Już działają transakcje kartą do 100 zł bez wpisywania PIN-u

  • 24 Kwi 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zgodnie z zapowiedziami Związku Banków Polskich limit transakcji kartą bez wpisywania PIN-u został zwiększony z 50 do 100 zł. Proces wdrażania tej zmiany potrwa do kilku tygodniu. Już teraz można skorzystać z podwyższonego limitu m.in. w Banku Millennium, PKO BP i ING Banku Śląskim.
Już działają transakcje kartą do 100 zł bez wpisywania PIN-u

Zwiększenie limitu bez PIN przy zakupie kartą

Związek Banków Polskich poinformował o rozpoczęciu wprowadzania nowego limitu już w piątek. Takie rozwiązanie pozwala na płatność w pełni bezdotykową, bo nie trzeba niczego potwierdzać na terminalu płatniczym, co jest szczególnie istotne w trakcie epidemii koronawirusa. Podniesienie limitu jest odpowiedzią na apel Komisji Nadzoru Finansowego.

Klient banku nie musi robić nic. Jeśli ma kartę Visa lub Mastercard, to zmiany zostały wprowadzone automatycznie. Może się jednak zdarzyć tak, że sklep nie zdążył jeszcze zaktualizować terminala płatniczego. W takim wypadku należy postępować zgodnie z instrukcjami na urządzeniu.

W komunikacje ZBP można przeczytać:

Uwzględniając możliwe sytuacje, jakie mogą napotkać klienci przy terminu płatniczym – np. konieczność wpisania PIN-u pomimo transakcji zbliżeniowej nieprzekraczającej 100 lub nawet 50 zł (w związku z przepisami Dyrektywy PSD2 o limicie liczby transakcji bez użycia PIN-u) – zalecamy zachowanie spokoju i postępowanie zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na urządzeniu. Jednocześnie to, na co należy zwracać uwagę, to czy kwota wyświetlająca się na terminalu płatniczym odpowiada wartości transakcji, której zamierzamy dokonać.

Według ZBP proces wdrażania może trwać kilka dni lub kilka do kilkunastu tygodni. Niedokładny termin wynika z tego, że każdy terminal w Polsce powinien zostać zaktualizowany. Będą też potrzebne zmiany w systemach organizacji płatniczych, wydawców kart i agentów  rozliczeniowych.

Zmiana limitu bez PIN-u a karty wirtualne

Jak potwierdził Jacek Pocztarski z Banku Millennium: dla kart ztokenizowanych i wirtualnych umożliwiających płatności zbliżeniowe telefonem, nie zachodzi konieczność wykonywania jakichkolwiek zmian. Ekspert przypomniał też, że w płatnościach Apple Pay oraz Garmin Pay  limit ten nie obowiązuje - w miejsce PIN-u stosowana jest biometria urządzenia.

Wprowadzenie limitu a ważność karty

ING Bank Śląski poinformował, że karta Mastercard nie wymaga dodatkowych czynności ze strony klienta – limit zwiększy się sam. To dotyczy też kart Visa, które mają datę ważności do czerwca 2023 r. i późniejszą oraz kart Zbliżak Visa niezależnie od daty. W przypadku karty Visa z datą wcześniejszą, czyli do maja 2023 r. włącznie, zwiększenie kwoty płatności zbliżeniowych bez PIN-u do 100 zł wymaga jednorazowej zmiany ustawień na karcie.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat opisany w artykule, porozmawiaj z naszym Ekspertem. Zadzwoń do nas na numer: 799 350 109.

dzia≥anie bankůw w czasie epidemii

Dodano:
24 Mar 2020

Zaktualizowano:
24 Kwi 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły