Co to są karty bankowe i jakie są ich rodzaje

  • 10 Cze 2020
  • 7 min. czytania
  • Komentarze(0)
Myśląc o kartach bankowych zapewne wyobrażasz sobie kartę debetową lub kredytową. Jak się jednak okazuje, jest ich nieco więcej. Ta forma płatności cieszy się dużą popularnością, głównie z uwagi na wygodę, jaką zapewnia. Nic w tym dziwnego, brak konieczności posiadania gotówki, to dla wielu osób duży plus, która sprawia, że czują się bezpieczniej. Przyjrzyjmy się zatem bliżej kartom bankowym. Jakie są ich rodzaje i funkcje?
Co to są karty bankowe i jakie są ich rodzaje

Karty bankowe to nie tylko standardowa karta debetowa, którą większość z nas nosi w swoim portfelu. Banki do dyspozycji klientów oddają także innego rodzaju karty umożliwiające płatności. Co się do nich zalicza?

Co to są karty bankowe?

Zastanawiasz się, co to jest karta bankowa? Najprościej mówiąc, to karta płatnicza, czyli elektroniczny instrument płatniczy, który wydawany jest do konta bankowego. Dzięki temu w prosty sposób można zyskać dostęp do swoich pieniędzy, bez potrzeby ich wypłaty w banku. Z karty tego rodzaju można korzystać m.in. podczas zakupów, ale i w bankomatach w celu wypłaty gotówki.

Jakie wyróżnia się rodzaje kart bankowych?

Jakie wyróżnia się rodzaje kart bankowych? Jak się okazuje, jest ich przynajmniej. Można wyróżnić następujące rodzaje kart bankowych:

  • karta debetowa - umożliwiająca dysponowanie pieniędzmi, zdeponowanymi na koncie osobistym: wypłatę z bankomatów i płatności bezgotówkowe
  • karta kredytowa - umożliwiająca korzystanie z pieniędzy banku, które udostępnia klientowi w ramach limitu kredytowego. Można nią płacić w punktach handlowo-usługowych, w internecie oraz wypłacać gotówkę z bankomatu. Musisz jednak pamiętać, że za transakcje gotówkowe bank pobierze prowizję.
  • karta przedpłacona (pre-paid) - umożliwia płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, z tym zastrzeżeniem, że wcześniej należy zasilić rachunek karty przelewem środków. Użytkownik może wypłacić tylko tyle, ile jest na rachunku karty. 
  • karta obciążeniowa - jest podobna do karty kredytowej, ponieważ za jej pomocą możemy wydać tylko tyle, ile wynosi limit, przyznany przez bank. Rachunek karty jest powiązany z kontem osobistym w danym banku. Z rachunku ROR na koniec okresu rozliczeniowego bank ściąga zadłużenie.

Kto może mieć karty bankowe?

Warunki posiadania danej karty są zależne od jej rodzaju. Niemniej, w większości przypadków o kartę bankową może ubiegać się osoba pełnoletnia, która posiada konto bankowe. Wyjątek mogą stanowić karty kredytowe, gdyż niektóre banki wydają je jedynie osobom po 21 roku życia bądź przy założeniu minimalnego dochodu. 

Koszty związane z posiadaniem karty bankowej

Opłaty za karty bankomatowe bywają zróżnicowane. Stała opłata miesięczna związana z posiadaniem karty płatniczej do rachunku bankowego wynosi najczęściej kilka złotych. W skali miesiąca nie jest to zatem duża kwota, ale w ciągu roku uzbierać może się już większa suma. Coraz więcej banków decyduje się zrezygnować z pobierania opłaty za kartę bankową. Warunkiem jest zazwyczaj dokonanie nią określonej liczby transakcji w miesiącu. Nieco inaczej prezentują się koszty związane z posiadaniem karty kredytowej, gdzie doliczana bywa także prowizja. Terminowa spłata pozwala uniknąć opłaty za kartę także i w tym przypadku.

Sprawdź inne bezpłatne opcje bankowe: https://direct.money.pl/artykuly/porady/darmowe-konto-to-za-malo,176,0,1874608.html 

Funkcje karty bankowej

Jakie są funkcje karty bankowej? Podstawowa z nich to funkcja płatnicza. Można powiedzieć, że karta bankowa to narzędzie do transakcji bezgotówkowych. Dzięki niej można płacić za zakupy bez konieczności posiadania przy sobie gotówki. Takie transakcje są w pełni bezpieczne, ponieważ zabezpieczane są czterocyfrowym kodem PIN, który otrzymujemy do każdej karty. Przy mniejszych kwotach (zazwyczaj do 50 zł – 100 zł) taką kartą zapłacić można także zbliżeniowo, czyli bez potrzeby wpisywania kodu. Można wspomnieć także niejako o funkcji ochronnej kart bankowych. W związku z tym, że nie trzeba posiadać przy sobie gotówki - pieniądze są bezpieczniejsze. W przypadku kradzieży taką kartę można zablokować w zaledwie kilka minut. Osoba nieupoważniona bez znajomości kodu PIN nie wypłaci z niej gotówki, jedynie skorzysta z transakcji zbliżeniowej do 50 - 100 złotych.

