Karta Dużej Rodziny – wszystko, co musisz wiedzieć

  • 07 Gru 2017
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jesteś rodzicem trójki lub większej liczby dzieci? Ciągle zastanawiasz się, co zrobić, aby ograniczyć codzienne wydatki? Skorzystaj z Karty Dużej Rodziny. To rozwiązanie, które pozwoli ci skutecznie ograniczyć domowy budżet.
Karta Dużej Rodziny – wszystko, co musisz wiedzieć

Według raportu przygotowanego przez Centrum im. Adama Smiitha, wychowanie jednego dziecka w Polsce, do ukończenia przez nie pełnoletności, wynosi od 176 tysięcy do nawet 200 tysięcy złotych. Jeśli masz troje dzieci koszty będą znacznie większe. Co możesz zrobić, aby ograniczyć wydatki na dzieci? Skorzystaj z Karty Dużej Rodziny.

Karta Dużej Rodziny upoważnia cię do zniżek zarówno w instytucjach publicznych, jak i firmach prywatnych. Jako jej posiadacz zyskujesz dodatkowe uprawnienia, które pozwolą ci odciążyć domowy budżet. Dla kogo jest przeznaczona Karta Dużej Rodziny? W jaki sposób możesz korzystać z rabatów? Sprawdź!

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny przeznaczona jest dla rodzin z co najmniej trójką dzieci:

  • które nie ukończyły 18 lat,
  • w wieku do ukończenia 25 lat, gdy dziecko uczy się w szkole lub uczelni wyższej,
  • bez ograniczeń wiekowych, jeżeli dziecko posiada orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Co istotne, nie ma znaczenia wysokość uzyskiwanych dochodów, jednak należy pamiętać, że wszystkie dzieci muszą spełniać co najmniej jedno z wyżej wymienionych kryteriów. W przeciwnym razie Karta nie przysługuje żadnemu z członków rodziny.

W jaki sposób możesz otrzymać Kartę?

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny, musisz złożyć wniosek w gminie odpowiadającej twojemu miejscu zamieszkania. Na rządowej stronie, przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, znajdziesz wykaz wszystkich instytucji, które przyjmują takie wnioski. O wydanie Karty może się ubiegać każdy pełnoletni członek rodziny. Dzieci mogą korzystać z Karty do czasu, aż ukończą 18 lub 25 lat (w zależności od tego, czy się uczą), natomiast rodzicom Karta przysługuje dożywotnio. Każdy członek rodziny otrzymuje swoją kartę, a jej wydanie jest bezpłatne.

Jakie zniżki otrzymują posiadacze Karty?

Karta Dużej Rodziny pozwala na korzystanie ze zniżek w niemal 10 tys. firm oraz instytucji z całej Polski. Jako posiadacz Karty możesz kupować taniej jedzenie, kosmetyki, książki, zabawki, paliwo oraz bilety kolejowe. Karta umożliwia także obniżenie rachunków telekomunikacyjnych oraz usług bankowych. Dzięki temu rozwiązaniu rodziny wielodzietne mogą ograniczyć wydatki na wakacje, przejazdy oraz rozrywkę. Wszystkie miejsca, w których przysługują zniżki dla posiadaczy Kraty są oznaczone znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Aby skorzystać z ulgi, musisz pokazać Kartę przy kasie lub wpisać odpowiednie dane w trakcie zakupów internetowych. Każda osoba, która ma kartę może z niej korzystać indywidualnie bez obecności pozostałych członków rodziny.

Karta Dużej Rodziny – dlaczego warto?

Rodziny wielodzietne mają z reguły mocno napięty budżet. Każdy wydatek musi być dokładnie zaplanowany, a nieprzewidziane zdarzenia bywają przyczyną problemów finansowych. Karta Dużej Rodziny to rozwiązanie prawne, które ma pomóc rodzinom z trójką i większą ilością dzieci w ograniczeniu wydatków na żywność, kosmetyki, czy ubrania. Jeśli więc spełniasz warunki uprawniające do wnioskowania o Kartę, nie czekaj i jak najszybciej dopełnij wszystkich formalności.

Dodano:
07 Gru 2017

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły