Jakie są zalety konta internetowego?

  • 19 Sie 2020
  • 8 min. czytania
  • Komentarze(0)
Konto internetowe jest w pełni funkcjonalnym rachunkiem osobistym, jaki możesz otworzyć w większości banków w Polsce bez wychodzenia z domu. Jego atutem jest wygoda użytkowania – za pośrednictwem bankowości internetowej możesz dokonywać przelewów, przeglądać historię kredytowania, a także starać się o debet czy linię kredytową w swoim rachunku. Konta internetowe mają wiele zalet, które decydują o ich szerokiej popularności w naszym kraju.
Jakie są zalety konta internetowego?

Jeśli posiadasz rachunek z dostępem do internetu czy aplikacji mobilnej, zyskujesz przede wszystkim wygodę i oszczędność czasu. Większość czynności możesz wykonać, nie wychodząc z domu, w każdej chwili masz też podgląd na stan swojego rachunku. Wiele banków posiada oferty specjalne dla klientów korzystających z konta przez internet oraz z aplikacji mobilnej. Dlatego warto się nimi zainteresować. Sprawdź, jakie zalety ma konto internetowe oraz z jakiego powodu cieszy się ono rosnącą popularnością?

Dlaczego warto posiadać konto internetowe?

Jeśli zastanawiasz się, czy konto bankowe internetowe będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem, dowiedz się, dlaczego warto je posiadać. Istnieje wiele argumentów przemawiających za takim rachunkiem. Ranking kont osobistych dostarczy ci ponadto ważnych informacji na temat tego, które oferty kont bankowych internetowych są najkorzystniejsze dla potencjalnych klientów, a więc i dla ciebie.

Przede wszystkim możesz mieć konto internetowe za darmo, a do jego założenia nie musisz przedstawiać żadnych zaświadczeń i dokumentów. Możesz założyć bezpłatne konto internetowe online, bez wychodzenia z domu, a później skorzystać z jednej z form weryfikacji twojej tożsamości.

Dzięki niemu zyskujesz miejsce do bezpiecznego przechowywania posiadanych środków finansowych, które pozostają do twojej indywidualnej dyspozycji: poprzez przelewy bankowe, w tym ekspresowe, wypłaty pieniędzy z bankomatów czy płatności bezgotówkowe w terminalach w sklepach stacjonarnych i punktach usługowych.

Konto internetowe umożliwia też staranie się online o produkty kredytowe w tym samym banku, w którym otworzysz rachunek, np. o debet w koncie, linię kredytową czy też kartę kredytową.

W którym banku otworzysz konto online? Sprawdź >>

Dlaczego powinieneś rozważyć możliwość posiadania własnego konta internetowego? Oto kilka odpowiedzi.

Niższe koszty prowadzenia konta

Zdecydowana większość klientów korzystających z rachunku internetowego podkreśla to, że koszty jego prowadzenia są niższe. Bank nie musi w jego przypadku docierać ze swoją ofertą do klienta i delegować pracownika, który zajmie się procedurą otwierania takiego rachunku. Wszystko robisz samodzielnie, przez co możesz liczyć na niższe opłaty w stosunku do kont tradycyjnych. Zdecydowana większość kont internetowych w polskich bankach pozostaje bezpłatna, choć musisz liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach przyjdzie ci spełnić określone warunki dla utrzymania bezpłatności zarówno konta, jak i karty płatniczej wydanej do niego przez bank.

Oszczędność czasu i wygoda

Dla wielu klientów decydujących się na otwarcie internetowego konta bankowego największymi jego zaletami pozostają oszczędność czasu i wygoda, związane nie tylko z bieżącą obsługą rachunku, ale i z jego otwarciem. Bankowość internetowa to powszechny sposób na komfortowe zarządzanie finansami – domowymi i firmowymi. Dzięki niej od razu uzyskujesz dostęp do konta bankowego, z którego możesz realizować wręcz dowolne polecenia płatnicze – przelewy zwykłe, walutowe, polecenia zapłaty i tym podobne.

Dowiedz się, co można załatwić w banku online? >>

Możesz ustanawiać zlecenia stałe i oszczędzać czas, który musiałbyś poświęcać na ręczne wpisywanie co miesiąc danych odbiorcy przelewu za media lub czynsz. W jednej chwili opłacasz wszystkie rachunki, płacisz za zakupy, rezerwujesz bilety lotnicze czy bilety na koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Nie musisz nigdzie chodzić, by zlecić przelew. Poprawiasz tym samym jakość swojego życia – nie musisz wygospodarowywać czasu na wizytę w banku, by dokonać tych samych operacji.

Ponadto konto internetowe założysz w trybie online, bez wychodzenia z domu. Wiele banków w Polsce przeprowadza przy tym weryfikację tożsamości klientów chcących otworzyć konto bez wizyty w oddziale na selfie (zdjęcie swojej twarzy, w określonej pozie) albo też za pomocą weryfikacji przez kuriera bankowego, który dostarcza dokumenty związane z otwarciem rachunku osobistego przez internet w danym banku.

Względy bezpieczeństwa

Podstawową kwestią, jaka skłania wielu klientów banków do otwarcia konta internetowego, są względy bezpieczeństwa. Konto obsługiwane online, z wieloma poziomami zabezpieczeń, stwarza odpowiednie warunki do przechowywania na nim swoich oszczędności. Jeśli obawiasz się więc np. kradzieży czy zgubienia karty wydawanej do rachunku osobistego, korzystaj z funkcjonalności konta internetowego. Podziel je na dwie części – oszczędnościową, z której nie wypłacisz pieniędzy kartą, oraz na część do bieżącej dyspozycji.

Możliwość dokonywania zakupów online i korzystania z usług internetowych

Należy zauważyć, że jako posiadacz konta internetowego w banku możesz korzystać swobodnie z usług internetowych i właśnie przez internet załatwiać wiele ważnych spraw. Masz naturalnie możliwość dokonywania płatności za zakupy produktów i usług online. Siedząc wygodnie we własnym fotelu, możesz zlecić przelew za zakupy spożywcze czy odzieżowe. Wszędzie tam, gdzie w internecie funkcjonują płatności online, możesz z nich bez problemu korzystać.

To jednak nie wszystkie funkcjonalności wynikające z posiadania konta internetowego. Banki dają możliwość załatwiania spraw urzędowych przez internet. Wystarczy, że zalogujesz się do swojej bankowości elektronicznej, by założyć Profil Zaufany i za jego pośrednictwem, przez stronę bankową, składać np. wnioski o świadczenie 500 plus czy 300 plus.

Dostępność i kontrola konta przez 24h

Jeśli zależy ci na tym, by zachować kontrolę nad swoim rachunkiem w pełnym tego słowa znaczeniu, skorzystaj z konta internetowego. Dzięki bankowości elektronicznej kontrolujesz wszystko, co się na nim dzieje. Możesz prześledzić swoje wypłaty i wpłaty według ustalonych kryteriów, a przy tym przyjrzeć się poszczególnym transakcjom. Z łatwością dowiesz się, ile wydałeś np. trzy tygodnie temu w sklepach i punktach usługowych. Sprawdzaj swoje wydatki, szukaj oszczędności i kontroluj swoje konto przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Konto internetowe daje ci pełną władzę nad budżetem.

Możliwość operacji z telefonu komórkowego

Konto internetowe kojarzy ci się z pewnością z bankowością online, ale pamiętaj, że większość banków w Polsce udostępnia już własne aplikacje mobilne, które pozwalają na dokonywanie operacji z poziomu smartfona. Bankowość mobilna, bo o niej tu mowa, to kolejna zaleta słusznie przypisywana kontom internetowym.

Zarządzanie finansami z komputera czy z telefonu komórkowego jest wygodne. Możesz zalogować się na stronie banku w aplikacji mobilnej i np. robić szybkie przelewy znajomym za bilety do kina czy rachunek w restauracji. Dodatkowo aplikacje płatnicze, np. BLIK, z poziomu telefonu komórkowego pozwolą ci płacić telefonem w wielu sklepach, jeśli zapomnisz swojej karty płatniczej wydanej do konta. Z aplikacji bankowości mobilnej możesz korzystać swobodnie wszędzie tam, gdzie masz dostęp do sieci internetowej.

Dodatkowe korzyści posiadania konta internetowego

Co ciekawe, same banki zachęcają potencjalnych klientów do tego, by otwierać konta internetowe i właśnie w takim trybie nimi zarządzać, zamiast składać wizyty w stacjonarnym oddziale bankowym. Wszystko przez to, że dla banków możliwość internetowej obsługi jest czystym zyskiem. Ograniczając liczbę pracowników w oddziałach i placówkach, mogą zdecydowanie zmniejszyć koszty drukowania papierowych wydruków dotyczących wyciągów bankowych. Poprzez bankowość internetową bank może dopasować swoją ofertę, w tym również tę kredytową do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego pojedynczego klienta.

Bank, formułując zindywidualizowane oferty, liczy na to, że klient skorzysta z nich, przynosząc instytucji bankowej dodatkowe zyski.

Czy założenie konta internetowego jest trudne?

Absolutnie nie – z założeniem konta internetowego w wybranym banku poradzisz sobie nawet wtedy, gdy na co dzień nie korzystasz z internetu i nie masz w tym zakresie doświadczenia. Formularze elektroniczne pozwalające na otwarcie rachunku bankowego online są intuicyjne i prowadzą cię właściwie krok po kroku po kolejnych polach, aż do sfinalizowania procesu zakładania konta online.

Zobacz także: Jak otworzyć konto osobiste online? >>

Kiedy już wypełnisz wniosek, musisz jeszcze zweryfikować swoją tożsamość. Może się to odbywać z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę, ale wówczas musisz mieć już jakieś konto założone na swoje dane, z którego taki przelew będzie mógł „wyjść”. Niektóre banki dają szansę na otwarcie nowego konta osobistego przez internet z wykorzystaniem selfie, czyli zdjęcia portretowego, jakie musisz sobie zrobić w odpowiedniej pozie, by bank mógł potwierdzić, że osoba wpisana we wniosku o otwarcie konta bankowego to rzeczywiście ty i nikt się pod ciebie nie podszywa.

Wiele banków wymagać będzie od ciebie przy zakładaniu konta internetowego podpisania umowy. Wówczas kurier dostarczy ci w ciągu kilku dni od złożenia wniosku o rachunek odpowiednie dokumenty i sprawdzi tożsamość przed ich wręczeniem. Jeśli nie będzie pozostawiała żadnych wątpliwości, wówczas otrzymasz umowę o konto osobiste do podpisu i wkrótce także dokumenty autoryzacyjne – login do bankowości elektronicznej oraz hasło, które później możesz sobie zmienić w systemie bankowym.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
19 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły