Jakie zmiany przyniosły ostatnie tygodnie dla wnioskujących o kredyt gotówkowy?

  • 24 Cze 2020
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
W okresie pandemii sprzedaż wszystkich rodzajów kredytów zmalała. BIK opublikował aktualne dane dotyczące kolejnego pełnego miesiąca trwania kryzysu, jaki wywołał koronawirus. Wynika z nich, że tylko w maju banki udzieliły o ponad 22% mniej kredytów konsumpcyjnych oraz o blisko 29% mniej kredytów mieszkaniowych w ujęciu liczbowym. Łatwo wywnioskować, że te ostatnie tygodnie były dla banków trudne. A czy zyskali klienci, szczególnie Ci zainteresowani kredytem gotówkowym?
Jakie zmiany przyniosły ostatnie tygodnie dla wnioskujących o kredyt gotówkowy?

Jeszcze kilka miesięcy temu kredyt gotówkowy był produktem, z którego Polacy korzystali naprawdę chętnie. Sytuację diametralnie zmieniły ograniczenia związane z koronawirusem i niepewna przyszłość, szczególnie finansowa wielu rodaków. Banki mocno odczuły spadek sprzedaży kredytów. Chociaż zmiany, które zostały przez nie wprowadzone w okresie pandemii, w większości są dla klientów korzystne.

Sprzedaż kredytów gotówkowych w czasie pandemii

Ze względu na specyfikę produktu, jakim jest kredyt gotówkowy, bardzo łatwo można przeanalizować wpływ pandemii na jego udzielanie przez banki. Przede wszystkim przeprocesowanie takiego wniosku kredytowego trwa maksymalnie dwa dni robocze i można go złożyć bez wychodzenia z domu. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, kiedy taki proces jest dużo bardziej złożony i czasochłonny.

Z danych cyklicznie publikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej jednoznacznie wynika, że po kredyt gotówkowy nie sięgamy już tak często, jak w czasie przed pandemią. W maju tego roku banki udzieliły o 22,1% mniej kredytów konsumpcyjnych niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. W ujęciu wartościowym spadek wyniósł aż 44,2%. A to świadczy o tym, że nawet jeśli klient decydował się na kredyt, to w niższej kwocie niż wcześniej mógłby wziąć. Średnia wartość kredytu gotówkowego udzielonego w maju 2020 r. wyniosła 17 957 zł.

Warto podkreślić, że maj to miesiąc, w którym zaczyna się sezon weselny i komunijny, a także urlopowych wyjazdów. A właśnie na takie cele część Polaków bierze kredyt gotówkowy. W związku z zamrożeniem gospodarki większość uroczystości została przełożona, a wycieczki mocno ograniczone. Dodatkowo wiele osób obawia się o stabilność swojego zatrudnienia. To mogło przełożyć się na spadek zainteresowania kredytami.

Banki nie uniknęły więc kryzysu, ale próbują dostosować się do obecnych warunków. Jakie zmiany wprowadziły dla klientów?

Porównaj oferty i wybierz najtańszy kredyt gotówkowy >>

Ważne zmiany dla wnioskujących o kredyt gotówkowy

Najważniejszym ułatwieniem dla klientów już spłacających kredyt gotówkowy jest możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Część banków umożliwiała to swoim klientom wcześniej, ale w związku z pandemią i nowym regulacjom prawnym klient każdego banku może z nich skorzystać. Wakacje kredytowe nie oznaczają, że rata kredytu zostanie umorzona, ale pozwalają odroczyć spłatę o kilka miesięcy, co może być tymczasową ulgą dla domowych finansów.

Sprawdź, co możesz zrobić, gdy kończą Ci się wakacje kredytowe.

Obniżka stóp procentowych to kolejny czynnik wpływający na kredyty gotówkowe. Warto zaznaczyć, że od ponad 5 lat utrzymywane były one na stałym poziomie. Kryzys jaki przyniósł koronawirus spowodował, że Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o ich obniżeniu – w dodatku dwukrotnie. Dla oszczędzających to złe wiadomości, ale kredytobiorcy mogą być zadowoleni. Maksymalne oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych i pożyczek nie może aktualnie przekraczać 7,20%, gdy jeszcze kilka tygodni temu wynosiło ono 10%. Może mieć to przełożenie na tańsze oferty m.in. kredytów gotówkowych. Należy jednak pamiętać, że banki mogą wyrównywać spowodowane tym starty np. podwyższeniem prowizji za udzielenie kredytu. Dlatego przed wzięciem kredytu bardzo ważne jest, żeby porównać oferty.

