Ubezpieczenie OC - suma ubezpieczenia i kary za brak ubezpieczenia

  • 14 Lip 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Wykupienie komunikacyjnego ubezpieczenia OC jest w Polsce obowiązkowe. Posiadać musi je zatem prawie każdy kierowca. Dlaczego prawie? Ponieważ w ramach polisy OC ubezpiecza się auto, a nie kierowcę. Nie ma zatem znaczenia czy w trakcie stłuczki poruszałeś się nim Ty, czy inny członek Twojej rodziny - ubezpieczyciel powinien pokryć wyrządzone szkody drugiej stronie kolizji. Co więcej, za brak ubezpieczenia OC, otrzymać można karę finansową. Ile dokładnie wynosi i kto ją nakłada?
Ubezpieczenie OC - suma ubezpieczenia i kary za brak ubezpieczenia

Wysokość składki ubezpieczenia OC jest zależna od firmy ubezpieczeniowej. Taką polisę wykupuje się na rok, a po tym okresie należy ją przedłużyć. Jej ostateczny koszt zależy od kilku czynników, w tym m.in. okresu posiadania prawa jazdy (nowi kierowcy muszą płacić wyższe stawki), rodzaju auta czy posiadanych punktów karnych. Ciekawostkę stanowi fakt, że ubezpieczenie OC może odnosić się nie tylko do samochodu, ale i odpowiedzialności cywilnej np. w związku z wykonywanym zawodem.

Co to jest suma ubezpieczenia OC?

Skrót OC oznacza odpowiedzialność cywilną. Jest to zatem polisa, która ma chronić ubezpieczonego przed następstwem zdarzeń, które powstały z jego winy bądź przy jego udziale. Dotyczy to przede wszystkim wypadków komunikacyjnych. Jeśli zatem spowodujesz kolizję drogową na skutek, której samochód poszkodowanego zostanie uszkodzony, to wszelkie szkody zostaną pokryte z Twojego ubezpieczenia OC. Ponadto, ubezpieczenie OC ochroni Twoich pasażerów, nawet gdy jesteś winny zdarzenia. Przynajmniej tak wygląda to w teorii. Suma ubezpieczenia OC to maksymalna kwota odszkodowania, jaką można uzyskać na mocy konkretnej zawartej polisy. W większości przypadków ustalana jest indywidualnie. 

Sprawdź w jaki sposób zgłosić szkodę: Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Suma ubezpieczenia OC i jej wysokość

Suma ubezpieczenia OC bywa zróżnicowana. Niemniej istnieją maksymalne stawki, które mogą zaproponować towarzystwo ubezpieczeniowe. Ile dokładnie wynoszą?

W przypadku szkód na osobie - 1 500 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych. W przypadku szkód w mieniu - 300 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

Warto wiedzieć, że suma ubezpieczenia nie równa się sumie świadczenia. To ubezpieczyciel wycenia powstałą szkodą i wypłaca odszkodowanie w kwocie, którą uzna za zasadną. 

Suma ubezpieczenia a suma gwarancyjna - różnice

Suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna to pojęcia, które bywają mylnie ze sobą utożsamiane. Tymczasem są to dwa, odrębne terminy. O sumie ubezpieczenia przeczytałeś już wyższej i wiesz, że jest to maksymalna kwota, jaką ubezpieczyciel może zagwarantować w ramach jednej polisy. Czym zatem jest suma gwarancyjna? Suma gwarancyjna również odnosi się do maksymalnej kwoty odszkodowania, lecz w tym przypadku ma zastosowanie do wszystkich polis OC. Ile wynosi suma gwarancyjna w przypadku szkody na osobie? Jest to równowartość 1,22 miliona na jednego poszkodowanego. Oznacza to, że gwarantowana suma ubezpieczenia na jedno zdarzenie drogowe, nie może być niższa niż równowartość 6,07 miliona euro. W przypadku szkód na mieniu kwota ta jest zależna od liczby poszkodowanych osób. Prawo przewiduje jednak, że nie może być niższa niż 1,22 miliona euro za jedno zdarzenie.

Wysokość składki ubezpieczenia OC

Trudno jednoznacznie wskazać, jaka jest wysokość składki ubezpieczenia OC. Każdy kierowca może płacić nieco inne składki na polisę. Skąd bierze się ta różnica? Ubezpieczyciel wyceniając daną polisę, bierze pod uwagę przynajmniej kilka czynników. Co się do nich zalicza? Na pewno będzie to okres posiadania prawa jazdy. Jeśli jesteś początkującym kierowcą, który prawo jazdy posiada dopiero od 2 lat, to musisz liczyć się z tym, że z uwagi na mniejsze doświadczenie na drodze, możesz płacić wyższe składki na ubezpieczenie. Analogicznie dotyczy to młodych kierowców. Zgodnie ze statystykami, to właśnie młodzi kierowcy (zarówno pod względem wieku, jak i stażu) powodują najwięcej kolizji na drodze.

Wysokość składki OC zależy również, a może przede wszystkim, od rodzaju samochodu. Każdy z parametrów zawarty w samochodzie rejestracyjnym będzie w tym przypadku brany pod uwagę (pojemność silnika, rodzaj paliwa, liczba drzwi, przebieg). Co obniży ubezpieczenie OC? Jeden z kluczowych elementów to także zniżki. Uzyskać można je m.in. za bezkolizyjną jazdę czy przedłużenie polisy OC u tego samego ubezpieczyciela. Nie zawsze przedłużenie będzie najbardziej opłacalne. Za każdym razem lepiej na nowo porównać dostępne oferty. 

Zastanawiasz się zapewne, gdzie znajdziesz najlepsze ubezpieczenie OC? Jego zakres jest przeważnie taki sam, dlatego akurat w tym przypadku przy wyborze możesz kierować się ceną. Jeśli chcesz porównać stawki poszczególnych ubezpieczeń, to możesz skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń OC bądź pomocy osobistego doradcy. 

Brak ubezpieczenia OC - konsekwencje i koszty

Brak ważnego ubezpieczenia OC skutkuje karą pieniężną na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dokładna wysokość kary pieniężnej zależy od rodzaju pojazdu oraz okresu bez ważnego OC i wynosi od 170 do nawet 7 800 złotych. Najwyższą karę za brak OC zapłacą osoby mające nieubezpieczone auto przez więcej niż 14 dni.

Jak sprawdzić czy ubezpieczenie OC jest ważne? Możesz to zrobić przez internet. W tym celu musisz wejść na stronę internetową Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego: www.ufg.pl, a następnie przejść do zakładki “sprawdź OC dla pojazdu. Wystarczy już tylko wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu i kliknąć “sprawdź”. Warto to zrobić także w sytuacji, gdy decydujesz się na zakup używanego samochodu. Składki OC powinny przejść na Ciebie automatycznie po przerejestrowaniu auta. 

Ubezpieczenie OC nie pokryje szkód Twojego pojazdu, gdy powstały z Twojej winy. Jeśli liczysz na taką ochronę, to wykupić musisz także ubezpieczenie AC. Jest ono dobrowolne. Co jeszcze musisz wiedzieć o polisie OC? Obejmuje ona szkody wyrządzone także podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu oraz zatrzymania i postoju. Ponadto, chroni Cię również w podróży za granicą. Istnieją przy tym sytuacje, w których możesz wykupić OC na okres krótszy niż 12 miesięcy, ale minimum 30 dni (np. gdy Twoje auto jest zarejestrowane czasowo). Gdy zbliża się koniec ważności Twojej polisy, to możesz ją wypowiedzieć. 

Jeśli nie jesteś pewien, do kiedy ważne jest Twoje ubezpieczenie OC, to lepiej to sprawdź. Kary za jego brak są wysokie, dlatego nie warto ryzykować. 

Warto przeczytać:
Ubezpieczenie OC - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
14 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły