Jak zarządzać finansami, aby ograniczyć skutki kryzysu?

 • 09 Cze 2020
 • 7 min. czytania
 • Komentarze(4)
Niemal połowa Polaków obawia się skutków finansowych z powodu koronawirusa bardziej niż tych zdrowotnych. Jeśli i Ty jesteś w tej grupie i zastanawiasz się, jak poradzić sobie z kryzysem gospodarczym, który dotknie również Twoje finanse, to zerknij na nasze wskazówki!
Jak zarządzać finansami, aby ograniczyć skutki kryzysu?

Partnerem publikacji jest Alior Bank.

Epidemia koronawirusa właściwie z dnia na dzień odebrała źródło dochodu przedsiębiorcom zajmującym się transportem, gastronomią, hotelarstwem czy innymi usługami, które trzeba wykonać „twarzą w twarz”. Nawet dotychczas stabilne finansowo firmy musiały zredukować liczbę pracowników i w pierwszej turze pozbywają się osób pracujących na kontrakcie czy umowie cywilno-prawnej.

W obliczu epidemii wiemy tylko jedno – nic nie jest pewne. Ani to, kiedy wirus odpuści, czy wróci ze zdwojoną siłą oraz kiedy gospodarka będzie mogła zostać w pełni odmrożona. Niezależnie więc od tego gdzie pracujesz, warto już teraz przygotować się na fakt, że kryzys może dotknąć także Ciebie.

Odpowiednie zarządzanie finansami z pewnością pozwoli Ci ograniczyć skutki kryzysu.

Oszczędzaj dla własnej psychiki

Wybiła mityczna „czarna godzina”, którą straszyli Cię wszyscy eksperci od finansów osobistych. Jeśli udało Ci się do tej pory zgromadzić poduszkę finansową, to teraz w miarę komfortowo możesz śledzić rozwój wydarzeń, bez obaw, że nie będziesz miał za co żyć. Pieniądze leżą sobie na Twoim koncie osobistym, oszczędnościowym czy lokacie, a Ty w miarę potrzeby, możesz z nich korzystać. Jeżeli jednak nie udało Ci się tego zrobić, to teraz widzisz, jakie to jest potrzebne.

Kiedy zagrożenie jest abstrakcyjne, trudno zmotywować się do tego, aby zamiast wydawać na przyjemności - oszczędzać. Dlatego jeżeli masz stabilną pracę, to wykorzystaj ten moment na to, aby zaoszczędzić jak najwięcej. A kryzys paradoksalnie może Ci w tym pomóc.

Zauważ pozytywne skutki epidemii

Oczywiście teraz najważniejsze jest aby jak najwięcej osób wyzdrowiało, a zdrowi, aby chronili się przed zarażeniem. Jednak jeśli Ty i Twoja rodzina robicie wszystko, aby być bezpieczni, to możecie wykorzystać ten czas na odbudowę swoich finansów.

Izolacja to wymarzone warunki do oszczędzania. Dlaczego?

 • Rzadziej jesz na mieście.
 • Nie płacisz za dodatkowe zajęcia dzieci.
 • Oszczędzasz benzynę.
 • Zakupy spożywcze robisz rzadko, więc mało co Cię kusi.

Teraz zauważasz również to, że spokojnie możesz się obyć bez nowego modelu smartfona czy butów. Racjonalne podejście do zakupów nawet po ustaniu pandemii pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Pożyczaj z głową

Po obniżeniu przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych, kredyty są wyjątkowo tanie. Aktualnie maksymalne oprocentowanie nominalne nie może przekroczyć 7,2% w skali roku. Jeszcze miesiąc temu było to 10%, więc banki musiały dostosować swoją ofertę do nowych wymagań.

Tanie kredyty kuszą, jednak szczególnie w czasie kryzysu gospodarczego 2020, trzeba korzystać z nich rozsądnie. Idź do banku tylko wtedy, jeżeli masz zaoszczędzone środki choć na trzy raty w przód albo wykup dodatkowo ubezpieczenie od utraty pracy. Pamiętaj, że teraz banki dużo wnikliwiej analizują sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy.

Sprawdź swoje bankowe produkty

Płatne konto osobiste, drogi kredyt czy mało opłacalna lokata – to produkty bankowe, które być może masz, a nie wiesz, że można znaleźć lepsze. Dlatego wykorzystaj ten czas na to, aby znaleźć najlepsze konto osobiste, dobrą lokatę i naprawdę tani kredyt. Warto wiedzieć, że część banków już oferuje kredyty bez wychodzenia z domu, a prawie każdą lokatę i konto osobiste założysz online od dobrych kilku lat.

Warto zacząć od konta osobistego. Ranking, który znajdziesz na naszej stronie pozwoli Ci wybrać dobrą ofertę. Jednak jeśli wolisz produkt przetestowany przez nas i godny polecenia, to sprawdź Konto Jakże Osobiste w Alior Banku.

Dla osób do 26. roku życia konto jest bezwarunkowo darmowe. Dla starszych użytkowników również, o ile aktywnie z niego korzystają. Bank zwolni Cię z opłaty za konto, jeśli zapewnisz na nim wpływ min. 1 500 zł miesięcznie.

Jeśli dodatkowo chcesz teraz zacząć budować swoją poduszkę finansową, to warto poszukać opłacalnego konta oszczędnościowego. W Alior Banku posiadacze konta osobistego, którzy zapewnią na nie regularne wpływy, mogą skorzystać z preferencyjnego oprocentowania dla nowych środków na Koncie Mega Oszczędnościowym – 1,5% w skali roku. Standardowa stawka to 0,7% w skali roku.

Odkładaj pieniądze automatycznie

Aktualnie każdy grosz jest na wagę złota. Dlatego warto sprawdzić, czy w swoim banku możesz skorzystać ze zwrotu części wydatków. Przykładowo, w Alior Banku otrzymasz 1% zwrotu za płatności mobilne, czyli telefonem lub zegarkiem za pomocą systemów: BLIK, Apple Pay, Google Pay, Fitbit Pay lub Garmin Pay.

Wystarczy zainstalować jedną z powyższych aplikacji, dodać do niej kartę Alior Banku i płacić zbliżeniowo na zakupach. Jeśli zdecydujesz się na Apple Pay, Fitbit Pay lub Garmin Pay, to nie musisz wprowadzać PIN-u niezależnie od kwoty. Ograniczasz więc kontakt z wirusami  na terminalu, a uwierzytelnienie płatności odbywa się za pomocą Twojej twarzy lub odczytu tętna.

Kontroluj wydatki

Teraz nie robimy zbyt często zakupów stacjonarnych, więc łatwiej powstrzymać się od kompulsywnych wyborów. Wciąż jednak pozostaje Internet. Tam łatwiej jest płacić kartą, a teraz nawet przy płatnościach przy odbiorze jest to zalecane, więc wszystkie Twoje zakupy będą zarejestrowane.

Po upływie miesiąca sprawdź, na co wydawałeś pieniądze i zastanów się, które z tych wydatków nie były potrzebne. Postaraj się ich unikać w kolejnych miesiącach, a zaoszczędzone w ten sposób środki przelej na konto oszczędnościowe i pozwól im zarabiać.

Zastanów się nad ubezpieczeniem

Prawie każdy zna ten dzień, kiedy kończy Ci się ubezpieczenie auta i nagle „właściwie za nic” musisz zapłacić od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Polisa OC jest obowiązkowa, więc nie możesz z niej zrezygnować, za to ubezpieczenie na życie nie jest, więc często trudno wygospodarować na nie pieniądze. Zauważ jednak, że dobra polisa przydaje się w czasie kryzysu i pozwala zabezpieczyć się, jeżeli np. stracisz pracę.

Równie potrzebne w takich sytuacjach jest assistance. Duży komfort psychiczny zyskujesz, kiedy jeden telefon wystarczy, aby zamówić lekarza do domu, hydraulika, gdy zlew przecieka albo pomoc drogową, gdy samochód Ci się zepsuje. Taka pomoc jest dostępna w Koncie Jakże Osobistym w Alior Banku.

Konto osobiste 2020? Takie, które ułożysz jak z klocków

Zwrot za płatności mobilne, assistance, podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym to korzyści, które możesz wybrać z Kontem Jakże Osobistym. Do wyboru jest jednak znacznie więcej:

Dostępne korzyści:

1. 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
2. 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów za granicą
3. Płatności kartą bez prowizji banku za  przewalutowania w 152 walutach
4. Ubezpieczenie zagranicznych podróży (pokryje m.in. koszty leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków, zgubienia bagażu czy pomoc prawną)
5. Podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym – do 3% do 20 tys. zł
6. Atrakcyjne warunki limitu na koncie (RRSO: 13,98%)
7. Zwrot 1% wydatków za zbliżeniowe płatności mobilne, które wykonasz w sklepach stacjonarnych i punktach usługowych – do 20 zł miesięcznie
8. Pakiet assistance – ubezpieczenie samochodowe, domowe oraz medyczne
9. Pakiet 5 bezpłatnych przelewów natychmiastowych
10. Pakiet 30 bezpłatnych powiadomień SMS o zdarzeniach na Twoim koncie (np. otrzymanym przelewie czy wypłacie z bankomatu) 11. Punkty dla graczy za płatności mobilne, do wykorzystania na zakup Riot Pionts w programie Bezcenne Chwile

Dwie z nich masz za darmo, a każda kolejna kosztuje tylko 3,50 zł miesięcznie. W dowolnym momencie możesz wygodnie jest sobie zmieniać (w bankowości internetowej lub mobilnej) w zależności od potrzeb.

Na czas kryzysu polecamy szczególnie podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym, zwrot wydatków za płatności mobilne i pakiet assistance. A kiedy epidemia się skończy, to np. zaoszczędzone środki możesz wydać na urlop i wtedy wybrać ubezpieczenie zagranicznych podróży.

Konto Jakże Osobiste możesz oczywiście założyć bez wychodzenia z domu – bezpiecznie, bezpośrednio i bezproblemowo. Wystarczy wypełnić internetowy wniosek, a jako sposób podpisania umowy wybrać jedną z trzech metod – żadna nie wymaga wychodzenia z domu:

 • Online - zostaniesz przekierowany na stronę logowania do swojego banku w celu wykonania przelewu weryfikującego.
 • Wideo weryfikacja - zostaniesz połączony z konsultantem Alior Banku.
 • Kurier - w wybranym przez Ciebie terminie odwiedzi Cię kurier z umową do podpisania,

natomiast kartę do konta bank wyśle pocztą. Do założenia rachunku wystarczy przygotować tylko dowód osobisty.

Konto osobiste online – załóż je w Alior Banku >>

Partnerem publikacji jest Alior Bank.

Dodano:
01 Cze 2020

Zaktualizowano:
09 Cze 2020

4 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Lukste Ekspert 10 czerwca 2020
  Pekao ma konto oszczędnościowe 3%
  Malek Anna Ekspert 12 czerwca 2020
  Cześć Lukste, zgadza się. Również można je założyć ;)
 • Kef Ekspert 11 czerwca 2020
  No widzisz i wsztstko super gdyby nie to ze jak zaczniemy tak oszczędzać to firmy i ludzie u których te pieniążki zostawialiśmy zostaną bez pieniędzy i zwolnią pracowników bo nie będą mieli dochodów. Wiecie jak to się nazywa - kwadratura koła. Także bez przesady z tym oszczędzaniem.
  Malek Anna Ekspert 12 czerwca 2020
  Cześć, masz rację, takie są prawa gospodarki. Jednak czasami warto zaoszczędzić po to, aby nie zabrakło nam na niezbędne wydatki. Jeśli masz nadwyżkę do dyspozycji, to przecież możesz wydać ją jak chcesz ;)
 • Emeryt zadowolony Ekspert 11 czerwca 2020
  Dlatego już wszystko z banku wypłaciłem i mam dostęp 24h/dobę do gotówki oraz pełną kontrolę nad wydatkami
  Malek Anna Ekspert 12 czerwca 2020
  Cześć Emeryt, a nie boisz się kradzieży tych środków?
 • Bufet Ekspert 11 czerwca 2020
  Reklama
  Malek Anna Ekspert 12 czerwca 2020
  Cześć, na początku i końcu tekstu znajdziesz informację, kto jest partnerem publikacji.

Podobne artykuły