Nie wszystkie wprowadzone zmiany są korzystne dla klientów. Banki ostrożniej podchodzą do udzielania kredytów i baczniej przyglądają się swoim klientom, badając ich zdolność kredytową. Nasz ostatni ranking kredytów gotówkowych pokazał, że na pewno trudniej dostać teraz kredyt gotówkowy osobom zatrudnionym na umowę zlecenie. Jest to spowodowane tym, że jest to mniej stabilna forma zatrudnienia niż umowa o pracę i taki pracownik z dnia na dzień może zostać bez dochodów.

Ze względu na pandemię ograniczona została również praca oddziałów banków. Co prawda wraz z odmrażaniem gospodarki czas pracy placówek wrócił już do normy, ale żeby zwiększyć bezpieczeństwo klientów oraz pracowników banki przyspieszyły wdrażanie procesów zdalnej obsługi klienta. Istotną zmianą jest większa dostępność ofert dla osób, które interesuje kredyt gotówkowy online. 

Kredyt gotówkowy online – w którym banku można go dostać?

W przypadku kredytów gotówkowych dla klientów najczęściej liczy się czas, w jakim mogą otrzymać pieniądze w banku oraz jak najniższy koszt zobowiązania. W wyborze taniej oferty pomaga RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Im niższe RRSO, tym tańsza oferta przy założeniu, że porównujemy kredyty w tej samej kwocie i z takim samym okresem spłaty.

A jak powinien wyglądać proces? Przede wszystkim musi być wygodny i bez zbędnych formalności. A to umożliwia proces online. I to właśnie jest jedna z głównych zmian, jakie wprowadziły banki ze względu na koronawirusa. Coraz więcej z nich proponuje kredyt przez internet także nowym klientom.

Kredyt gotówkowy online w bankach

Bank

Czy bank ma w ofercie kredyt gotówkowy online?

Proces online dla obecnych klientów

Proces online dla nowych klientów

Maksymalna kwota kredytu online

Alior Bank

TAK

TAK

TAK

Zależy od zdolności kredytowej

Zapytaj o kredyt

Bank Millennium

TAK

TAK

NIE

Zależy od zdolności kredytowej

Zapytaj o kredyt

Bank Pekao SA

TAK

TAK

NIE

Zależy od zdolności kredytowej

Zapytaj o kredyt

BNP Paribas

TAK

TAK

TAK

Do 30 000 zł

Zapytaj o kredyt

BOŚ Bank

NIE

NIE

NIE

-

-

Citi Handlowy

TAK

TAK

TAK

Do 150 000 zł

Zapytaj o kredyt

Credit Agricole

TAK

TAK

TAK

W zależności od kanału sprzedaży do 100 000 zł

Zapytaj o kredyt

Getin Bank

TAK

TAK

NIE

Zależy od zdolności kredytowej

Zapytaj o kredyt

ING Bank Śląski

TAK

TAK

NIE

Zależy od zdolności kredytowej

Zapytaj o kredyt

PKO Bank Polski

TAK

TAK

TAK

Dla nowych klientów do 4 500 zł

Zapytaj o kredyt

Santander Bank Polska

TAK

TAK

NIE

Dla klientów banku do 100 000 zł

Zapytaj o kredyt

Santander Consumer Bank

TAK

TAK

TAK

Dla klientów banku do 25 000 zł, dla nowych klientów do 10 000 zł

Zapytaj o kredyt

Źródło: Opracowanie direct.money.pl na podstawie informacji otrzymanych od banków.

Kredyt gotówkowych online poza łatwym procesem nie różni się niczym od zwykłego kredytu, o który można zawnioskować w oddziale. Do jego otrzymania najczęściej wystarcza dowód osobisty i wyciąg bankowy za ostatnie 3 miesiące, który udokumentuje wpływ wynagrodzenia. Decyzję kredytową można otrzymać nawet w ciągu kilku minut.

Cześć banków ogranicza jednak kwoty kredytów udzielanych przez internet. Przykładowo nowi klienci PKO BP mogą pożyczyć maksymalnie 4 500 zł bez wychodzenia z domu. BNP Paribas jest skłonny pożyczyć online więcej nawet do 30 000 zł, ale są też takie banki, które w procesie zdalnym oferują pełen zakres kwotowy kredytów gotówkowych, tak jak Bank Citi Handlowy.

Dodano:
24 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły