Jak zrobić przelew BLIKiem?

 • 28 Wrz 2018
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(4)
BLIK to nie tylko płatności w sklepach czy wypłaty z bankomatów. To też przelewy na telefon. Sprawdziłem jak działają.
Jak zrobić przelew BLIKiem?

BLIK to nie tylko płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych czy wypłaty gotówki z bankomatów bez użycia karty. To także przelewy, w przypadku których nie musisz wpisywać numeru konta odbiorcy. Wystarczy ci jego numer telefonu! Jak zrobić przelew BLIKiem? Wyjaśniam.

W poprzednim artykule opisałem płatności BLIK, które są najczęściej wykorzystywane przez klientów, m.in. do płacenia w sklepach internetowych i stacjonarnych oraz do wypłacania gotówki z bankomatów. Do omówienia została jeszcze jedna funkcjonalność BLIKa – przelew na numer telefonu. Co trzeba o niej wiedzieć? Sprawdziłem.

Przelew na telefon

W epoce „przedinternetowej” zrobienie przelewu było dość czasochłonne – trzeba było wypełnić druczek, odstać swoje w kolejce a na koniec zapłacić prowizję za przelew. Wprowadzenie bankowości internetowej i aplikacji mobilnych przyspieszyło wykonywanie przelewów. Przede wszystkim, żeby wysłać komuś pieniądze, nie musisz już wychodzić z domu. Wystarczy komputer/tablet/smartfon z dostępem do internetu. Nadal jednak trzeba wpisać numer rachunku odbiorcy, a przelew dociera do adresata co najmniej po kilku godzinach (chyba że decydujesz się na przelew natychmiastowy, kosztujący – w przeciwieństwie do zwykłego – ok. 5 zł).

Rozwiązaniem, które jeszcze bardziej przyspiesza i ułatwia wysyłanie pieniędzy, jest przelew na numer telefonu, który także można zlecić przez BLIKa.

Jak przelać pieniądze BLIKiem?

Przelew BLIKiem jest – z punktu widzenia użytkownika – rozwiązaniem bardzo szybkim i intuicyjnym. Pieniądze można wysłać – cytując reklamę tej usługi – „w mig”. Na przykładzie mBanku pokażę jak przelać pieniądze osobie, której:

 • numer telefonu zapisany jest w bazie BLIK
 • numer telefonu nie jest zapisany w bazie BLIK lub która ma konto w banku, w którym usługa BLIK nie jest jeszcze oferowana.

Przelew na telefon zapisany w bazie BLIK

Wykonanie przelewu do odbiorcy, którego numer telefonu jest zarejestrowany w bazie BLIK zajmie ci nie więcej niż 1 – 2 minuty. Wystarczy, że zalogujesz się do aplikacji, znajdziesz numer telefonu odbiorcy przelewu, wpiszesz kwotę, zatwierdzisz transakcję i gotowe! Pieniądze są już na koncie osoby, która np. zapłaciła za twój lunch lub obiad twojego dziecka, któremu na zielonej szkole nagle skończyły się pieniądze.

Jak zrobić przelew BLIKiem?

Przelew na telefon niezapisany w bazie BLIK

Ten sposób przesłania pieniędzy, różni się nieco od tego, który opisałem powyżej. Przede wszystkim tym, że na telefon odbiorcy przelewu przychodzi SMS z informacją o tym, że wysłałeś mu pieniądze oraz z linkiem, w który musi ona kliknąć, żeby je odebrać.

Jak zrobić przelew BLIKiem?

Niezależnie od tego, czy numer telefonu osoby, której przesyłasz pieniądze, jest zarejestrowany w BLIK czy nie, przelew na numer telefonu jest o wiele szybszy niż ten wykonywany w sposób standardowy. Od czasu do czasu korzystam z niego sam i bardzo to rozwiązanie polubiłem. A ty wykonujesz przelewy na telefon? Podziel swoimi doświadczeniami ze mną i innymi czytelnikami w komentarzu.

Dodano:
28 Wrz 2018

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

4 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Ola Ekspert 12 stycznia 2020
  Świetne rozwiązanie. Zarejestrowałam swój numer w usłudze BLIK poprzez moją aplikację T-mobile usług bankowe. Niestety, aplikacja nie pozwala wysłać przelewu na numer niezarejestrowany w usłudze BLIK (tak jak to opisał autor artykułu). Być może aplikacja jeszcze tego nie obsługuje (stan na dzień 12.01.2020). Biorę też pod uwagę, że może robię coś źle, jeśli tak, to proszę o instrukcję :)
 • Maciej Kazimierski Ekspert 17 stycznia 2020
  Olu, z informacji, jakie dostałem z banku wynika, że przelewy BLIK mogą być wykonywane tylko na numery telefonów zarejestrowane w usłudze. Także i nie wszyscy moi znajomi mają zarejestrowane numery telefonów w BLIK. Być może TMUB umożliwi wysyłanie przelewów na numer telefonu niezarejestrowany w BLIK.
 • Ola Ekspert 16 stycznia 2020
  Rozumiem. Mam jednak takie pytanie, czy tylko w aplikacji T-mobile usługi bankowe nie można wykonać takiego rodzaju przelewu, czy to jest ogóle niemożliwe? Raczej ta pierwsza odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ opisał Pan jednak ten sposób, na przykładzie mBanku (przynajmniej w mBanku). Jeśli tak, to w takim razie jest nadzieja, że T-mobile również kiedyś wprowadzi taką usługę. Po przeczytaniu Pańskiego artykułu zarejestrowałam swój numer w bazie BLIK i jak przejrzałam do ilu osób mogę wysłać taki przelew, to znalazły się tylko pojedyncze osoby, więc wnioskuję, że nie jest to na razie popularny sposób. Dlatego też, taki przelew na numer niezarejestrowany byłby bardzo przydatny (przynajmniej w moim przypadku). Pozdrawiam serdecznie
 • Maciej Kazimierski Ekspert 16 stycznia 2020
  Olu, dowiedziałem się, że numer telefonu musi być zarejestrowany w bazie BLIK

Podobne artykuły