Jak zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo?

  • 23 Cze 2017
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Już teraz zacznij dbać o swoją finansową przyszłość. Dowiedz się, jak zbudować solidną poduszkę finansową.
Jak zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo?

Wyobraź sobie, że pewnego dnia dowiadujesz się, że twoja firma planuje grupowe zwolnienia. Niemal z dnia na dzień tracisz pracę, a co za tym idzie stałe źródło dochodu. Na głowie masz ratę kredytu hipotecznego oraz szereg wydatków związanych z codziennym utrzymaniem. Skąd weźmiesz na to pieniądze? Właśnie w takich sytuacjach niezbędna staje się poduszka finansowa. Dowiedz się, co zrobić, aby zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo.

Poduszka finansowa, jak sama nazwa wskazuje, ma ci zapewnić spokojny sen. Dosłownie i w przenośni. Jeżeli posiadasz środki zgromadzone na „czarną godzinę”, nie musisz się obawiać, że jakaś sytuacja cię zaskoczy. Tym samym możesz zasypiać w poczuciu bezpieczeństwa i komfortu. Jak zbudować solidną poduszkę finansową?

Poduszka finansowa – od czego zacząć?

Poduszka finansowa nazywana jest często funduszem awaryjnym. Co ważne, poduszki nie należy mylić z oszczędnościami na wypadek, gdyby zepsuło ci się auto lub pralka. Fundusz awaryjny ma ci pomóc w sytuacji podbramkowej, czyli takiej, gdy tracisz środki na utrzymanie. Najczęściej poduszka finansowa jest zabezpieczeniem w razie utraty pracy lub długotrwałej, poważnej choroby. Środki, które będą stanowić twój fundusz awaryjny, nie mogą być przeznaczone na zagraniczną wycieczkę lub nowy komputer. Teraz możesz sobie pomyśleć, że przecież trudno ci zaoszczędzić dodatkowe pieniądze na wakacyjny urlop, a co dopiero na nieprzewidziane, życiowe katastrofy. Pamiętaj, że nie musisz gromadzić dużych sum. Zacznij nawet od 50 lub 100 zł. Możesz w tym celu skorzystać z konta z usługą saver i automatycznie odkładać końcówki ze wszystkich transakcji bezgotówkowych. Nie odczujesz, że masz mniej pieniędzy na rachunku, a mimo to stopniowo zaczniesz budować poduszkę finansową.

Jak działa konto z usługą automatycznego oszczędzania (saver) ?

Usługa saver polega na automatycznym odkładaniu końcówek ze wszystkich transakcji bezgotówkowych na oddzielne konto oszczędnościowe. Po każdej transakcji bank zaokrągla wydaną przez Ciebie sumę, a nadwyżkę przelewa na oprocentowany rachunek oszczędnościowy.

Sam decydujesz, czy chcesz, aby bank zaokrąglał twoje wydatki np. do 10 zł, przelewał procent z każdej transakcji, czy pobierał dodatkową, niewielką kwotę przy wszystkich płatnościach kartą.

Usługę automatycznego oszczędzania oferują:

  • Credit Agricole (CA Saver)
  • Getin Bank (Zachowaj Resztę),
  • ING Bank Śląski (Smart Saver),
  • mBank (mSaver),
  • PKO BP (Autooszczędzanie)

Ile pieniędzy należy zgromadzić w funduszu awaryjnym?

Wzorcowo przygotowany fundusz awaryjny powinien wynosić co najmniej trzykrotność twoich comiesięcznych wydatków na opłaty, żywność, środki czystości itp. Oczywiście im większa będzie twoja poduszka finansowa, tym większy zyskasz komfort. Za optymalną wartość uznaje się sześciokrotność comiesięcznych wydatków. Poduszka ma umożliwić ci utrzymanie na dotychczasowym poziomie w sytuacji, gdybyś na przykład stracił pracę. Oczywiście, jeżeli jesteś spokojny o swoją sytuację na rynku pracy (masz dobry zawód, doświadczenie, kontakty itp.) i uważasz, że znajdziesz bez problemu zatrudnienie w ciągu miesiąca, twój fundusz awaryjny może być mniejszy. Pomyśl jednak, że zawsze mogą cię spotkać nieprzewidziane sytuacje i wówczas możesz skorzystać z pieniędzy na „czarną godzinę”, zamiast wspomagać się kredytem lub pożyczką od rodziny.

Gdzie gromadzić fundusz awaryjny?

Środki, które gromadzisz na poduszkę finansową, powinny być z jednej strony na tyle łatwo dostępne, abyś mógł w każdej chwili z nich skorzystać, z drugiej strony natomiast znajdować się w takim miejscu, abyś nie czuł pokusy ich wydania w momencie, gdy na przykład zepsuje ci się samochód lub zabraknie ci pieniędzy na wakacje. Rozsądne wydaje się więc gromadzenie funduszu awaryjnego na koncie oszczędnościowym. Jeżeli zdecydujesz się na rachunek typu saver, końcówki z transakcji będą odkładane automatycznie, a ty możesz zapomnieć o istnieniu konta, aby nie ulegać pokusie wydania zgromadzonych tam środków.

Poduszka finansowa to najlepszy sposób, aby zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo. Mając dodatkowych kilka tysięcy na koncie, nie musisz się martwić, że któregoś dnia zostaniesz bez pracy i bez środków do życia. Brzmi nieźle, prawda? Zacznij więc już dziś budować poduszkę finansową i śpij spokojnie.

Dodano:
23 Cze 2017

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły