Jak zrobić przelew przez internet?

 • 03 Paź 2018
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
Jeżeli nie wiesz jak zrobić przelew przez internet, to warto nadrobić zaległości. Sprawdź, jak wygodnie przekazywać pieniądze.
Jak zrobić przelew przez internet?

Przelew internetowy to najpopularniejsza forma przekazania pieniędzy na konto drugiej osoby. I chociaż wielu twierdzi, że przelewy internetowe nie mają przed nimi tajemnic, to wciąż powracają do nas zapytania od naszych czytelników, jak to zrobić. Spieszę z pomocą i wyjaśniam, jak wykonać przelew internetowy.

Czy pamiętasz jeszcze, jak płatności za rachunki, czynsz czy podatki załatwiało się na poczcie lub oddziale banku, wypełniając druk przelewu? Naturalne też było wypłacanie dzieciom kieszonkowego w gotówce. Obecnie wszystkie te czynności i znacznie więcej możemy wykonać, gdziekolwiek jesteśmy. Wystarczy konto bankowe, laptop czy smartfon z dostępem do internetu i szybko możemy przelać pieniądze drugiej osobie.

Przelewy internetowe zdecydowanie ułatwiły nasze życie. Dlatego, jeżeli nie wiesz jak zrobić przelew przez internet, to pomogę ci nadrobić zaległości.

A jeśli często robisz przelewy internetowe, to poznaj sposoby, jak realizować je wygodniej i szybciej.

Przelew internetowy – od czego zacząć?

Żeby przelać pieniądze bez wychodzenia z domu, musisz mieć konto bankowe z dostępem do bankowości elektronicznej. Takie rachunki znajdziesz i za darmo porównasz w naszej porównywarce. Gdy masz już konto, to do wykonania przelewu potrzebujesz jeszcze komputera, tabletu czy też smartfona z dostępem do internetu.

Żeby zacząć realizację przelewu internetowego, przygotuj następujące informacje:

 • imię i nazwisko odbiorcy przelewu lub nazwę firmy (opcjonalnie także adres),
 • numer konta bankowego odbiorcy przelewu,
 • kwotę przelewu,
 • tytuł przelewu.

Zwróć szczególną uwagę na to, jak tytułujesz swój przelew. Ułatwi to odbiorcy zidentyfikowanie, od kogo i za co otrzymał środki. Pamiętaj, że zastosowanie żartobliwych zwrotów przykładowo sugerujących udział w nielegalnym procederze np. „za nerkę” może zainteresować bank i rozpocząć procedurę weryfikacji twojego przelewu. Najczęściej stosowanymi sformułowaniami są „Przekaz środków” lub „Przelew” i takich możesz bezpiecznie używać.

Jak bezpiecznie tytułować przelew?
 • Używaj konkretnych, jednoznacznych określeń.
 • Opisuj zgodny z prawdą cel przeznaczenia środków np. za mieszkanie – wrzesień 2018.
 • Unikaj żartów w tytule przelewu.

Przelew internetowy – jak wykonać? Krok po kroku

Przelew internetowy to nic trudnego. Spróbuj, a przekonasz się, że możesz przekazywać pieniądze szybciej i wygodniej, niż wypełniając druk w oddziale banku. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

 1. Zaloguj się do bankowości elektronicznej swojego banku.
 2. Poszukaj przycisku z opisem „Przelew środków” lub „Wykonaj przelew”. Sformułowania te mogą różnić się w zależności od banku.
 3. Uzupełnij wymagane pola w formularzu przelewu (dane odbiorcy przelewu, jego numer rachunku oraz kwotę i tytuł przelewu), a następnie kliknij „Wyślij przelew
 4. Po przejściu do kolejnego okna wyświetli się podsumowanie przelewu. Zweryfikuj czy wszystko się zgadza, wprowadź kod, który powinieneś otrzymać w formie wiadomości SMS na swój telefon komórkowy lub hasło z karty haseł jednorazowych i kliknij „Zatwierdź”.

To wszystko. Przelew został przekazany do realizacji. Jeżeli potrzebujesz, możesz także pobrać potwierdzenie przelewu internetowego.

Wskazówka
Przy wpisaniu numeru rachunku odbiorcy przelewu, wyświetli się informacja, do jakiego banku wysyłasz pieniądze. W ten sposób dowiesz się, czy realizujesz przelew wewnętrzny lub zewnętrzny.

Dla ułatwienia w poniższych filmikach możesz sprawdzić dokładniej, jak wykonać przelew internetowy w wybranych bankach.
 

Przelew internetowy Bank Millennium

Jeżeli korzystasz z Konta 360o w banku Millennium, to jak wykonać przelew internetowy, dowiesz się z poniższego filmu.

Zauważ, że wprowadzając pierwszy raz dane odbiorcy przelewu, możesz jej zapisać za pomocą opcji „zaufany odbiorca”. W ten sposób jego dane zostaną zapamiętane w systemie i przy kolejnym przelewie nie będziesz już musiał znowu uzupełniać tych informacji.

Źródło: materiał przygotowany przez Bank Millennium.

Przelew internetowy mBank

Film o tym, jak wykonać przelew internetowy przygotowany przez mBank, może się okazać dla ciebie pomocny, gdy postanowiłeś swoje konto osobiste, założyć w tym właśnie banku.
 

Źródło: materiał przygotowany przez mBank.

Przelew internetowy PKO Bank Polski

Dla porównania przedstawiam jeszcze instrukcję przelewu przez internet dla posiadaczy rachunku w PKO Banku Polskim.
 

Źródło: materiał przygotowany przez PKO Bank Polski.

Jak długo idzie przelew internetowy?

Wysłałeś już swój przelew, ale zastanawiasz się jeszcze, kiedy trafi on do odbiorcy? To zależy także od ciebie i od tego, jak typ przelewu wybierzesz.

Zwróć uwagę, że po uzupełnieniu kwoty przelewu, możesz jeszcze wybrać typ przelewu. Domyślnie zaznaczy się przelew standardowy tzw. ELIXIR.

 • Jeżeli za jego pomocą przelewasz pieniądze do osoby, która posiada rachunek w tym samym banku, to trafią one do niej w ciągu kilku minut.
 • Jeżeli odbiorca przelewu ma swój rachunek w innym banku, to na twój przelew może czekać od 1 do 2 dni roboczych.

Tego typu przelewy internetowe są zazwyczaj darmowe. Możesz to sprawdzić w tabeli opłat i prowizji na stronie internetowej swojego banku.

W sytuacji, gdy pilnie musisz komuś przekazać pieniądze (a jego rachunek prowadzony jest przez inny banki niż twój), możesz wybrać szybki przelew internetowy. Za tzw. przelew natychmiastowy bank może pobrać prowizję około 5 zł lub więcej. Masz jednak gwarancję, że w kilka minut środki trafią do odbiorcy. Zobacz, ile zapłacisz za przelew natychmiastowy w swoim banku.

Zgodzisz się ze mną, że wykonanie przelewu przez internet nie zajmuje dużo czasu, a dodatkowo jest bardzo intuicyjne. A skoro, wiesz już, jak zrobić przelew przez internet, to może warto pójść za ciosem i sprawdzić, jak wykonać przelew BLIKiem? To jest jeszcze szybsze!

Wykonałeś błędny przelew? Nie panikuj. Sprawdź, jak odzyskać pieniądze.

Dodano:
03 Paź 2018

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły