Jakie indeksy wylicza GPW?

 • 27 Sie 2020
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
Jeśli inwestujesz na giełdzie to z pewnością korzystasz z indeksów giełdowych. W przypadku, gdy dopiero masz zamiar zostać inwestorem, to koniecznie musisz się z nimi zapoznać. Są bowiem niezwykle pomocne w dokonaniu szybkie analizy rynkowej. Na co dzień będziesz zapewne korzystać tylko z wybranych indeksów giełdowych, niemniej warto zapoznać się choć z ich podstawową listą i to nie tylko krajową, ale i światową.
Jakie indeksy wylicza GPW?

Indeksy dotyczące GWP sprawiają, że możliwa staje się analiza w różnych przekrojach rynku. Dostępne są m.in. indeksy uwzględniające poszczególne branże, wielkość spółek, kraj ich pochodzenia czy nawet strategie inwestycyjne. Sprawdź zatem, jakie są indeksy GPW.

Czym są indeksy giełdowe?

Być może dopiero rozpoczynasz przygodę z giełdą bądź chcesz nieco zwiększyć swoją wiedzę na jej temat i nie do końca wiesz jeszcze, czym właściwie są indeksy giełdowe. Pora to więc wyjaśnić w kilku prostych zdaniach.

Indeksy giełdowe to najprościej mówiąc konkretne wskaźniki, które dostarczają informacji o sytuacji, jaka obecnie panuje na rynku. Inna definicja określa je jako wartość obliczoną na podst. wycen akcji dla wybranych spółek giełdowych. Na podstawie indeksów giełdowych możesz zatem sprawdzić zmiany cen papierów wartościowych, a także przeanalizować aktualną koniunkturę na giełdzie. 

To właśnie obserwacja zmian wartości indeksu GPW stanowi podstawę dla inwestorów przy podejmowaniu decyzji biznesowych. To jednocześnie dla nich duże ułatwienie. Dzięki indeksom giełdowym nie muszą porównywać zmian cen akcji każdej ze spółek. W Polsce najpopularniejsze indeksy giełdowe to WIG20 oraz mWIG40.

Dowięd się więcej na temat: Jak działa giełda? >>

Indeksy giełdowe - charakterystyka

Pierwsze indeksy giełdowe miały stanowić obraz zmian cen akcji spółek, które są notowane na giełdzie jedynie w krótkim okresie. Z biegiem czasu stały się jednak istotnym wskaźnikiem pokazującym, jak w danym przedziale czasowym kształtowały się ceny spółek. To właśnie indeksy GPW mają duży wpływ na decyzje inwestorów giełdowych. Stanowią jednocześnie ogromną pomoc dla analityków technicznych. Na ich podstawie możliwe staje się szacowanie trendów giełdowych, a co za tym idzie, zmniejszenie ryzyka inwestycji.

W praktyce indeksy giełdowe pełnią wiele funkcji. Podstawowa z nich to dostarczanie szczegółowych informacji odnośnie do wybranych segmentów rynku. Dla wielu inwestorów to główny punkt odniesienia przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Traktowane bywają nierzadko jako specjalistyczne narzędzie do budowania osobistych wskaźników giełdowych.

Rodzaje indeksów giełdowych na świecie

Trudno o bieżące śledzenie akcji wszystkich spółek notowanych na giełdach światowych. Jest ich po prostu zbyt wiele. Aby ułatwić proces analizy można posłużyć się najważniejszymi indeksami giełdowymi na świecie. Co się do nich zalicza?

 • Dow Jones Industrial Average (DJIA) - Średnia Przemysłowa Dow Jones to indeks, który stanowi średnią arytmetyczną cen 30 najważniejszych spółek, które notowane są na amerykańskiej giełdzie (New York Stock Exchange). To jeden z najstarszych indeksów na świecie, który nadal podlega stałym aktualizacjom.
 • S&P500 (Standard and Poors 500) - także amerykański indeks giełdowy, który uwzględnia aż 500 największych spółek w USA.
 • NASDAQ - amerykański indeks, który grupuje 100 największych spółek z branży technologicznej.
 •  DAX - niemiecki indeks uważany jednocześnie za jeden z najważniejszych na rynku europejskim. Uwzględnia 30 największych spółek, które są notowane na giełdzie we Frankfurcie. Warto wiedzieć, że jest to tzw. indeks wynikowy, co oznacza, że w tym przypadku pod uwagę brany jest nie tylko wzrost cen akcji, ale także wzrost kapitału poprzez wypłatę dywidendy.
 • Euro Stoxx 50 - zawierają się w nim znane, europejskie marki, wśród których warto wymienić chociażby BMW czy Siemens. Łącznie w jego skład wchodzi 50 największych firm z Europy.
 • CAC40 - francuski indeks skupiający 40 spółek z giełdy paryskiej. 

Na czym polega inwestowanie? Sprawdź >> 

Rodzaje indeksów giełdowych w Polsce

 • WIG - odzwierciedla zmiany cen akcji dużych i średnich spółek polskich i zagranicznych. Aktualnie indeks ten zawiera akcje 287 podmiotów.
 • WIG-PL - uwzględnia zmiany cen akcji dużych i średnich spółek polskich.
 • WIG20 - pokazuje zmiany cen akcji dwudziestu spółek, które charakteryzują się największymi obrotami i największą wartością rynkową. To tzw. indeks cenowy, który uwzględnia wyłącznie ceny zawartych w nim transakcji. Uznawany za jeden z najważniejszy polskich indeksów giełdowych.
 • mWIG40 - odzwierciedla zmiany cen akcji maksymalnie 40 spółek średniej wielkości. To także indeks typu cenowego. Co istotne, nie uwzględnia on spółek z indeksów WIG20 i sWIG80
 • sWIG80 - pokazuje zmiany cen akcji maksymalnie 80 małych spółek, przy czym udział jednej spółki w indeksie może wynosić do 10%.
 • Subindeksy sektorowe - dotyczą zmian akcji spółek w poszczególnych branżach. Możemy wyróżnić: WIG-Banki, WIG- Budownictwo, WIG-Deweloperzy, WIG-Chemia, WIG-Info, WIG-Paliwa, WIG-Spożywczy i WIG-Telkom.

Jak wybrać i inwestować w indeksy giełdowe?

Jak inwestować w indeksy giełdowe? Warto zacząć od inwestowania niewielkich kwot. Uwagę musisz zwrócić uwagę także na ochronę kapitału. Tylko takie zachowanie pozwoli Ci odnieść długoterminowy sukces. Jeszcze zanim rozpoczniesz inwestycje, stwórz plan inwestycyjny, który będzie obejmować m.in. strategię zarządzania ryzykiem, czyli zasady zarówno, wejścia, jak i wyjścia z rynku. Określ także docelowy zysk. Każdy inwestor zdaje sobie także sprawę, jak istotne znaczenie ma stosunek ryzyka do zysku. W przypadku początkujących inwestorów powinien on wynosić 1:3.

Przeczytaj jeszcze: Gdzie inwestować w czasach kryzysu gospodarczego 2020? >>

Jeśli chcesz zidentyfikować swoje słabe i mocne strony to prowadź dziennik inwestycyjny. Opisz w nim przebieg transakcji, rozwój sytuacji rynkowej, a także wyniki zastosowanie strategii. Warto uczyć się na swoich błędach.

Skalowanie zleceń to kolejna zasada rozsądnego inwestowania w indeksy giełdowe. Pozwala ono na uśrednienie ceny wejściowej i zarządzanie ryzykiem. 

Chcesz inwestować w indeksy zagraniczne? Ciekawą możliwość stanowią kontrakty CFD (kontakt różnic cenowych), czyli instrument pochodny. Na czym to dokładnie polega?

To rodzaj zakładu między stronami transakcji na wycenę kontraktu w dniu zamknięcia pozycji. Ograniczeniem w tym przypadku, zwłaszcza dla inwestorów z niższym kapitałem, bywa stosunkowo wysoka wartość kontraktu. Wartość depozytu wynosi najczęściej kilkanaście tys. zł. co może nieco zmniejszyć pole działań inwestorów, którzy stosują strategię dywersyfikacji kapitału. Miej jednocześnie na względzie, że skuteczne inwestowanie w kontrakty CFD umożliwia jednocześnie dokładna analiza i bieżące śledzenie indeksu bazowego.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
27 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły