Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jestem na czarnej liście dłużników. Co teraz?

Fot. fotolia.com

Na samo wyrażenie „czarna lista dłużników” masz ciarki na plecach i przeszywające dreszcze? Zamiast uciekać od problemu i chować głowę w piasek, podejmij działania, które pozwolą ci usunąć negatywny wpis z BIG-u. Dowiedz się, kiedy wierzyciel może cię wpisać na czarną listę, jak sprawdzić, czy twoje dane znajdują się w BIG-u oraz co zrobić, aby twoje nazwisko zniknęło z rejestru dłużników.

Czarna lista to potoczne określenie rejestru dłużników prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej (BIG). W Polsce działa kilka BIG-ów, a każdy z nich jest niezależną instytucją, posiadającą własną czarną listę. Jeżeli więc twoje nazwisko nie znajduje się w jednym z BIG-ów, nie oznacza to, że w ogóle nie figurujesz na liście dłużników.

Do BIG-u za 200 zł długu

Głównym zadaniem BIG-ów jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie informacji gospodarczych na temat osób, które nie regulują swoich płatności w terminie. Co istotne, aby wierzyciel mógł umieścić twoje dane na czarnej liście, musisz posiadać zadłużenie na kwotę co najmniej 200 zł i zalegać z jego spłatą przez minimum 60 dni. Jak widzisz, nie jest to duża kwota. Jeśli weźmiesz pod uwagę, że na czarną listę możesz trafić za niezapłacony rachunek za gaz, energię elektryczną lub telefon, nieuregulowany czynsz, a nawet niezapłacony mandat, szybko stwierdzisz, że nie trzeba wiele, aby znaleźć się na liście osób zadłużonych. Z BIG-ami współpracują zarówno banki oraz firmy pożyczkowe, jak i operatorzy telefonii komórkowej, spółdzielnie mieszkaniowe, dostawcy gazu itp. Zanim usługodawca wpisze twoje dane na czarną listę, musi cię o tym powiadomić listem poleceniom co najmniej miesiąc przed planowaną datą wpisu. Jeżeli w tym czasie uregulujesz dług, twoje nazwisko nie zostanie dopisane do rejestru dłużników.

Sprawdź siebie w BIG-u

Jeżeli nie masz pewności, czy twoje dane znajdują się na czarnej liście dłużników, możesz to sprawdzić w prosty sposób. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową wybranego BIG-u i zarejestrujesz się w serwisie. Pobranie raportu na swój temat jest bezpłatne. Gwarantuje to prawo, zgodnie z którym każdy konsument może raz na 6 miesięcy sprawdzić informacje gospodarcze na swój temat bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Kiedy warto upewnić się, czy twoje nazwisko nie znajduje się w BIG-u? Przede wszystkim wówczas, gdy masz zamiar starać się o kredyt, pożyczkę lub chcesz dokonać zakupów na raty. Niemal wszystkie instytucje finansowe sprawdzają swoich klientów w BIG-u, a negatywny wpis może być powodem, aby odmówić ci udzielenia kolejnego zobowiązania.

Warto mieć na uwadze, że BIG gromadzi nie tylko informacje negatywne, dotyczące zaległości płatniczych, lecz także wpisy pozytywne, na temat terminowej spłaty zobowiązań. Różnica polega na tym, że o pozytywny wpis w BIG-u musisz zawnioskować sam u swojego usługodawcy. Wzór podania znajdziesz bez trudu w internecie. Dzięki pozytywnym wpisom w BIG-u w oczach banku lub firmy pożyczkowej stajesz się rzetelnym, godnym zaufania płatnikiem, dlatego łatwiej ci będzie uzyskać kredyt na korzystnych warunkach.

Jak usunąć swoje dane z czarnej listy?

Wiesz już, że twoje nazwisko znajduje się na czarnej liście. Co teraz? Przede wszystkim zapomnij o magicznych sposobach usunięcia negatywnego wpisu. W internecie możesz znaleźć ogłoszenia firm oferujących „czyszczenie BIG-u”. Przeważnie są to oszuści, ponieważ jedynym sposobem, aby twoje nazwisko zostało usunięte z rejestru dłużników, jest uregulowanie zaległej należności. Wówczas wierzyciel ma obowiązek usunąć twoje dane z BIG-u w ciągu 14 dni od daty, kiedy spłacisz dług.

Zaległości płatnicze to problem, który może spotkać każdego z nas. Jeśli twoje nazwisko znajdzie się na czarnej liście, nie kieruj się wstydem i strachem. Jak najszybciej podejmij kroki, które pozwolą ci spłacić zadłużenie. Na początek przygotuj domowy budżet i postaraj się ograniczyć zbędne wydatki. A kiedy już uda ci się zniknąć z listy dłużników, zarządzaj finansami w taki sposób, aby ponownie na nią nie trafić.

Podobne artykuły