Płatności kartą - gdzie i jak można płacić?

Obecnie kartą zapłacić można praktycznie wszędzie. Nawet mniejsze sklepy osiedlowe czy kioski wyposażone są w terminal płatniczy, nie wspominając już o centrach handlowych czy hipermarketach. Kartą zapłacić można także w restauracji, kawiarni, na stacji benzynowej czy u fryzjera, a nawet w parkometrze. Co istotne, karta bankowa służy nie tylko do zakupów w sklepach stacjonarnych, ale i internetowych. Na uwadze należy mieć także, że w przypadku rezerwacji miejsc noclegowych w Europie, konieczne może być posiadanie karty kredytowej. 

Zalety korzystania z płatności kartą

Zalet korzystania z płatności kartą jest bardzo wiele. Najważniejsza z nich to wygoda. Nie musisz pamiętać, aby wypłacić wcześniej pieniądze czy to z banku, czy z bankomatu. Nie musisz także mieć przy sobie gotówki, co może okazać się niekomfortowe zwłaszcza  w przypadku większych sum - wystarczy, że ustalisz większy limit dziennych wypłat. Dla wielu osób takie rozwiązanie jest o wiele bezpieczniejsze niż trzymanie gotówki w portfelu. Karta bankowa jest niewielka, dlatego trzymać możesz ją w kieszeni. Dużą zaletę stanowi fakt, że jest zabezpieczona kodem PIN. Gdy dostanie się w niepowołane ręce, to masz pewność, że nie stracisz dużej sumy pieniędzy. Co istotne, łatwo możesz ją zablokować - wystarczy krótki telefon na infolinię Twojego banku bądź skorzystanie w bankowości internetowej. 

Zobacz dlaczego warto korzystać z płatności kartą: https://direct.money.pl/artykuly/porady/dlaczego-warto-placic-karta-kredytowa---6,240,0,2121200.html 

Na co trzeba uważać podczas korzystania z kart bankowych

Masz kartę bankową od niedawna i trudności sprawia Ci zapamiętanie kodu PIN? Staraj się go nigdzie nie zapisywać - to prosty sposób na to, aby PIN poznały także osoby nieupoważnione. Podobnie, gdy sam ustawiasz kod. Postaraj się nieco wysilić, nie ustawiaj 4 takich samych cyfr, ani tym bardziej daty Twoich urodzin. Złodziej razem z kartą ukradnie najprawdopodobniej także Twój dowód osobisty i szybko zweryfikuje, kiedy się urodziłeś. Zapewne sprawdzi, czy kod PIN do karty ma coś wspólnego z Twoją datą urodzenia. Na wpisanie prawidłowego kodu ma tylko 3 próby, jeśli więc go nie zna, nie ma szans, aby udało mu się odgadnąć. Wpisując PIN w sklepie czy innym, dowolnym miejscu, rób to dyskretnie.

Co w przypadku, gdy bankomat zatrzymał kartę?

Bankomat zatrzymał Twoją kartę? Najczęściej zdarza się to, gdy niepoprawnie wpisałeś PIN, może to być jednak także związaną z awarią danego bankomatu. W takiej sytuacji jak najszybciej zgłoś tę sytuację w banku. Wcześniej sprawdź jednak stan konta (najszybciej zrobisz to poprzez bankowość elektroniczną). Może się bowiem zdarzyć, że pomimo zatrzymania karty, bankomat pobierze sumę z Twojego konta którą chciałeś wybrać. Jeśli do tego dojdzie i wyjaśnisz tę sytuację z bankiem, środki zostaną Ci zwrócone.

Zgubienie lub kradzież karty - co robić?

Twoja karta została skradziona? A może po prostu ją zgubiłeś? Na co dzień dochodzi do różnych sytuacji, nie musisz jednak wpadać w panikę. Wystarczy, że ją zablokujesz. Zrobić to możesz poprzez infolinię, wizytę w placówce banku bądź korzystając z bankowości internetowej. Zajmie Ci to zaledwie kilka minut, a Ty zyskasz pewność, że karta nie dostanie się w niepowołane ręce, a nawet jeśli tak się stanie, to będzie bezużyteczna. Kiedy zablokujesz kartę, możesz od razu złożyć wniosek o wydanie nowej. Odebrać możesz ja osobiście lub poprosić o jej wysłanie na Twój adres. W większości przypadków trwa to kilka dni. 

Karty bankowe to narzędzia płatnicze, które co do zasady, mają ułatwiać realizowanie transakcji. Dzięki nim stają się szybsze i wygodniejsze. Jak się okazuje w Polsce, to rozwiązanie jest bardzo popularne, szczególnie dotyczy to kart debetowych, którymi na co dzień posługuje się większość Polaków. W związku z coraz większą powszechnością terminali płatniczych, trend ten będzie znacząco wzrastać w najbliższych latach.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
10 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły