpieczeństwo umów podpisywanych przez internet. Jednym kliknięciem zawierasz umowę i już!

Zobacz nasz test: Otwarcie konta bankowego przez selfie w BNP Paribas >>

Konto osobiste Credit Agricole – dedykowana aplikacja

Credit Agricole przygotował specjalną aplikację, która służy tylko do zakładania konta – CA24 Otwórz Konto. Aplikacja poprosi Cię o wpisanie podstawowych danych, zrobienie zdjęcia dowodu osobistego i swojej twarzy. Potem porównuje zgodność danych i jeśli procedura przebiegnie pomyślnie, to podpisujesz umowę kodem PIN, który otrzymasz SMSem.

Konto osobiste ING Bank Śląski – selfie w aplikacji

Podobnie aplikacja ING Banku Śląskiego porównuje zdjęcia dowodu osobistego z rysami Twojej twarzy z selfie, które zrobisz podczas otwierania rachunku. Bank potwierdzi zgodność danych najpóźniej kolejnego dnia roboczego. Login do bankowości internetowej otrzymasz SMSem, a kartę do konta bank wyśle pocztą.

W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste?

Który z wyżej wymienionych banków oferuje najlepsze konto osobiste? Tak naprawdę wiele zależy od tego, czego oczekujesz. Już wiesz, jak wygląda proces otwarcia rachunku, a teraz możesz wybierać najlepszą ofertę pod kątem opłat i korzyści. W tym pomoże Ci nasz ranking. Konto osobiste każdego z powyższych banków jest tam opisane. Jednym rzutem oka sprawdzisz opłaty, wady, zalety i promocję danych rachunków, więc łatwiej będzie Ci wybrać.

Otwarcie konta przez aplikację jest szybsze, więc jeżeli zależy Ci na czasie, to warto wybrać bank, który tę metodę oferuje. Jeżeli jednak masz wątpliwości i chcesz mieć możliwość zadania pytań doradcy, to warto postawić na otwarcie konta przez wideorozmowę.

Dodano:
24 Wrz 2019

Zaktualizowano:
09 Cze 2020

27 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Lukasz Ekspert 14 kwietnia 2019
  Mieszkam we Francji na stale, nie posiadam innego konta w Polsce ani adresu zamieszkania, mam tylko ważny paszport i dowód osobisty. Z podatków rozliczam się tu gdzie mieszkam. Chciałem otworzyć konto przez internet w Polskim banku, natrafiłem na spore przeszkody. Po rozmowie z konsultantem dal mi do zrozumienia ze otworzenie rachunku z zagranicy będzie ciężką sprawą. Po tym wszystkim straciłem chęci.Wiec czy jest w Polsce bank w którym faktycznie można bez problemu otworzyć prosty rachunek w sieci?? Bo wydaje mi się że nie ma.
 • Kk Ekspert 10 czerwca 2020
  Wszystko fajnie, tylko jak to zrobić kiedy nie posiadam polskiego numeru telefonu a wszędzie jest wymagany ?
  Malek Anna Ekspert 12 czerwca 2020
  Cześć, w takiej sytuacji trudno mi cokolwiek poradzić. W takiej sytuacji można założyć konto, tylko idąc do placówki banku.
  Doro Ekspert 20 czerwca 2020
  Hej, mam ten sam problem. Jestem Polką, mam polski meldunek i mieszkam w Niemczech. ALE nie posiadam polskiego numeru telefonu, tylko niemiecki i to jest wielka przeszkoda. Jestem zdziwiona, bo jesteśmy w Unii Europejskiej i powinny być jakieś ułatwienia z tego względu... Właśnie rozmawiałam z mbankiem - pan konsultant bardzo się plątał w wypowiedziach i stwierdził, że to się nie uda. Natomiast napisałam jeszcze do banku Millenium i pani konsultantka mi odpowiedziała, że w takiej sytuacji konto można jedynie założyć w oddziale banku.
  Grześ Ekspert 21 czerwca 2020
  Wystarczy kupić starter za 5 zł i masz polski numer
  aaa Ekspert 10 lipca 2020
  ten telefon bedzie potem ciagle potrzebny
  Marcin Ekspert 28 lipca 2020
  Nie, mam Millennium od lat i tylko nr USA. Da sie. Smsy przychodza tez.
  Krzysztof Ekspert 03 września 2020
  Santander zakładałem na nr zagraniczny
  bibi Ekspert 20 września 2020
  kup polska karte play
  kasia Ekspert 20 września 2020
  doslownie.ja tez sie zastanawiam
 • Peter Ekspert 08 września 2020
  Cześć mieszkam od 20 lat w UK nie poddam dowodu osobistego ani numeru potrzebuje otworzyć konto bankowe w Pl czy jest jakiś bank ??
  Malek Anna Ekspert 10 września 2020
  Cześć Peter, niestety do otwarcia konta w Polsce jest potrzebny dowód osobisty. Nie można tego przeskoczyć :(
 • Karina Ekspert 22 września 2020
  Czy ktoś się orientuje w jaki sposób mogę otworzyć konto w Polsce najlepiej ma poczcie aby wpływała mi tam Polska emerytura z tym ze mam Austriackie obywatelstwo czy jest możliwość przez internet czy muszę osobiście być na miejscu ??? Serdeczne dzięki
  Malek Anna Ekspert 23 września 2020
  Cześć Karino, konto na poczcie możesz otworzyć w Banku Pocztowym, ale tutaj chodzi o polską pocztę. Konto zza granicy możesz założyć tylko wtedy, jeśli masz polski numer telefonu i polski dowód osobisty.
 • Lucius Ekspert 02 grudnia 2017
  czyli trzeba zapłacić notariuszowi lub za bilet do Polski + notariuszowi, albo mieć już konto w Polskim banku (które trzeba jednak założyć osobiście lub znów przez notariusza) ??? bez sensu...
 • Mała Ekspert 18 września 2020
  A czy ktoś probowal założyć konto z irlandzkim numerem telefonu?
 • MJ Ekspert 10 lipca 2020
  The title of the article should be changed to "How to set up an account in Poland while being abroad for citizens of Poland? I opened a company in Poland in July of 2019, and a personal and bank account in Warsaw, at Bank Polski. Then this year I had a problem with my E-puap and had to get a new one, Bank Millenium said I needed Polish ID, and so did Alior Bank in their mobile app. Very disappointing really.
  Malek Anna Ekspert 14 lipca 2020
  Hi MJ ;) Indeed, the text is addressed to Poles, at least because it is written in polish. I don't think it's worth changing the title.
 • Koka Damayanti Ekspert 12 grudnia 2019
  Nie wiem jak z otwarciem, ale Citi handlowy już ponad rok akceptuje usa nr telefonu i faktycznie sms przychodzą natychmiast
  tt Ekspert 09 lipca 2020
  tak, tak, ale trzeba mieć dowód osobisty ...
 • Ins Ekspert 09 września 2020
  Witam, ja mam pytanie trochę z innej beczki, ale może będzie ktoś w stanie mi pomóc :) Mam problem z założeniem polskiego konta GDZIEKOLWIEK, ponieważ w dowodzie osobistym mam imię z nie polskim znakiem i każdorazowa próba założenia konta kończy się odmową... Próbowałam przez internet, jak również osobiście w oddziale banku, Pani mi powiedziała, że mój dowód osobisty nie widnieje w rejestrze i nie jest w stanie mi pomóc, a tutaj jest kwestia jednego znaczka. Czy miał ktoś kiedyś podobny problem? :/
  Malek Anna Ekspert 10 września 2020
  Cześć, zostawiam tutaj Twój komentarz ;) Może rzeczywiście znajdzie się ktoś, kto był w podobnej sytuacji.
 • Saljana Ekspert 07 września 2020
  Probowalam otworzyc konto z Citi i Paribas- smsy mimo ze mam polski nr nie dochodza do UK
  Malek Anna Ekspert 09 września 2020
  Cześć Saljano, w takim razie spróbuj skontaktować się bezpośrednio z bankiem. Może oni coś poradzą?

Podobne artykuły