Jakie są warunki przyznania debetu?

 • 31 Lip 2020
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(0)
Debet w koncie, inaczej saldo debetowe rachunku osobistego, jest sposobem na zapewnienie sobie na wszelki wypadek marginesu bezpieczeństwa finansowego. Tak jak w przypadku pozostałych ofert kredytowych banków, również przyznanie debetu zależy od oceny twojej zdolności kredytowej. Głównym warunkiem dla uzyskania salda debetowego jest to, czy uzyskiwałeś stałe wpłaty na konto przez co najmniej kilka ostatnich miesięcy. Bank ustali wysokość debetu, który może ci przyznać.
Jakie są warunki przyznania debetu?

Czy zdarza się, że pod koniec miesiąca czy przed wypłatą twoje konto bankowe świeci pustkami? Nie masz pieniędzy na zapłacenie za rachunki czy za codzienne zakupy? Najlepiej sięgnąć wówczas po oszczędności, ale nie wszyscy je mamy. Co możesz zrobić? Postaraj się wcześniej o przyznanie debetu w banku, w którym masz już konto osobiste. Sprawdź, jakie masz szanse na jego otrzymanie.

Kto może otrzymać debet?

Zanim przejdziemy do omawiania tego, jakie warunki musisz spełnić, by otrzymać debet w swoim koncie bankowym, zobacz, czym on właściwie jest. Jest to kwota, jaką bank oddaje ci do dyspozycji na twoim rachunku. Jeśli więc masz 3 000 zł na koncie i otrzymasz debet na 2 000 zł, to pełna suma do twojej dyspozycji na rachunku wyniesie 5 000 zł. Najpierw korzystasz ze środków własnych przy wypłacaniu pieniędzy z konta, dokonywaniu przelewów czy płaceniu za transakcje w sklepach i punktach usługowych. Jeśli wydasz całe 3 000 zł, to wówczas przy kolejnej płatności wejdziesz na debet, czyli „pod kreskę” na swoim koncie bankowym. Bank wyznacza przy tym maksymalnie dozwolone ujemne saldo na koncie, czyli twoje saldo debetowe.

Debet to pieniądze, którymi możesz dowolnie dysponować, podobnie jak kredytem na karcie kredytowej czy też kredytem gotówkowym. Musisz wiedzieć, że debet jest ujęty w ofercie na konto osobiste, ale jest to produkt stricte kredytowy, dlatego otrzymasz go, jeśli dasz się poznać bankowi jako rzetelny, potencjalny kredytobiorca.

Kto może w praktyce otrzymać debet? Osoby mające stałe wpływy na konto w odpowiedniej wysokości, a przy tym niemające długów, obciążających zanadto ich zdolność kredytową. Bank może przy tym sprawdzić również wpisy w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jeśli jesteś nierzetelnym dłużnikiem, nie masz co liczyć na to, że bank przychyli się do twojego wniosku o ustalenie kwoty debetu i przyznanie go.

Podstawowe warunki do otrzymania debetu

Chcesz mieć debet na koncie? Warunki, jakie musisz przy tym spełnić, są podobne do tych, jakim musiałbyś podołać, starając się o uzyskanie karty kredytowej w banku czy kredytu gotówkowego, także w formie kredytu obrotowego w koncie, który porównywany jest do salda debetowego. Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby dostać debet? Banki mają pod tym względem dosyć sprecyzowane oczekiwania względem potencjalnych posiadaczy salda debetowego w koncie. Musisz między innymi:

 • posiadać zdolność kredytową – jej wysokość pożądana przez bank jest ustalana na podstawie wysokości wnioskowanego debetu,
 • wybrać odpowiednią ofertę konta osobistego – nie w każdym przypadku dostępny będzie dla ciebie debet,
 • mieć właściwą historię konta – bank sprawdzi, czy masz stałe wpływy na konto.

Do uzyskania debetu w koncie zwykle nie trzeba składać wielu dokumentów. Najczęściej wystarczy po prostu złożyć do banku wniosek o ustalenie wysokości debetu w koncie. Nie ma potrzeby, byś składał swoje dokumenty dochodowe, ponieważ bank przy ustalaniu, czy udzielić ci debetu w koncie na tym, bierze pod uwagę, jakie masz wpływy na konto. To naturalne, że powinno wpływać na nie twoje wynagrodzenie, byś mógł liczyć na skuteczne wnioskowanie o saldo debetowe.

O zdolności kredytowej dowiesz się wiecej tutaj: Zdolność kredytowa - wszystko co musizs wiedzieć

Warunki otrzymania debetu w wybranych bankach

Każdy bank może mieć nieco inne warunki udzielenia klientowi debetu w koncie osobistym. Aby to sprawdzić, możesz porównać kilka ofert bankowych. Jak funkcjonuje debet w mBanku? W tej instytucji masz szansę na uzyskanie dopuszczalnego salda debetowego, które zostanie ci zaproponowane na podstawie wpływów na konto. Możesz również złożyć o nie wniosek, za którego rozpatrzenie nic nie zapłacisz. Dopiero gdy taki debet zostanie ci udzielony, mBank naliczy sobie od 3% do 5%. prowizji od kwoty salda debetowego. Prowizja za odnowienie dopuszczalnego salda debetowego wynosi 4% kwoty zobowiązania.

Jakie warunki musisz spełnić, jeśli chcesz wziąć debet ING? Jest on dostępny w systemie bankowości internetowej dla dotychczasowych klientów ING. Jeśli masz konto w ING, zaloguj się na nie za pomocą bankowości internetowej i złóż wniosek o debet. Nie zapłacisz więcej niż za udzielenie limitu w koncie. Wysokość debetu zależna jest od twoich dochodów netto. Maksymalnie może wynieść tyle, ile ich 6-krotność, choć nie więcej niż 50 000 zł. Każdy wpływ na konto powoduje, że ewentualny debet, z którego korzystałeś w danym miesiącu, jest spłacany.

Możesz też starać się o debet w Millennium. Warunki uzyskania debetu w tej instytuacji nie są trudne do spełnienia. Podobnie jak w dwóch poprzednich przypadkach, aby mieć szansę otrzymania salda debetowego, musisz być klientem tego banku. Wniosek o debet w koncie złożysz za pośrednictwem bankowości elektronicznej Millenet lub w placówce stacjonarnej banku. Do wniosku dołączysz dokumenty dochodowe. Na przykład w przypadku umowy o pracę będzie to wyciąg z przelewami wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące, PIT za ostatni rok oraz zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu.

W PKO Banku Polskim także możesz otrzymać debet. Warunki jego udzielenia są proste. Możesz uzyskać do 1 000 zł dodatkowej gotówki przy minimum formalności. Wniosek o saldo debetowe w swoim koncie możesz złożyć w serwisie internetowym iPKO lub przez aplikację mobilną IKO. Wysokość debetu na koncie jest ustalana przez PKO indywidualnie na podstawie twoich średnich miesięcznych i systematycznych wpływów oraz rodzaju konta.

Kiedy można spodziewać się odmowy przyznania debetu?

Nie w każdym przypadku będziesz mieć szanse na przyznanie przez bank salda debetowego w twoim koncie. Możesz spodziewać się odmowy przyznania debetu w kilku różnych sytuacjach:

 • przy braku stałych wpływów na konto,
 • przy negatywnych wpisach w BIK-u, wskazujących na opóźnienia w spłacie kredytów i pożyczek,
 • przy wpisaniu cię jako nierzetelnego dłużnika do baz danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor czy Krajowego Rejestru Dłużników,
 • jeśli jesteś bezrobotnym,
 • jeśli nie masz wystarczająco wysokiej zdolności kredytowej.

Jak złożyć wniosek o debet na koncie bankowym?

Debet na koncie osobistym zostanie ci przyznany, jeśli spełnisz bankowe warunki jego uzyskania i przejdziesz proces wnioskowania o saldo debetowe. Procedura przyznawania debetu jest bliźniaczo podobna do tej, jaką musisz odbyć przy wnioskowaniu np. o kredyt gotówkowy. Musisz wypełnić wniosek o debet na formularzu bankowym – papierowym lub elektronicznym, a następnie wysłać go do banku. To rozpocznie procedurę weryfikacyjną twojej osoby. Bank sprawdzi, czy będziesz rzetelnym kredytobiorcą i wskaże górny pułap możliwego do przyznania limitu debetowego. Przy pozytywnej decyzji kredytowej debet zostanie przypisany do twojego konta, a ty po wykorzystaniu swoich pieniędzy z salda bieżącego rachunku będziesz mieć szansę skorzystania z przyznanego debetu.

Przeczytaj dodatkowo: Czym różni się debet na koncie od limitu na karcie kredytowej?

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
31 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły