Już tylko 16 zł odsetek z lokaty na 10 tys. zł

  • 04 Wrz 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Według najnowszych danych NBP w ciągu roku oprocentowanie przeciętnej lokaty spadło aż ośmiokrotnie. To efekt doprowadzenia stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu. W trakcie pandemii do obniżek doszło trzykrotnie.
Już tylko 16 zł odsetek z lokaty na 10 tys. zł

Lokaty z niskim oprocentowaniem

Wobec tych zmian oprocentowanie lokat zbliżyło się do jednego promila. Wyższe można uzyskać w promocyjnych ofertach obwarowanych dodatkowymi warunkami np. założeniem konta w danym banku czy skorzystanie z dodatkowych produktów. Jak wyliczył bank centralny, w lipcu na przeciętnej lokacie dało się uzyskać 0,2 proc. odsetek, z czego 19 proc. automatycznie szło na podatek dochodowy. Przy 10 tys. zł otrzymywało się najpierw 20 zł, które po uszczupleniu spadało do 16,20 zł. Rok temu zysk był aż osiem razy wyższy, choć wtedy wydawał się mizerny. Zmieniając warunki depozytów banki próbują wyrównać straty spowodowane przez obniżenie wysokości rat kredytowych, co także ma ścisły związek ze stopami procentowymi. Stosunek oprocentowania się jednak zmienił. W maju jego średnia wartość dla lokat była o jedenaście razy niższa niż dla kredytów. Dla porównania w 2019 r. była to pięciokrotność. 

W poprzednich latach depozyty były znacznie bardziej korzystne. Jak przypomniał Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, w 2014 r. można było liczyć na zysk w wysokości 200-220  rocznie, w 2012 r. – blisko 400 zł rocznie, a w latach 2008-2009 nawet na ponad 560 zł po opodatkowaniu. Tegoroczne 16,20 zł wygląda więc dość blado. Z obecnej sytuacji cieszą się natomiast kredytobiorcy, których miesięczne opłaty znacznie spadły. Takie warunki mają zniechęcić klientów do oszczędzania i pobudzić do inwestowania, co doprowadziłoby do ożywienia w gospodarce. W praktyce jak pokazały ostatnie statystyki jest odwrotnie. Zarówno klienci indywidualni, jak i firmy wolą poczekać z wydatkami i oszczędzić ze względu na niepewną sytuację zwłaszcza, że wciąż jest wiele niewiadomych. Pandemia jeszcze się nie zakończyła i nie jest pewne, jakie działania podejmie rząd w kolejnych miesiącach.

Ujemne oprocentowanie? To musisz wiedzieć!

Inflacja nie daje szans na realny zarobek

Inflacja jest obecnie na dużo niższym poziomie niż była na początku roku – w lipcu i sierpniu była poniżej 3%, a w lutym osiągnęła wartość 4,70%. To jednak nadal za dużo, by zachować siłę nabywczą zysku z lokaty. Według NBP inflacja w trzecim kwartale ma osiągnąć poziom 1,6%. Według eksperta HRE Investments, Bartosza Turka, lokaty z 2% w skali roku mogłyby zatrzymać wartość pieniądza, ale banków, które posiadają je w swojej ofercie jest niewiele, a ponadto są one zwykle powiązane z wymagającymi promocjami. Obecnie mało kto już interesuje się depozytami w bankach. Bardziej popularne jest inwestowanie na giełdzie, lokowanie kapitału na rynku nieruchomości czy kupno złota. W czerwcu łączna wartość środków na lokatach spadła o 45 mld zł w ujęciu rocznym, osiągając kwotę 209 mld zł.

Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć oszczędności przed inflacją?

Dodano:
04 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły