Kiedy następuje wypłata kredytu gotówkowego i hipotecznego?

  • 15 Wrz 2020
  • 8 min. czytania
  • Komentarze(0)
Bank wypłaci kredyt, kiedy podpiszesz umowę oraz dopełnisz wszystkich wymaganych warunków. W przypadku kredytu hipotecznego może być to akt notarialny i dowód wpłaty wkładu własnego. Informacje o terminach wypłaty oraz kwotach poszczególnych płatności (zależnie, czy kredyt wypłacany jest w całości, czy w transzach ) są zawarte w umowie kredytowej.
Kiedy następuje wypłata kredytu gotówkowego i hipotecznego?

Procedura ubiegania się o kredyt, zwłaszcza wysokokwotowy, zaciągany na długi okres (np. kredyt hipoteczny), często trwa wiele tygodni. Bank musi wszystko sprawdzić i zweryfikować, czy masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową oraz historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej. Na koniec w warunkach pełnej informacji instytucja ta podejmuje decyzję o wypłacie kredytu. Jeśli jest pozytywna, to możesz cieszyć się wypłatą środków i zrealizować zaplanowaną inwestycję. Kiedy jednak nastąpi owa wypłata kredytu?

Ile czasu trwa uruchomienie kredytu?

Chcesz wiedzieć, kiedy następuje wypłata kredytu hipotecznego? Tak naprawdę ty, jako kredytobiorca, nie otrzymasz środków finansowych na konto czy do ręki, jeśli planujesz zakup nieruchomości mieszkalnej. Bank przeleje je bezpośrednio na konto osoby czy podmiotu, od którego kupujesz lokal tego rodzaju.

W innym przypadku po otrzymaniu pozytywnej decyzji najszybciej wypłatę kredytu otrzymasz, jeśli będzie to prosty kredyt gotówkowy. Wówczas może to trwać zaledwie kilkanaście minut od chwili wydania formalnej decyzji. Proces będzie przebiegał sprawniej, jeśli w tym samym banku, w którym otrzymałeś kredyt, masz jednocześnie założone konto osobistePrzelew wewnętrzny z banku na taki rachunek odbędzie się w czasie rzeczywistym. Jeśli środki z kredytu mają wpłynąć z kolei na konto w innym banku, przelew dokonany jednego dnia może przyjść na twoje konto np. następnego dnia roboczego.

Kiedy bank wypłaca pieniądze z kredytu?

Bank wypłaci ci pieniądze z kredytu po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej. Nie jest jednak powiedziane, o której to będzie godzinie, a w przypadku szybkich kredytów gotówkowych przelewanych na konto w innym banku ma to szczególne znaczenie. Pora przyznania środków determinuje bowiem to, czy będziesz mógł już tego samego dnia wypłacić pieniądze i korzystać realnie z przyznanego ci zobowiązania, czy będziesz musiał czekać do kolejnego dnia roboczego.

Przyznanie kredytu gotówkowego w godzinach popołudniowych czy też tuż przed zamknięciem banku może wpłynąć na powstanie opóźnień w przelewie środków na twoje konto. Jeśli np. masz rachunek w innym banku niż ten, który przyznał ci kredyt, a decyzja pozytywna została wydana w piątkowe popołudnie, pieniądze z kredytu wpłyną na twój rachunek bieżący najpewniej w poniedziałek, o ile nie będzie to święto – dzień wolny od pracy.

To może Cię zainteresować: Jak sprawdzić, czy mam szansę na kredyt hipoteczny? >>

Jak szybko można otrzymać pieniądze z kredytu po podpisaniu umowy?

Po podpisaniu umowy kredytowej bank ma czas na uruchomienie kredytu. W przypadku kredytu gotówkowego realizowane może to być nawet w trybie natychmiastowym, co oznacza, że otrzymasz wypłatę swoich środków finansowych choćby tego samego dnia. Z kredytem hipotecznym jest jednak inaczej, a czas wypłaty pieniędzy po podpisaniu umowy zależy od indywidualnego przypadku, znaczenie mają bowiem zarówno procedury danego banku, jak i kredytobiorca. Zazwyczaj czas oczekiwania na przelew pieniędzy z kredytu hipotecznego to zaledwie kilka dni.

Nie bez znaczenia dla szybkości wypłaty środków z kredytu hipotecznego pozostaje to, czy mieszkanie lub dom kupowane są przez ciebie z rynku pierwotnego, czy może z rynku wtórnego. Szczegółowe wytyczne dotyczące czasu oczekiwania na wypłatę kredytu są właściwe dla każdej placówki bankowej.

Kiedy można zacząć korzystać ze środków?

Przy kredytach gotówkowych możesz zacząć korzystać ze środków wypłaconych z banku w sposób dowolny. A kiedy będzie to możliwe? Od razu po otrzymaniu do ręki pieniędzy lub po wpłaceniu ich przez bank przelewem na konto bankowe. Warto wiedzieć, że ze środków kredytu hipotecznego korzysta się w nieco inny sposób – właściwie trafiają one na konto sprzedającego nieruchomość. Sprzedający też może zrobić z takimi pieniędzmi, co chce.

Wypłata kredytu – gotówka czy przelew?

Istnieją zasadniczo dwa sposoby wypłaty kredytu gotówkowego:

  • Pieniądze mogą ci być przelane na konto – w danym banku lub w innej instytucji bankowej lub wypłacone w gotówce. Najczęściej we wniosku o kredyt gotówkowy oznaczasz, jaka wypłata jest przez ciebie preferowana. W przypadku, gdy zaciągasz kredyt online, właściwie nie masz wyboru, a pieniądze zostaną ci wypłacone na konto bankowe. Czasami za wypłatę gotówkową kredytu w oddziale bankowym będziesz musiał ponieść dodatkową opłatę, np. naliczaną z tytułu pobrania dużej ilości gotówki.
     
  • Jeśli wypłata kredytu realizowana jest w formie bezgotówkowej, a obecnie jest to już standardem, to działa ona jak zwykły przelew w banku. Wewnątrzbankowe rozliczenia następują szybko, dlatego wypłata kredytu przelewem na konto w tym samym banku, w którym został on zaciągnięty, jest realizowana zgodnie z sesjami ELIXIR, czyli zgodnie z systemem rozliczeń bankowych.

Dowiedz się więcej: Czy wniosek o kredyt mogę złożyć przez internet? >>

Wypłata kredytu w transzach i jednorazowa

Wypłata kredytu wygląda nieco inaczej w przypadku, gdy zaciągasz kredyt hipoteczny. Wymaga on dopełnienia większej liczby formalności, a jeśli już bank wyda ci pozytywną decyzję i podpiszesz umowę, musisz jeszcze dostarczyć przed wypłatą środków odpowiednie dokumenty. Dopiero później następuje uruchomienie kredytu hipotecznego – w formie jednorazowej lub w transzach.

Kiedy wypłata kredytu hipotecznego realizowana jest w trybie jednorazowym? Wtedy, gdy lokal mieszkalny, który kupujesz od dewelopera czy od spółdzielni mieszkaniowej, jest już wybudowany i gotowy do zamieszkania lub pochodzi z rynku wtórnego i jako taki może być przez ciebie od razu zajęty. Natychmiast po udzieleniu kredytu i dopełnieniu formalności z nim związanych otrzymujesz wypłatę – właściwie zresztą nie ty, a sprzedający lokal mieszkalny – osoba fizyczna oznaczona w umowie kredytowej jako sprzedający, deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa itd.

Natomiast wypłata kredytu hipotecznego w transzach dotyczy mieszkań i domów będących jeszcze w budowie i jest realizowana według zaplanowanego harmonogramu. Termin wypłaty transzy uzależniony jest od przewidzianych etapów realizacji inwestycji, a ich wysokość wyznacza każdorazowo harmonogram wypłaty ustalony z tobą przez bank w ramach umowy kredytowej.

Warto zauważyć, że mogą pojawić się pewne problemy z wypłatą transzy, ponieważ bank nie wypłaci części kredytu, jeśli nie zakończy się założony etap budowy domu czy mieszkania. Bank ma pełne prawo zweryfikować, czy na placu budowy pojawiają się postępy.

W przypadku wypłaty kredytu hipotecznego w transzach kredytobiorcę obowiązuje karencja w spłacie zadłużenia. Co to dla ciebie oznacza? To, że do czasu uruchomienia ostatniej transzy będziesz spłacać jedynie kwotę odsetek naliczanych co miesiąc od kredytu.

Wypłata kredytu hipotecznego a hipoteka

Podstawową formą zabezpieczenia kredytu hipotecznego jest wpis hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej kupowanej nieruchomości. We wniosku kredytowym wskazujesz, jaka to będzie nieruchomość i dołączasz do niego wszystkie wymagane dokumenty z nią związane. Jeśli bank oceni, że twoja zdolność kredytowa jest odpowiednia to zaproponuje ci podpisanie umowy na odpowiednich dla siebie warunkach. Kiedy umowa zostanie podpisana, nie będzie to jeszcze oznaczało natychmiastowej wypłaty środków. Musisz dopełnić jeszcze szeregu innych formalności. Przede wszystkim bank interesuje się tym, czy podpisałeś już akt notarialny zakupu mieszkania.

Uruchomienie kredytu związane jest bowiem z koniecznością spełnienia wymogów dotyczących jego zabezpieczenia, w tym ustanowienia hipoteki. Według standardów przyjętych w większości polskich banków najpierw musisz zawrzeć umowę notarialną przenoszącą własność nieruchomości, którą kupujesz. Wypłata kredytu przed aktem notarialnym jest możliwa w przypadku mieszkań kupowanych od deweloperów z rynku pierwotnego. Z racji tego, że taki zakup w wielu przypadkach dotyczy lokalu, który nie jest jeszcze wybudowany, wypłata środków – głównie w transzach – ma miejsce właśnie, zanim zostanie podpisany ostateczny akt notarialny.

Zobacz także: Jaka jest różnica między transakcją na rynku pierwotnym i rynku wtórnym? >>

Wypłata kredytu gotówkowego

W przypadku kredytu gotówkowego wypłata realizowana jest na o wiele prostszych zasadach niż z kredytu hipotecznego. Po pozytywnej decyzji zazwyczaj następuje uruchomienie kredytu w trybie natychmiastowym, a ty jako klient po wpłacie pieniędzy na twoje konto lub wypłacie gotówkowej do rąk własnych w oddziale bankowym możesz natychmiast zacząć korzystać ze swoich środków w dowolnym trybie. Kredyty gotówkowe mają bowiem to do siebie, że nie wymagają podania we wniosku kredytowym celu kredytowania, dlatego masz dowolność w gospodarowaniu wypłaconymi ci środkami finansowymi.

Warto dodać przy tym, że wypłata pieniędzy z kredytu gotówkowego na twoje konto bankowe nie oznacza, że w tym samym dniu musisz te środki podjąć. Mogą one pozostawać na twoim rachunku osobistym nawet przez cały okres kredytowania, jeśli taka jest twoja wola.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
15 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły