Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Jak zdobyć środki na rozpoczęcie własnej działalności?

Fot.

Masz dosyć wymagającego szefa, któremu wiecznie coś nie pasuje? Z zazdrością patrzysz na ludzi, którzy rzucili monotonną pracę w korporacji i zmienili swoją pasję w intratne źródło dochodu? Pomyśl o własnej firmie. I nie tłumacz się brakiem pieniędzy. Wybrałam dla ciebie kilka sposobów, dzięki którym możesz zdobyć środki na rozpoczęcie własnej działalności.

Jednym z najczęstszych powodów, który utrudnia Polakom prowadzenie własnej firmy, są wysokie składki ZUS oraz podatki – wynika z badania „Polski przedsiębiorca. Portret własny”, przeprowadzonego przez home.pl. Brak środków finansowych oraz nadmierna biurokracja są również wymieniane jako główne bariery, utrudniające „pójście na swoje”. Co w takim razie powinieneś zrobić, jeśli chcesz założyć własną działalność? Możesz skorzystać z różnych form pomocy, oferowanych przez Unię Europejską oraz powiatowe urzędy pracy. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak zdobyć dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności.

Dotacje unijne

Znaczna część Funduszy Unijnych przeznaczona jest na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Z tego powodu, osoby, który myślą o założeniu firmy powinny w pierwszej kolejności zapoznać się z harmonogramem składania wniosków w poszczególnych programach. W zależności od tego, jaka jest twoja obecna sytuacja (ile masz lat, czy pracujesz, czy zakładałeś już kiedyś działalność itd.) oraz jaki profil ma mieć twoja wymarzona firma (innowacje, eksport, badania naukowe), możesz się starać o dotację lub mikropożyczkę ze środków unijnych. Dowiedz się, który rodzaj dofinansowania będzie dla ciebie korzystniejszy, a następnie sprawdź, jakie są terminy składania wniosków oraz potrzebne dokumenty. Proces pozyskania środków unijnych trawa od kilku miesięcy do nawet roku, co musisz uwzględnić w swoich działaniach.

Pomoc z urzędu pracy

Jeśli jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotna, możesz starać się o wsparcie finansowe z Funduszu Pracy. Weź jednak pod uwagę, że dotacje z urzędu pracy wymagają poręczenia w postaci np. gwarancji bankowej, weksla lub zastawu na prawach/rzeczach. Wniosek o tego rodzaju dotację musisz złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy, w którym jesteś zarejestrowany. Dodatkowym wymogiem jest odbycie przez bezrobotnego szkolenia z przedsiębiorczości. Gdy twój wniosek zostanie zaakceptowany, zawierasz umowę ze starostą na okres co najmniej 12 miesięcy. Przydzielona ci dotacja jest bezzwrotna, pod warunkiem, że twoja firma utrzyma się na rynku przez rok. Z pieniędzy musisz się rozliczyć w ciągu 2 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności.

Kredyt na rozpoczęcie własnej działalności

Jak już pewnie zauważyłeś, zdobycie środków unijnych lub dotacji z urzędu pracy jest czasochłonne i wymaga od ciebie wypełnienia licznych formalności. Jeśli chcesz uniknąć stania w kolejkach i zależy ci na szybkim pozyskaniu finansowego wsparcia, zapoznaj się z ofertą kredytów na start firmy. Banki proponują początkującym przedsiębiorcom atrakcyjne warunki kredytowe, a co najważniejsze, procedura udzielenia pożyczki odbywa się całkowicie online. O kredyt możesz się starać już po 6 miesiącach prowadzenia własnej działalności, dzięki czemu twoja firma może szybko wkroczyć na nowe tory.

Anioły biznesu

Aniołami biznesu określa się prywatnych przedsiębiorców, którzy inwestują własne pieniądze w przedsięwzięcia, będące w początkowej fazie rozwoju. Jest to rodzaj transakcji wiązanej, ponieważ w zamian za udzielenie wsparcia finansowego, początkujący przedsiębiorca odstępuje część udziałów nowo powstającej firmy. Anioły Biznesu zrzeszają się zazwyczaj w większe organizacje. W Polsce największe z nich to Business Angels Club oraz Lewiatan Business Angels, a w Europie - European Business Angels Network. Na pomoc starszych i bardziej doświadczonych przedsiębiorców mogą liczyć przede wszystkim przedsiębiorcy, których projekty odznaczają się dużą innowacyjnością oraz wyróżniają się na tle innych, podobnych przedsięwzięć.

Crowdfunding

Finansowanie społecznościowe (crowdfunding), jest jeszcze w Polsce mało popularne, ale z każdym rokiem zyskuje coraz więcej zwolenników. W tym wypadku sam ustalasz, ile pieniędzy potrzebujesz i wraz z opisem przyszłej firmy zamieszczasz swój pomysł na jednym z portali crowdfundingowych. Im bardziej kreatywny i nowatorski jest twój projekt, tym większe masz szanse, że uda ci się pozyskać środki na jego realizację. Aby zachęcić inwestorów do wsparcia twojego biznesu, możesz im proponować nagrody w postaci gadżetów, bonusów itp. Jeśli uda ci się przekonać internautów, że twój projekt jest naprawdę wyjątkowy, w krótkim czasie zgromadzisz środki potrzebne na rozpoczęcie własnego biznesu.

Powyższe propozycje to dopiero początek sposobów, a z jakich możesz skorzystać, gdy potrzebujesz środków na rozpoczęcie własnej działalności. Jeśli więc marzysz o własnej firmie, zacznij działać. Szybko się przekonasz, że brak pieniędzy nie musi cię ograniczać.