Jesteś po maturze? Zadbaj o finanse na studiach już teraz!

  • 09 Lip 2018
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(2)
Jesteś przyszłym studentem? Sprawdź, dlaczego warto pomyśleć o swoim studenckim budżecie właśnie teraz!
Jesteś po maturze? Zadbaj o finanse na studiach już teraz!

Po wakacjach zaczynasz studia? Super! Przed tobą czas pełen zabawy i nowych wyzwań, ale także przełom w zarządzaniu finansami. Od teraz będziesz musiał sam zadbać o to, by starczyło ci na mieszkanie, jedzenie i jeszcze mnóstwo innych wydatków, o których nie masz pojęcia. Jak to zrobić? Z doświadczenia wiem, można pogodzić studiowanie z pracą i dodatkowo sporo zaoszczędzić. Przetestuj moje wskazówki!

Okres studiów już za mną. Czy popełniłam finansowe błędy? Na pewno, niepotrzebnie wydawałam mnóstwo pieniędzy na zachcianki, założyłam pierwsze, lepsze konto i nie zwracałam uwagi na opłaty. Wyciągnęłam jednak wnioski, którymi chcę się z tobą podzielić. Podpowiem ci, jak możesz zarabiać, będąc studentem.

Jesteś ciekawy, jak inni studenci radzą sobie z zarabianiem na studiach? Przeczytaj tutaj.

Praca dla studenta

Uwierz mi na słowo, że już w pierwszych dniach października przekonasz się, ile naprawdę kosztuje utrzymanie studenta. Dlatego weź sprawy w swoje ręce i pracuj. Przeczytaj, jak w łatwy sposób pogodzić studia i pracę.

Zazdroszczę ci, że studia wciąż przed tobą. Uczysz się, bo chcesz, a nie dlatego, że musisz. Pracujesz, bo masz na to czas, a niekoniecznie dlatego, że masz taki obowiązek. Nie zmarnuj tego czasu i postaraj się go wykorzystać. Gdzie może pracować student?

Praca sezonowa 2018

Praca w okresie wakacji ułatwi ci dobry start. Jesteś w trakcie najdłuższych wakacji w życiu, a przez cztery miesiące możesz realnie sporo odłożyć. Pracując przy zbiorze owoców czy jako pomoc w restauracji możesz zyskać dodatkowo napiwki. Warto także pomyśleć o sezonowej pracy za granicą. Połączysz w ten sposób przyjemne z pożytecznym, czyli zarobisz, a dodatkowo podszkolisz język i zobaczysz nowe miejsca.

Pomoc finansowa dla studenta – gdzie szukać?

Nie samą pracą student żyje. Jest kilka innych możliwości, które pozwolą ci się utrzymać, a nawet zaoszczędzić.

Po pierwsze uczelnia gwarantuje stypendium socjalne. Możesz się o nie postarać, gdy dochód na członka w twojej rodzinie nie przekracza określonej przez daną uczelnię kwoty. W zależności od tego na jaki próg się łapiesz, możesz otrzymać od 100 do nawet 1 000 zł miesięcznie! Sprawdź więc, jakie są warunki stypendialne na twojej przyszłej uczelni. Taką informację znajdziesz na jej stronie internetowej.

To jednak nie wszystko. Dodatkowe pieniądze możesz otrzymywać za wyniki w nauce. Dla najlepszych studentów przewidziane jest stypendium rektora. Z doświadczenia wiem, że jego otrzymanie nie wymaga wielkiego wysiłku, choć to oczywiście zależy od wybranego przez ciebie kierunku studiów, ale naprawdę pokaźna kwota może lądować co miesiąc na twoim koncie. Warto się więc postarać, bo skupienie na nauce da ci realne, pieniężne korzyści. Pamiętaj, że aby uzyskać takie wsparcie, musisz na nie zapracować. Warunki przyznawania stypendiów naukowych studentom pierwszego roku, różnią się w zależności od uczelni i może okazać się, że będziesz mógł się o nie ubiegać dopiero po ukończeniu dwóch semestrów.

Kredyt studencki 2018

Będąc studentem, masz także możliwość wzięcia tzw. kredytu studenckiego. Kredyt udzielany jest na dużo korzystniejszych warunkach niż oferują banki, a zaczynasz go spłacać dopiero po ukończeniu studiów. Polecam skorzystać z niego każdemu, kto ma pomysł na dobrą inwestycję tego kapitału. Nie polecam, jeżeli środki chcesz przeznaczyć na konsumpcję. Sprawdź szczegóły kredytu studenckiego.

Jesteś po maturze? Zadbaj o finanse na studiach już teraz!

Studencki biznes

Do czego zachęcam najmocniej w trakcie studiów? Do próbowania swoich sił i rozwijania przedsiębiorczości. Działalność w kołach naukowych, organizacjach studenckich czy udział w projektach zarobkowych to najlepsza nauka. Nawiązujesz ciekawe kontakty, które w przyszłości będziesz mógł wykorzystać, chcąc poprowadzić własny studencki biznes. Zobacz, skąd wziąć na niego pieniądze.

Praca zdalna

Nie chcesz tracić czasu na dojazdy do pracy? Możesz wykonywać ją w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Pomyśl o pracy zdalnej. Wystarczy posiadać podstawową wiedzę z zakresu social mediów, programowania czy Excela, a szereg możliwości zarobkowych przed tobą. Warto jednak na początek dokształcić się we własnym zakresie.

Praca dla studenta - korzyści

Wiele razy słyszałam, że ciężko pogodzić dzienne studia z pracą. Nie zgodzę się z tym, sama jestem przykładem tego, że się da! Chcąc zaznać studenckiego życia, wybrałam studia dzienne. Okazało się, że zajęcia mam trzy dni w tygodniu. Zagospodarowałam więc wolny czas i znalazłam pracę. Zaczęłam zdobywać umiejętności zawodowe, skutkiem czego była decyzja o przeniesieniu się na kolejny stopień na studia zaoczne. I nie żałuję! Wszystko zależy od chęci. Może nie znajdziesz czasu, żeby obejrzeć trzy odcinki ulubionego serialu, ale zyskasz dużo więcej. Przede wszystkim pieniądze, umiejętność lepszej organizacji swojego czasu i doświadczenie. Przykładowo możesz zatrudnić się w kinie, na recepcji hotelu czy jako obsługa w kawiarni. W wielu miejscach do pracy chętnie zatrudniają studentów i umożliwiają pracę w elastycznych godzinach.

Zapewnienie regularnych przychodów i dobre nimi zarządzanie przy pomocy odpowiednich narzędzi, pozwoli ci na finansową stabilność.

Produkty bankowe dla studenta

Gwarancją finansowego sukcesu są także odpowiednie produkty bankowe. Ułatwią ci one zarządzanie własnymi pieniędzmi. Podstawowym jest oczywiście konto osobiste. Sprawdź, które konto będzie całkowicie darmowe. Ja popełniłam błąd i wybrałam pierwsze, lepsze konto, które ktoś mi polecił. Ty naucz się na moim doświadczeniu i wcześniej porównaj konta bankowe dla studenta. Zrobisz to za darmo i bez wychodzenia z domu.

Co jeszcze możesz zrobić z zarobionymi pieniędzmi? Pomnażać! Podejrzewam, że na początku swojej przygody z oszczędzaniem nie chcesz ich zamrażać, żeby móc skorzystać z nich w awaryjnej sytuacji. Postaw na bezpieczne rozwiązanie, dzięki którym nie stracisz swoich pieniędzy. Dlatego zachęcam do wyboru konta oszczędnościowego. Nawet drobne sumy wpłacane regularnie przynoszą zyski.

Wybierz najlepsze konto oszczędnościowe!

Jesteś po maturze? Zadbaj o finanse na studiach już teraz!

Nie rezygnuj z przyjemności

Za tobą intensywny czas związany z przygotowywaniem się do matury, wyborem studiów, a wyzwania dopiero przed tobą. Nowe znajomości, samodzielne mieszkanie czy planowanie ścieżki zawodowej to tylko część tego co cię czeka. Masz wakacje, dlatego nie warto skupiać się tylko na pracy i zupełnie rezygnować z odpoczynku. W końcu należy się on każdemu!

Może warto rozważyć pracę sezonową nad morzem? W ten sposób połączysz pracę i odpoczynek po ciężkim dniu na plaży. Dla mnie brzmi zachęcająco, a dla ciebie? Podziel się ze mną i innymi czytelnikami swoimi doświadczeniami finansowymi przed i w trakcie studiów.
 

Dodano:
09 Lip 2018

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Dagmara Sudoł Ekspert 11 lipca 2018
    Cześć Kamil, to normalne, że się obawiasz nadmiaru nauki. Ale uwierz mi, że szybko przekonasz się, ile masz czasu wolnego. Dlatego wykorzystaj go :)
  • kamil Ekspert 10 lipca 2018
    w sumie fajne pomysły, ale ja jestem właśnie przed studiami i mi sie wydaje że bede miał tyle nauki ze mi nie starczy czasu na pracę...

Podobne artykuły