Jak złożyć wniosek o Dobry Start w banku?

  • 10 Lip 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Od 1 lipca można już składać wnioski online o świadczenie Dobry Start. Jeżeli chcesz dostać 300 zł wsparcia na szkolną wyprawkę dla dziecka, złóż wniosek już teraz. Pokazuję, jak możesz to zrobić przez bankowość elektroniczną.
Jak złożyć wniosek o Dobry Start w banku?

Dzieci już od kilkunastu dni korzystają z uroków wakacji. Rodzice też odpoczywają – nie muszą np. pomagać swoim pociechom przy odrabianiu lekcji, wozić je na treningi czy zajęcia dodatkowe. Mogą jednak już teraz złożyć wniosek o pieniądze z programu Dobry Start. Warto się pospieszyć, bo teraz Twój wniosek będzie szybko rozpatrzony i nie będziesz musiał długo czekać na pieniądze.

Czym jest Dobry Start?

Program Dobry Start (zwany też programem Dobry Start 300+) to wsparcie finansowe w wysokości 300 zł wypłacane rodzinom, w których są dzieci uczące się w szkołach (podstawowych i ponadpodstawowych). Świadczenie przysługuje dzieciom szkolnym  do ukończenia przez nie 20 lat (w przypadku dzieci niepełnosprawnych, które kontynuują edukację, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24 lat).

Kto może złożyć wniosek o Dobry Start?

Wniosek o Dobry Start mogą złożyć:

  • matka,
  • ojciec,
  • opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka).

W przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej, wniosek składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Kiedy można złożyć wniosek o Dobry Start?

Wniosek o Dobry Start można złożyć na dwa sposoby:

  • od 1 lipca online – za pośrednictwem portalu Emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS,
  • od 1 sierpnia – w formie papierowej – bezpośrednio w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

To ważne!

Jeżeli złożysz wniosek w lipcu lub sierpniu, świadczenie dostaniesz nie później niż 30 września. Jeżeli złożysz wniosek we wrześniu, październiku lub listopadzie, to wsparcie otrzymasz w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Wnioski przyjmowane są do 30 listopada.

Wniosek o Dobry Start w banku

Jednym ze sposobów złożenia wniosku o świadczenie Dobry Start jest skorzystanie z bankowości elektronicznej banku, który prowadzi Twoje konto osobiste.

Wnioski o świadczenie Dobry Start możesz złożyć, jeżeli masz konto bankowe w:

Jak złożyć wniosek o Dobry Start w banku?

To, w jaki sposób, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, możesz złożyć wniosek o świadczenie Dobry Start, pokażę na przykładzie mBanku.

Zanim zaczniesz wypełniać wniosek, upewnij się, że masz pod ręką PESEL (swój i dziecka/dzieci) oraz nazwę i adres szkoły, do której uczęszcza Twoje dziecko/dzieci. Masz te dane? To świetnie. Możesz zacząć wypełniać wniosek. Nie zajmie Ci to więcej niż 10-15 minut. Możesz więc poświęcić na to chwilę np. przed wyjściem z dzieckiem na rower czy na basen.

Zaczynasz od zalogowania się do systemu transakcyjnego mBanku. Następnie z menu na górze wybierasz Finanse > Usługi > Nowa Usługa, a następnie klikasz na kafelek „Dobry Start 300+ Wniosek o wypłatę świadczenia”.

Po zaznaczeniu informacji dotyczącej administratora danych przechodzisz dalej. Następnym krokiem jest uzupełnienie Twoich danych jako wnioskodawcy (m.in. imienia, nazwiska, numeru PESEL czy adresu zamieszkania). W tym kroku też wybierasz też województwo, w jakim mieszkasz i wskazujesz, do którego urzędu ma być skierowany Twój wniosek.

Jak złożyć wniosek o Dobry Start w mBanku

Przechodzisz dalej. Wpisujesz dane dziecka – imię, nazwisko, PESEL. Następnie podajesz dane szkoły, do której chodzi Twoje dziecko: jej rodzaj (podstawowa, ponadpodstawowa) i adres.

Już jesteś prawie na mecie! Jeżeli do swojego wniosku potrzebujesz dołączyć załączniki, robisz to właśnie teraz. Akceptujesz oświadczenia i wysyłasz wniosek. Wyświetla się podziękowanie i potwierdzenie złożenia wniosku. Na tym ekranie znajdziesz też numer  oraz jego numer w systemie Emp@tia (zapisz go).

Jak złożyć wniosek o Dobry Start w mBanku

Gotowe! Złożyłeś właśnie wniosek o Dobry Start za pośrednictwem systemu transakcyjnego mBanku. Możesz się z niego wylogować. Za kilka minut na Twój adres mailowy przyjdzie Urzędowe Poświadczenie Odbioru wniosku.

W banku możesz nie tylko złożyć wniosek o pieniądze, dzięki którym – chociaż częściowo – sfinansujesz szkolną wyprawkę swojego dziecka. Możesz też założyć konto osobiste dla swojego dziecka.

W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste? Które z nich to najlepsze konto osobiste? Jednym z czynników, jakie powinieneś wziąć pod uwagę, powinna być opłata za korzystanie z konta. Najlepiej, rzecz jasna, żeby było to darmowe konto bankowe.

Im szybciej, tym lepiej i #lepiejzdomu. Tymi dwoma zasadami powinieneś kierować się jeżeli chcesz złożyć wniosek o świadczenie Dobry Start. Wypełniając wniosek teraz – na początku lipca – będziesz miał gwarancję, że przyznane środki trafią na Twoje konto wtedy, kiedy będą potrzebne (czyli na początku roku szkolnego). Dzięki temu, że wniosek możesz złożyć przez bankowość elektroniczną banku prowadzącego Twoje konto osobiste, nie musisz specjalnie wychodzić w tym celu z domu. Procedura zajmie Ci nie więcej niż 15 minut.

Dodano:
10 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły