Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jak zrezygnować z pożyczki? Sprawdź, jakie masz prawa

Fot. pexels.com

Podpisałeś umowę o kredyt lub pożyczkę. Wkrótce potem znalazłeś inną, znacznie korzystniejszą ofertę. Czy możesz zrezygnować z zaciągniętego zobowiązania? Jakich formalności należy dopełnić, aby odstąpić od umowy pożyczki? Czy bank lub firma pożyczkowa ma prawo pobierać wówczas dodatkowe opłaty? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz poniżej.

Bez względu na to, czy się rozmyślisz, zmienisz zdanie, czy uznasz, że możesz sfinansować swoje wydatki w inny sposób, masz prawo zrezygnować z zaciągniętej pożyczki. Umożliwia ci to ustawa o kredycie konsumenckim. Zgodnie z zapisami ustawy masz aż 14 dni na odstąpienie od umowy pożyczki. Dowiedz się, co zrobić krok po kroku, aby zrezygnować z kredytu.

Umowa pożyczki - na co zwrócić uwagę podpisując ją?

Z reguły decyzję o wzięciu kredytu podejmujemy świadomie, dlatego rzadko się zdarza, abyśmy rozważali odstąpienie od umowy pożyczki jeszcze przed jej podpisaniem. Pomimo to, decydując się na kredyt lub pożyczkę, warto zwrócić uwagę, jakie zapisy występują w umowie. Co istotne pożyczkodawca ma obowiązek poinformować konsumenta o przysługującym mu prawie do rezygnacji z pożyczki. Nie wystarczy jednak powiadomienie ustne. Klient musi otrzymać informację o swoich prawach na tzw. trwałym nośniku (w wersji papierowej). Mało tego, wraz z umową konsument musi otrzymać gotowy wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy, przygotowany specjalnie pod egzemplarz, który podpisuje. Jeżeli zaciągając pożyczkę, nie otrzymasz informacji o przysługujących ci prawach, koniecznie sprawdź rzetelność firmy pożyczkowej. W przeciwnym razie możesz stać się ofiarą oszustów.

Odstąpienie od umowy pożyczki - jak to zrobić?

  1. Jeżeli stwierdzisz, że chcesz zrezygnować z zaciągniętej pożyczki, w pierwszej kolejności musisz złożyć pisemne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Ustawa nie wymaga, abyś podawał powód rezygnacji z pożyczki, musisz jednak złożyć oświadczenie w terminie 14 dni od daty podpisania umowy. Nie ma znaczenia, w jakiej formie dostarczysz dokument, jednak najlepiej złożyć go osobiście w siedzibie firmy pożyczkowej lub przesłać listem poleconym.
  2. Z chwilą złożenia oświadczenia, umowa o pożyczkę przestaje cię obowiązywać. Oznacza to, że musisz zwrócić pożyczoną sumę. Masz na to 30 dni od daty złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
  3. Za samo odstąpienie od umowy pożyczki w wyznaczonym terminie nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. Będziesz jednak zobowiązany zwrócić odsetki kapitałowe naliczone za okres, w którym dysponowałeś pożyczonymi pieniędzmi oraz bezzwrotne koszty poniesione przez pożyczkodawcę (np. opłaty notarialne czy przygotowawcze, jeśli takie wystąpiły).

Odstąpienie od umowy pożyczki a zakupy na raty

Prawo do odstąpienia od umowy pożyczki obowiązuje nie tylko w przypadku kredytów zaciąganych w banku oraz tzw. chwilówek, lecz także umów zawieranych na odległość oraz kredytów udzielanych na zakupy ratalne. Obowiązują cię wówczas te same zasady, co w przypadku zobowiązań zaciąganych na dowolny cel. O ile jednak możesz zrezygnować z pożyczki ratalnej, o tyle sklep nie musi przyjąć zwrotu kupionego za raty sprzętu. W takiej sytuacji będziesz więc musiał uregulować należność w formie gotówki.

Jak widzisz, odstąpienie od umowy pożyczki nie jest niczym trudnym. Najważniejsze o czym musisz pamiętać, to zachowanie ustawowych terminów, założenie oświadczenia oraz pieniędzy wraz z odsetkami. Warto podkreślić, że jeśli bank pobrał od ciebie prowizję lub inne opłaty, powinien ci zwrócić tę należność.

Podobne artykuły