Kiedy nie opłaca się rozliczać z małżonkiem?

 • 10 Mar 2020
 • 2 min. czytania
 • Komentarze(0)
Rozliczenie PIT 2020 jeszcze przed Tobą? Pamiętaj, że jeśli w 2019 roku byłeś w związku małżeńskim, to możesz skorzystać ze wspólnego rozliczenia małżonków. Są jednak sytuacje, kiedy nie opłaca się składać PIT-u 2020 razem. Są one głównie związane z kwotą wolną od podatku, która aktualnie wynosi aż 8 tys. zł!
Kiedy nie opłaca się rozliczać z małżonkiem?

Do kiedy rozliczyć PIT 2020? Masz na to jeszcze ponad półtora miesiąca, czyli do 30 kwietnia 2020 r. Jeśli zależy Ci na tym, aby wyliczyć podatek i złożyć zeznanie szybko i bez zbędnego wysiłku, warto skorzystać z rozliczenia PIT 2020 przez urząd skarbowy. Możesz to zrobić, wybierając rządowy serwis Twój e-PIT, gdzie znajdziesz wstępnie przygotowane rozliczenie, także wtedy, jeśli chcesz rozliczać się razem z małżonkiem. Domyślnie e-PIT jest przygotowany dla indywidualnego rozliczenia, ale łatwo możesz to zmienić.

Rozliczenie PIT online – kiedy nie opłaca się z małżonkiem?

Zgodnie z Ustawą o PIT małżonkowie mogą rozliczyć się razem, jednak w niektórych przypadkach jest to po prostu nieopłacalne. Polega to na tym, że Wasze indywidualne dochody są sumowane, a potem dzielone na dwa. Są cztery sytuacje, w których więcej na tym stracicie niż moglibyście zyskać albo wspólne rozliczenie nie zmieni nic. Kiedy?

1. Oboje jesteście opodatkowani tą samą stawką podatku i indywidualnie posiadacie dochód wyższy niż 13 000 zł – wtedy kwota zmniejszająca podatek jest dla Was taka sama i przy wspólnym rozliczeniu nie osiągniecie żadnych korzyści.

2. Wasz łączny dochód mieści się w przedziale 26 000 – 85 528 zł, a dochód osoby, która zarobiła mniej, nie jest niższy niż 8 000 zł. Wtedy kwota zmniejszająca dla Waszego średniego dochodu wyniesie 556,02 zł. Jeśli rozliczalibyście się osobno, to osoba o niższych dochodach mogłaby skorzystać z obniżenia podatku w przedziale 1 440 – 556,02 zł.

3. Jedno z Was zarobiło ponad 127 000 zł rocznie, a drugie wpadło w drugi próg podatkowy, bo osiągnęło dochody powyżej 85 528 zł. W takim przypadku jesteście w podobnej sytuacji, jak w powyższym punkcie. Jeśli rozliczycie się wspólnie, to osoba o niższych dochodach będzie mogła skorzystać z niższej kwoty zmniejszającej.

4. Jedno z Was zarobiło powyżej 1 mln zł, a drugie nie uzyskało żadnych lub tylko niewielkich dochodów. Wtedy nie wpłynie to na to, że bogatszy małżonek nie będzie musiał odprowadzać daniny solidarnościowej, która wynosi 4% podstawy opodatkowania.

Rozliczenie PIT przez internet – jak zrobić to najłatwiej?

Aktualnie najbardziej dostępnym, najszybszym sposobem na rozliczenie PIT 2020 jest portal podatkowy, czyli Twój e-PIT. Logowanie do tego systemu jest naprawdę proste, bo można skorzystać z kwoty dochodu z poprzedniego roku albo z Profilu Zaufanego, dostępnego w kilku bankach, tj.:

 • Alior Bank,
 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • ING Bank Śląski,
 • Bank Pekao,
 • mBank,
 • Santander BP,
 • PKO Bank Polski,
 • Inteligo,
 • Envelo Bank.

Zobacz, jak rozliczyć PIT przez internet w trzech prostych krokach >>

Kiedy rozliczenie PIT 2020 jest dokonywane przez urząd skarbowy, nie warto z tym zwlekać. W końcu im wcześniej się rozliczysz, tym szybciej otrzymasz zwrot podatku na swoje konto osobiste.

Podobne artykuły