Jak zbudować dobrą historię kredytową?

  • 13 Lut 2017
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(2)
Kolejny wpis z cyklu "Luty z BIK-iem i BIG-em". Dowiedz się, co zrobić, aby bank chętniej dał ci kredyt lub pożyczkę.
Jak zbudować dobrą historię kredytową?

Zgodnie z zapowiedzią dziś przeczytasz kolejny wpis z cyklu "Luty z BIK-iem i BIG-iem". W ubiegłym tygodniu mogłeś się dowiedzieć, jaka jest różnica między BIK-iem a BIG-iem. Tym razem otrzymasz konkretne wskazówki, które pomogą ci zbudować dobrą historię kredytową.

Instytucją zajmującą się gromadzeniem informacji składających się na twoją historię kredytową, jest Biuro Informacji Kredytowej. Dzięki pozytywnym wpisom w BIK-u masz większą pewność, że bank udzieli ci kolejnej pożyczki a dodatkowo możesz starać się o lepsze warunki kredytu. Dobra historia kredytowa to również najlepszy dowód na to, że jesteś rzetelnym, godnym zaufania płatnikiem.

Biuro Informacji Kredytowej – podstawowe fakty

BIK został założony w 1997 r. Głównym zadaniem instytucji jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie danych na temat zobowiązań finansowych klientów banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych. Do BIK-u trafiają zarówno dane pozytywne (o terminowej spłacie zobowiązań), jak i wpisy negatywne (dotyczące zaległości płatniczych). BIK nie tylko przechowuje twoją historię kredytową, lecz także wystawia ocenę punktową (score), która dla banków stanowi ważny czynnik podczas oceny twojej zdolności kredytowej. Istotnym elementem działalności BIK-u jest również zastrzeganie dokumentów tożsamości w przypadku ich kradzieży.

Historia kredytowa - czym jest?

Historia kredytowa to nic innego jak zbiór informacji na temat twoich wcześniejszych oraz bieżących zobowiązań płatniczych. Za każdym razem, gdy bierzesz kredyt lub pożyczkę, otwierasz debet na rachunku bądź zaczynasz korzystać z karty kredytowej, do BIK-u trafia comiesięczny raport, w którym zostaje odnotowane, czy regulujesz swój dług w terminie. Dane są wysyłane do momentu, aż spłacisz zobowiązanie. Możesz jednak wyrazić zgodę, aby BIK przechowywał również informacje na temat tych produktów bankowych, które już spłaciłeś. Jest to szczególnie istotne w przypadku terminowo regulowanych należności, ponieważ wówczas kolejne instytucje wiedzą, że jesteś rzetelnym płatnikiem.

Sprawdź swoją historię kredytową. Pobierz raport BIK.

Ostatnim rodzajem informacji, jakie gromadzi BIK, są zapytania o kredytobiorców składane przez instytucje finansowe. BIK opiera się na zasadzie wzajemności, co oznacza, że banki nie tylko wysyłają dane na temat swoich klientów, ale mogą też dowiedzieć się, w jaki sposób regulowałeś wcześniejsze zobowiązania oraz czy składałeś wnioski o kredyty i pożyczki w innych bankach, SKOK-ach lub firmach pożyczkowych.

Jak mieć dobrą historię kredytową?

W związku z tym, że dobra historia kredytowa w BIK zależy głównie od tego, czy spłacasz swoje zobowiązania na czas, możesz mieć na nią duży wpływ. Przede wszystkim pamiętaj, aby regularnie spłacać raty kredytów i pożyczek. Jest to szczególne istotne, zwłaszcza gdy planujesz budowę domu lub zakup mieszkania i chcesz się starać o kredyt hipoteczny. Kolejną rzeczą jest zachowanie umiaru w ilości zaciąganych zobowiązań. Mierz siły na zamiary i nie korzystaj z produktów bankowych tylko dlatego, że masz taką możliwość. Zamknij zobowiązania, które generują niepotrzebne koszty. Postaraj się również spłacić mniejsze kredyty lub pożyczki. Jeśli wszystkie raty regulujesz w terminie, zadbaj o to, aby informacje na twój temat były przechowywane w BIK również wówczas, gdy spłacisz kredyt. W przeciwnym razie bank nie dowie się, że może śmiało ci zaufać.

I na koniec najważniejsze. Pamiętaj, że brak jakiekolwiek historii kredytowej jest często znacznie gorszy niż negatywne wpisy w BIK. Warto więc korzystać na przykład z karty kredytowej - zadłużenia, które nic nie kosztuje, jeśli spłacasz je w terminie. Nawet taki mały kredyt pozwoli bankowi sprawdzić, jakim jesteś płatnikiem. W sytuacji, gdy bank nie może określić, w jaki sposób regulowałeś dotychczasowe zobowiązania, nie wie, jakie jest ryzyko związane z przydzieleniem ci kredytu. W konsekwencji może odrzucić twój wniosek, a ty nie otrzymasz pieniędzy, których potrzebujesz.

Chcesz wiedzieć więcej na temat Biura Informacji Kredytowej? Zajrzyj do wpisu na temat różnic pomiędzy BIK a BIG. A już w następny poniedziałek dowiesz się, kiedy trafisz na "czarną listę".

Dodano:
13 Lut 2017

Zaktualizowano:
04 Sie 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Joanna Leja Ekspert 14 lutego 2017
    Masz rację, rzeczywiście, celem omawianego akapitu było pokazanie, że niewielkie opóźnienia w spłacie zobowiązań nie muszą oznaczać, że bank nie udzieli nam kolejnego kredytu. Bardzo często znacznie trudniej uzyskać kredyt nie mając jakiejkolwiek historii kredytowej, niż posiadając sporadyczne zaległości uregulowane w późniejszym terminie.
  • Habza Finanse Ekspert 14 lutego 2017
    "Pamiętaj, że brak jakiekolwiek historii kredytowej jest często znacznie gorszy niż negatywne wpisy w BIK.". To zdanie nie jest jednoznaczne. Byłoby, gdyby "negatywne wpisy" zamienić na "sporadyczne opóźnienia w spłacie kredytu", w innym razie zdanie jest niezgodne z prawdą. Dalsza część dotycząca terminowej spłaty zadłużenia na koncie, dotyczy wpisów działających na korzyść klienta.

Podobne artykuły