Jakie są zalety płatności kartą?

 • 21 Sie 2020
 • 7 min. czytania
 • Komentarze(0)
Płatności kartą mają wiele zalet, do których zalicza się brak konieczności noszenia ze sobą gotówki, możliwość uzyskania dodatkowego ubezpieczenia czy karty za darmo, a także opcja dokonywania realnych płatności za zakup dopiero w terminie spłaty, czyli nawet 2 miesiące po dokonaniu zakupu. Do tego dochodzą liczne usługi typu chargeback czy moneyback, które banki okresowo lub stale prowadzą dla swoich klientów posługujących się kartami płatniczymi.
Jakie są zalety płatności kartą?

W I kwartale 2020 roku Polacy przy użyciu kart płatniczych dokonali transakcji na łączną kwotę 194,1 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o ponad 10 proc. Takie dane podaje Narodowy Bank Polski w „Informacji o kartach płatniczych – I kwartał 2020 roku”. Przekonaliśmy się do używania karty w różnych sytuacjach, a wpływ na to z pewnością miały liczne zalety tej metody płacenia. Co obejmują i dlaczego powinieneś sięgać po nie częściej niż do tej pory?

Płatność kartą – zalety

Jesteś w sklepie przy kasie, kasjer nabija na rachunek kolejne produkty, a na koniec podaje sumę do zapłaty. Szybko i skutecznie możesz wtedy sięgnąć po kartę kredytową lub kartę debetową i po zbliżeniu jej do terminala zapłacić pełną kwotę, nawet bez konieczności uwierzytelniania transakcji poprzez podanie numeru PIN. Taka forma płatności w sklepie jest już standardem dla większości Polaków. Na koniec 2020 roku karty zbliżeniowe, zarówno debetowe, jak i kredytowe, stanowiły ponad 86 proc. wszystkich kart płatniczych (których było 37,3 mln) w portfelach Polaków.

Karta kredytowa ma tę przewagę nad debetową, że za jej pomocą możesz korzystać z pieniędzy banku i zaciągać wygodnie zobowiązania finansowe wtedy, gdy jest ci to potrzebne. Korzystasz ze środków przyznanych ci w ramach limitu kredytowego na karcie kredytowej tak, jak chcesz, a bank nie narzuca ci celu kredytowania, jak na przykład przy kredytach hipotecznych czy kredytach samochodowych.

Płatności kartami płatniczymi mają wiele zalet. Wśród nich trzeba wymienić:

 • możliwość wygodnego i bezpiecznego dokonywania płatności stacjonarnie, w sklepach i punktach usługowych oraz online;
 • bezpieczeństwo dokonywanych transakcji – dzięki kilkustopniowemu procesowi weryfikacji klienta, a także możliwości natychmiastowego zastrzeżenia karty, jeśli wpadłaby w niepowołane ręce, czego nie da się zrobić przy kradzieży czy zgubieniu gotówki z portfela;
 • możliwość skorzystania z opcji chargeback – jeśli np. paczka opłacona kartą kredytową nie dotrze do ciebie i okaże się, że trafiłeś na oszusta, możesz złożyć reklamację w banku, a ten po rozpoznaniu całej sprawy zwróci ci środki na konto karty kredytowej;
 • niskie ryzyko kradzieży środków z karty kredytowej czy z konta;
 • możliwość uczestniczenia w atrakcyjnych programach promocyjnych organizowanych przez banki;
 • obowiązywanie okresu bezodsetkowego, co pozwoli ci na odroczenie płatności za transakcje w różnych miejscach nawet o prawie 2 miesiące od chwili zakupu;
 • możliwość korzystania bezpłatnie z kredytu bankowego, jeśli spłaty zadłużenia będziesz dokonywać w okresie bezodsetkowym;
 • możliwość rozłożenia powstałego na karcie kredytowej zadłużenia na raty, co ułatwia uporanie się z długiem;
 • systemy zwrotów pieniędzy typu moneyback – obowiązują w wielu punktach usługowych i handlowych i polegają na tym, że część wydanych przez ciebie pieniędzy wróci na twoje konto bankowe po zakończeniu okresu rozliczeniowego;
 • możliwość wielokrotnego korzystania z limitu karty kredytowej po spłacie wcześniejszego zadłużenia, bez konieczności realizowania formalności takich jak przy przyznawaniu kolejnego kredytu lub pożyczki;
 • brak konieczności noszenia ze sobą gotówki;
 • możliwość rezerwacji biletów na wydarzenia sportowe lub koncerty, biletów lotniczych, a także wypożyczenia auta z wypożyczalni;
 • możliwość realizacji szybkich płatności kartą u kurierów – DHL czy DPD.

Nie ulega wątpliwości, że warto korzystać z karty kredytowej. Zalety takiego narzędzia płatniczego są bezdyskusyjne. Musisz jednak wiedzieć, że płatność kartą przez internet i stacjonarnie kosztuje, a jeśli nie będziesz spłacać zadłużenia w okresie bezodsetkowym, koszty wzrosną. Powinieneś zawsze brać pod uwagę wady i zalety płatności kartą kredytową, by ocenić, czy takie operacje rzeczywiście będą dla ciebie najkorzystniejsze.

Sprawdź 6 sposobów na to, dlaczego warto płacić kartą kredytową? >>

Koszty za płatności kartą

W praktyce każdy produkt finansowy ma nie tylko zalety, ale i wady. Dla kart płatniczych, a zwłaszcza dla kredytowych, tą wadą będą koszty ponoszone podczas płacenia. O ile nie przyjdzie ci do głowy wykonywanie operacji gotówkowych, czyli innymi słowy wypłata gotówki z bankomatu przy użyciu karty kredytowej, opłaty będą umiarkowane, a w wielu przypadkach bank warunkowo może zrezygnować nawet z ich pobierania.

Prowizje banków za wypłaty z bankomatów kartami kredytowymi sięgają 3–6 proc. kwoty transakcji, czyli przy kwocie 100 zł będzie to 3–6 zł, ale już przy 1 000 zł opłata wyniesie 30–60 zł, co nie jest małym wydatkiem.

Do tego dochodzą koszty za wydanie i obsługę karty kredytowej, z których jednak bank może zrezygnować, jeśli będziesz aktywnie wykorzystywać kartę płatniczą na co dzień. Przy prestiżowych kartach, z wysokim limitem, opłaty są wyższe, ale korzystanie z nich przynosi też większe profity.

Nie unikniesz natomiast opłat za monity wysyłane ci przez bank, jeśli nie spłacisz na czas limitu kredytowego, z jakiego skorzystałeś. Bank naliczy ci z tego powodu dodatkowe opłaty, które mogą wynieść nawet 50 zł za podjęcie jednego działania windykacyjnego.

Obligatoryjne może być też ubezpieczenie karty kredytowej. Jeśli rzeczywiście tak jest, poniesiesz niestety koszty związane ze składką na ubezpieczenie.

Grace period, czyli okres bezodsetkowy – co warto wiedzieć?

Grace period to inaczej okres bezodsetkowy przypisywany przez bank do każdej karty kredytowej. Musisz wiedzieć, że z jednej strony to zaleta, a z drugiej potencjalna pułapka finansowa.

Okres bezodsetkowy jest czasem, kiedy kredyt udzielany ci przez bank na rachunku karty kredytowej pozostaje nieoprocentowany. Innymi słowy, w okresie bezodsetkowym nic nie płacisz za korzystanie z pieniędzy banku w ramach karty kredytowej. Jego długość w zależności od banku, który wydał ci kartę kredytową, wynosić może mniej więcej 50–60 dni.

W praktyce oznacza to, że jeśli wraz z początkiem okresu bezodsetkowego dokonasz płatności kartą kredytową, to zapłacisz za transakcję realnie po niespełna dwóch miesiącach, przy spłacie zadłużenia wynikającego z karty kredytowej.

Okres bezodsetkowy składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest okres rozliczeniowy trwający miesiąc, a drugim okres na spłatę powstałego zadłużenia z okresu rozliczeniowego. Trzeba więc wiedzieć, kiedy rozpoczyna się okres rozliczeniowy w danym banku, z którego masz kartę kredytową. Nie jest tak, że kiedy dokonasz pierwszej płatności kartą, uruchamiany jest okres grace period. Może on rozpoczynać się np. pierwszego dnia każdego miesiąca i trwać łącznie 56 dni. Jeśli więc 30 dnia miesiąca dokonasz płatności kartą kredytową, pozostanie ci nie 56 dni na spłatę zadłużenia, ale już tylko 26.

Po zakończeniu okresu rozliczeniowego otrzymasz wyciąg z banku z wyszczególnieniem wszystkich transakcji dokonanych w miesiącu kartą kredytową. Będziesz wiedzieć, ile przyjdzie ci spłacić do końca okresu bezodsetkowego.

Zobacz najlepsze karty kredytowe 2020 >>

Na co uważać przy płatności kartą?

Bardzo ważną kwestią związaną z płatnościami kartą kredytową jest to, że musisz spłacić pełne zadłużenie z danego okresu rozliczeniowego w ramach grace period, by nie płacić żadnych odsetek z tytułu korzystania z karty kredytowej. Jeśli nie spłacisz całej kwoty, to będziesz musiał uregulować odsetki.

Zanim podpiszesz umowę z bankiem o udzielenie ci kredytu w ramach karty kredytowej, powinieneś wiedzieć, jak wysokie oprocentowanie będzie ci naliczane, jeśli nie spłacisz zadłużenia w okresie bezodsetkowym.

Kredyt na karcie kredytowej jest określany niestety jako najdroższy spośród wszystkich zobowiązań o podobnym charakterze. Może być aktualnie oprocentowany nawet na 7,2 proc. w skali roku, co stanowi dwukrotność maksymalnych odsetek ustawowych, liczonych jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi dziś zaledwie 0,10 proc. w skali roku, stąd też maksymalne oprocentowanie kredytów i pożyczek, w tym kart kredytowych, jest takie samo.

Decydując się na kartę kredytową, musisz wziąć pod uwagę zalety i wady takiego rozwiązania. Nie korzystaj z karty tylko incydentalnie, ale bądź aktywnym klientem – bank może wówczas warunkowo zrezygnować z pobierania miesięcznej opłaty za jej obsługę. Ponadto nie wypłacaj za pośrednictwem karty kredytowej pieniędzy z bankomatu. Zwróć też uwagę na to, ile kosztować będą cię ewentualne płatności kartą za granicą. Czasem są one bezpłatne, a niekiedy banki pobierają opłaty za takie transakcje, a przy tym korzystają na spreadzie walutowym przy przeliczaniu kwoty na złotówki.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
21 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły