Jakie możliwości i korzyści dają ubezpieczenia oszczędnościowe?

 • 22 Lip 2020
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
Ubezpieczenie łączące ochronę z oszczędzaniem – brzmi jak abstrakcja? A jednak taka polisa naprawdę istnieje. Banki wspólnie z towarzystwami ubezpieczeniowymi wsłuchują się w potrzeby swoich klientów i wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, wzbogacają swoje oferty w ubezpieczenie oszczędnościowe. Chcesz się ubezpieczyć, a przy okazji odłożyć trochę grosza? To oferta właśnie dla Ciebie.
Jakie możliwości i korzyści dają ubezpieczenia oszczędnościowe?

Ubezpieczenie oszczędnościowe na życie to prawdopodobnie najbardziej wszechstronna polisa ze wszystkich aktualnie dostępnych na rynku. Ubezpieczony jest chroniony finansowo na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń, których konsekwencją byłaby utrata zdrowia czy życia, w dodatku ma szansę otrzymać oszczędzane na specjalnym koncie środki, które będą dodatkowym zastrzykiem gotówki na emeryturze. Warto pomyśleć o takiej polisie już teraz, ponieważ im wcześniej ją wykupimy, tym więcej pieniędzy dzięki niej uda nam się odłożyć.

Na czym polega ubezpieczenie oszczędnościowe?

Ubezpieczenie oszczędnościowe to dwa w jednym. Z jednej strony jest to lokata , z drugiej gwarancja ubezpieczenia na życie. Nie chcesz wybierać między polisą a lokatą, wolisz mieć jedno i drugie? Pomyśl nad wykupieniem polisy wraz z kontem oszczędnościowym, co zagwarantuje Ci kompleksową ochronę.

Polisa na życie i dożycie to długoterminowa inwestycja. Im dłuższy okres trwania takiego ubezpieczenia, tym więcej pieniędzy uda Ci się dzięki niemu zgromadzić. Odłożone środki są lokowane w funduszach i inwestycjach, co pozwala osiągnąć pewny zysk. Co więcej, polisa dodatkowo gwarantuje:

 • rekompensatę utraconych dochodów,
 • zabezpieczenie finansowe dla dzieci, w przypadku śmierci ubezpieczonego,
 • możliwość spłaty kredytu.

Ale to nie wszystko. Ubezpieczenie oszczędnościowe zapewnia także spokój i bezpieczeństwo, których nie da się w żaden sposób wycenić. To, ile dzięki polisie odłożysz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Dlatego warto regularnie wpłacać określoną sumę.

Warto podkreślić, że z założenia ubezpieczenie oszczędnościowe bardziej nastawione jest na oszczędzanie, niż ochronę, dlatego jej zakres może być minimalny. Zwykle można jednak rozszerzyć ochronę o dodatkowe opcje, np. ubezpieczenie assistance.

Zakres ubezpieczenia oszczędnościowego

Są różne warianty ubezpieczeń oszczędnościowych, dlatego różny jest także ich zakres. Podstawowa polisa zapewnia zabezpieczenie od jednego, z punktu widzenia wielu klientów towarzystw ubezpieczeniowych najważniejszego zdarzenia, czyli śmierci ubezpieczonego.

W zależności od potrzeb można jednak rozszerzyć zakres polisy. Umowy dodatkowe mogą obejmować takie zdarzenia jak:

 • operacja chirurgiczna,
 • poważna choroba,
 • pobyt w szpitalu (powyżej 3 dni),
 • wypadek przy pracy,
 • trwałe inwalidztwo na skutek wypadku.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swoich ofertach polisy obejmujące urodzenie dziecka. Na czym ubezpieczenia te polegają? Jeśli na świecie pojawi się nowy członek rodziny, to ubezpieczony w ramach ochrony ubezpieczeniowej otrzyma wypłatę dodatkowej kwoty. Zwykle wynosi ona nawet do kilku tysięcy złotych.

Warto poznać również zalety innych ubezpieczeń, sprawdź: Ubezpieczenie na życie. Czy warto wykupić i jak je wybrać?

W jakich sytuacjach warto mieć ubezpieczenie oszczędnościowe?

Nikt z nas nie może być pewien tego, co go w życiu spotka. Sytuacji, w których może przydać się ubezpieczenie ochronne, jest więc bardzo wiele.

Taka polisa to korzystne rozwiązanie dla rodzin. Jeśli jesteś żoną/mężem i rodzicem to z pewnością chcesz zapewnić bezpieczeństwo swoim bliskim i sobie samemu. Co w sytuacji, gdy będziesz ofiarą nieszczęśliwego zdarzenia na drodze? Twoje dzieci z dnia na dzień stracą jednego z rodziców, a na Twoją drugą połówkę spadnie ciężar zapewnienia im godnego życia. Wyobraź sobie, w jak trudnej sytuacji znajdzie się Twój współmałżonek i jak ciężko będzie mu uporać się ze smutkiem po stracie i jednocześnie zapewnić dzieciom byt. Wtedy ubezpieczenie oszczędnościowe może okazać się darem od losu, który pomoże uporać się Twoim bliskim z całą sytuacją.

Ubezpieczenie na życie i dożycie będzie więc odpowiednim dla każdego, kto z rozwagą myśli o przyszłości. Wspomoże osobę, która nie dysponuje dużymi pieniędzmi, jako że pozwoli odłożyć pewną kwotę, a dodatkowo zapewni ochronę ubezpieczeniową. Warto także przemyśleć możliwość rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej np. o sytuację, gdy ciężko zachorujemy. Wtedy będzie można skupić się na leczeniu, zamiast przejmować się, skąd wziąć na nie środki.

Możliwości, jakie daje ubezpieczenie oszczędnościowe

Ubezpieczenia oszczędnościowe oferują nam szereg możliwości. Do najważniejszych należą:

 • możliwość zaciągnięcia kredytu pod zastaw polisy /pod jej aktualną wartość,
 • możliwość zgromadzenia odpowiednich środków na naukę dla dzieci lub ich start w dorosłe życie,
 • możliwość rozszerzenia zakresu polisy na ochronę życia poprzez zawarcie umów dodatkowych.
 • możliwość długoterminowego gromadzenia kapitału na dowolny cel,
 • możliwość odłożenia pieniędzy na przyszłość – szczególnie dla osób samotnych lub takich, które nie mają potrzeby zabezpieczenia bliskich.

Dodatkowo ubezpieczenie oszczędnościowe daje możliwość:

 • wyboru częstotliwości, z jaką chcemy opłacać składki – składki mogą być opłacane miesięcznie, kwartalnie, półrocznie albo rocznie,
 • dostosowania wysokości składki i sumy ubezpieczenia do bieżących potrzeb,
 • zawieszenia opłacania składek,
 • skorzystania z indeksacji pozwalającej utrzymać realną wysokość przyszłych świadczeń,
 • podwyższenia gwarantowanej sumy z tytułu dożycia/sumy ubezpieczenia z tytułu umów dodatkowych w szczególnych sytuacjach życiowych.

Korzyści, jakie daje ubezpieczenie oszczędnościowe

Ubezpieczenia oszczędnościowe zapewniają także korzyści takie jak:

 • długoterminowa inwestycja, gwarantująca dodatek do emerytury lub przeznaczona na inny konkretny cel,
 • odkładane pieniądze inwestowane są przez profesjonalistów w różne instrumenty finansowe, co przy niewielkiej znajomości rynku finansowego daje nam możliwości osiągnięcia optymalnych zysków.

Poznaj również inne opcje ubezpieczeń:
1. Czym jest ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe?
2. Jakie korzyści daje ubezpieczenie ochronne?
3. Ubezpieczenie NNW - zalety tego rozwiązania

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
22 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły