Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jak zrobić przelew BLIKiem?

Fot.

BLIK to nie tylko płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych czy wypłaty gotówki z bankomatów bez użycia karty. To także przelewy, w przypadku których nie musisz wpisywać numeru konta odbiorcy. Wystarczy ci jego numer telefonu! Jak zrobić przelew BLIKiem? Wyjaśniam.

W poprzednim artykule opisałem płatności BLIK, które są najczęściej wykorzystywane przez klientów, m.in. do płacenia w sklepach internetowych i stacjonarnych oraz do wypłacania gotówki z bankomatów. Do omówienia została jeszcze jedna funkcjonalność BLIKa – przelew na numer telefonu. Co trzeba o niej wiedzieć? Sprawdziłem.

Przelew na telefon

W epoce „przedinternetowej” zrobienie przelewu było dość czasochłonne – trzeba było wypełnić druczek, odstać swoje w kolejce a na koniec zapłacić prowizję za przelew. Wprowadzenie bankowości internetowej i aplikacji mobilnych przyspieszyło wykonywanie przelewów. Przede wszystkim, żeby wysłać komuś pieniądze, nie musisz już wychodzić z domu. Wystarczy komputer/tablet/smartfon z dostępem do internetu. Nadal jednak trzeba wpisać numer rachunku odbiorcy, a przelew dociera do adresata co najmniej po kilku godzinach (chyba że decydujesz się na przelew natychmiastowy, kosztujący – w przeciwieństwie do zwykłego – ok. 5 zł).

Rozwiązaniem, które jeszcze bardziej przyspiesza i ułatwia wysyłanie pieniędzy, jest przelew na numer telefonu, który także można zlecić przez BLIKa.

Jak przelać pieniądze BLIKiem?

Przelew BLIKiem jest – z punktu widzenia użytkownika – rozwiązaniem bardzo szybkim i intuicyjnym. Pieniądze można wysłać – cytując reklamę tej usługi – „w mig”. Na przykładzie mBanku pokażę jak przelać pieniądze osobie, której:

  • numer telefonu zapisany jest w bazie BLIK
  • numer telefonu nie jest zapisany w bazie BLIK lub która ma konto w banku, w którym usługa BLIK nie jest jeszcze oferowana.

Przelew na telefon zapisany w bazie BLIK

Wykonanie przelewu do odbiorcy, którego numer telefonu jest zarejestrowany w bazie BLIK zajmie ci nie więcej niż 1 – 2 minuty. Wystarczy, że zalogujesz się do aplikacji, znajdziesz numer telefonu odbiorcy przelewu, wpiszesz kwotę, zatwierdzisz transakcję i gotowe! Pieniądze są już na koncie osoby, która np. zapłaciła za twój lunch lub obiad twojego dziecka, któremu na zielonej szkole nagle skończyły się pieniądze.

 

Przelew na telefon niezapisany w bazie BLIK

Ten sposób przesłania pieniędzy, różni się nieco od tego, który opisałem powyżej. Przede wszystkim tym, że na telefon odbiorcy przelewu przychodzi SMS z informacją o tym, że wysłałeś mu pieniądze oraz z linkiem, w który musi ona kliknąć, żeby je odebrać.

Niezależnie od tego, czy numer telefonu osoby, której przesyłasz pieniądze, jest zarejestrowany w BLIK czy nie, przelew na numer telefonu jest o wiele szybszy niż ten wykonywany w sposób standardowy. Od czasu do czasu korzystam z niego sam i bardzo to rozwiązanie polubiłem. A ty wykonujesz przelewy na telefon? Podziel swoimi doświadczeniami ze mną i innymi czytelnikami w komentarzu.