Jak zamienić kredyt gotówkowy na hipoteczny?

  • 09 Paź 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kredyt hipoteczny nie musi być przeznaczony wyłącznie na kupno mieszkania czy domu lub budowę. Może także posłużyć do spłaty innych zobowiązań finansowych, w tym kredytów gotówkowych. Dzięki temu czas na uregulowanie całkowitej kwoty się wydłuży, a miesięczna rata zmniejszy.
Jak zamienić kredyt gotówkowy na hipoteczny?

Kredyt hipoteczny na spłatę innego zobowiązania

Banki dopuszczają możliwość spłaty kredytu gotówkowego, samochodowego, hipotecznego czy kart kredytowych w ramach jednego finansowania za pomocą konsolidacji. Jeśli były to produkty bez zabezpieczenia hipoteką, to dostępny jest kredyt konsolidacyjny gotówkowy, ew. kredyt konsolidacyjny hipoteczny. W przypadku, gdy klient ma kredyt hipoteczny i chce go konsolidować z innymi produktami, to konieczny jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny, który wymaga kolejnej oceny nieruchomości przez rzeczoznawcę. Po decyzji pozytywnej bank może sam dokonać spłaty wybranych przez klienta zobowiązań lub pozwolić zrobić to jemu w ciągu 3 dni roboczych. W ten sposób nie trzeba będzie już regulować comiesięcznych opłat związanych z kredytem gotówkowym, który zwykle wiąże się z maksymalnie 10-letnimi ratami.

Konsolidacja to nie jedyny sposób. Można też wybrać kredyt hipoteczny na cel związany ze spłatą innego zobowiązania. Często taka opcja dotyczy uregulowania rat kredytów mieszkaniowych, ale nie zawsze. Dość elastyczną ofertę ma PKO BP. Kredyt hipoteczny MIX pozwala m.in. na spłatę różnego rodzaju zobowiązań gotówkowych, a także na dowolne cele niewiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Bank sfinansuje do 80% wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem. Okres kredytowania to maks. 35 lat.

Zdarza się, że zainteresowani kupnem mieszkania decydują się na tego typu finansowanie, bo jest łatwiejsze i szybsze do uzyskania, a poza tym nie wymaga wielu formalności. Częstym wabikiem są też promocje, których korzystne warunki są krótkotrwałe. Kredyty gotówkowe są jednak znacznie droższe niż hipoteczne, który dzięki zabezpieczeniu nieruchomością oraz wkładowi własnemu pozwala na dużo niższe oprocentowanie i prowizję. W wyniku konsolidacji klient zacznie spłacać jedną ratę, a okres spłaty może wydłużyć się nawet do 35 lat. Miesięczny budżet ulegnie wtedy odciążeniu, ale zwiększy się całkowity koszt przedsięwzięcia. Przed zdecydowaniem się na taki krok warto dokładnie policzyć zyski i straty.

Sprawdź: Z czego składa się oprocentowanie kredytu >>

Ile kosztuje zamiana kredytu gotówkowego na hipoteczny?

Część banków umieszcza w umowach kredytowych zapis o prowizji za wcześniejszą spłatę (1-3% pozostałej kwoty kapitału), ale z drugiej strony klient może ubiegać się o proporcjonalny do pozostałego okresu zwrot kosztów dodatkowych, poniesionych z góry np. prowizji, ubezpieczenia, a czasem i odsetków. Przy zamianie potrzebne będzie zaświadczenie o saldzie kredytu gotówkowego, które kosztuje ok. 50 zł. Trzeba też dostarczyć umowy kredytowe – jeśli się zagubiły, to wymagany jest duplikat za dodatkową opłatą. Każdy bank ma na swojej stronie pełną listę kosztów związanych z obsługą produktów kredytowych. Można też poprosić doradcę bankowego o wykonanie symulacji.

Skorzystaj z kalkulatora kredytowego i oblicz koszty kredytu >>

Gdzie starać się o zamianę kredytu gotówkowego na hipoteczny?

Takie oferty dostępne są m.in. w PKO BP, Alior Banku, ING Banku Śląskim czy Santander Consumer Banku. Różnią się między sobą m.in. warunkami przyznania, dopuszczalnymi kwotami, długością okresu spłaty oraz dodatkowymi opłatami. Przy zamianie bank ponownie przeprowadzi analizę zdolności kredytowej i sprawdzi historię kredytową. Dyskwalifikujące jest posiadanie przeterminowanego zadłużenia. Aby przekonać się o swojej sytuacji, warto sprawdzić w BIK dostępne na swój temat dane. Znajdują się tam informacje o przeszłych i aktualnych zobowiązaniach finansowych oraz scoring, który jest dobrą wskazówką, jak klienta postrzegają banki. W przypadku problemów ze spłatą zawsze warto skontaktować się z bankiem i próbować negocjować zanim doprowadzi się do opóźnień.

Dodano:
09 Paź 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły