Kiedy przydaje się ubezpieczenie Assistance?

  • 02 Lip 2020
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Nagła usterka auta może przydarzyć się w każdej chwili: w środku nocy, na wyjeździe wakacyjnym bądź w trakcie podróży do innego miasta. Nie zawsze masz wówczas możliwość szybkiego zorganizowania pomocy. W takich sytuacjach niezawodne okaże się ubezpieczenie assistance. Jego posiadanie sprawi, że nie będziesz musiał się martwić o naprawę auta, holowanie czy nawet kwestie prawne. Sprawdź, co dokładnie obejmuje zakres ubezpieczenia assistance.
Kiedy przydaje się ubezpieczenie Assistance?

Często podróżujesz autem? A może Twój samochód nie jest już pierwszej świeżości i wymaga regularnych napraw? Pomyśl nad zakupem ubezpieczenia assistance. Tego rodzaju polisa występuje w kilku wariantach. Przeczytaj, które z nich będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. 

Co to jest ubezpieczenie assistance

Assistance to dobrowolne ubezpieczenie pojazdu. Jego podstawowa funkcja to zapewnienie ubezpieczonemu szeroko pojętej pomocy. Zazwyczaj odnosi się ona do kwestii technicznych, informacyjnych, medycznych oraz prawnych. Dzięki temu w razie awarii pojazdu, nie pozostaniesz sam. Na assistance możesz polegać w podróży, ale nie tylko. Brak benzyny, pęknięta, opona, stłuczka - to tylko kilka z wielu sytuacji, w której zadziała dodatkowe ubezpieczenie. 

Ubezpieczenie assistance - czy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie assistance samochodu w przeciwieństwie do polisy OC nie jest obowiązkowe. To właściciel pojazdu decyduje, czy chce je nabyć. W tej kwestii jest zatem zbliżone do AC. Niemniej, wiele firm ubezpieczeniowych oferuje je w pakiecie z ubezpieczeniem OC. Taki wariant może okazać się korzystniejszy pod względem cenowym, aniżeli oddzielne wykupienie assistance. 

Kto może mieć ubezpieczenie assistance?

Dodatkowe ubezpieczenie assistance może mieć każdy właściciel pojazdu, o ile zdecyduje się na jego zakup. Polecane jest zwłaszcza osobom, które często podróżują. Nabyć można również krótkoterminowe ubezpieczenie auto assistance.

Ubezpieczenia assistance w Polsce i za granicą

Ubezpieczenie assistance działa w Polsce i za granicą. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza ubezpieczenie samochodu assistance za granicą. Decydują się na nie osoby, które wyjeżdżają autem na zagraniczne wakacje. Warto wiedzieć, że wówczas możliwe jest wykupienie ubezpieczenia assistance na wyjazd. Okres jego trwania wynosić może bowiem od tygodnia do nawet trzech tygodni. Dzięki temu zyskasz pewność, że uzyskasz pomoc nawet w przypadku nagłej awarii auta poza granicami Twojego kraju. 

Co obejmuje ubezpieczenie assistance?

Assistance obejmuje przeważnie 4 aspekty pomocy, do których zalicza się pomoc:

  • techniczną,
  • medyczną,
  • informacyjną,
  • prawną.

Pomoc techniczna odnosi się głównie do naprawy awarii samochodu, a w razie potrzeby holowania pojazdu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, ubezpieczyciel może dostarczyć auto zastępcze. Duże znaczenie ma pomoc medyczna, która opiera się na zapewnieniu opieki medycznej dla ubezpieczonego oraz członków jego rodziny w razie wystąpienia kolizji. Nieoceniona będzie jednocześnie pomoc informacyjna. Wystarczy, że skontaktujesz się z ubezpieczycielem, a otrzymasz informację o lokalizacji najbliższego warsztatu czy stacji paliw. Co istotne, liczyć możesz również na wsparcie prawne. Przyda się, gdy będziesz potrzebował przesłania wzorów umowy czy aktów prawnych.

Jak zatem możesz zauważyć, ubezpieczenie assistance ma bardzo szeroki zakres, który sprawdzi się w wielu sytuacjach.

Kiedy przydaje się ubezpieczenie assistance?

Wyobraź sobie, że prowadzisz auto i nagle złapałeś gumę. W bagażniku nie masz zapasowej opony, a do tego znajdujesz się w dużej odległości od miasta. Co robić? Oczywiście możesz wyjść na drogę i czekać na zbliżające się auta z nadzieją, że otrzymasz pomoc. Nie masz jednak pewności, że zostanie Ci ona udzielona, tym bardziej, gdy do zdarzenia doszło w nocy, a trasa jest rzadko uczęszczana. Jeśli nie chcesz znaleźć się w takiej sytuacji, wykup ubezpieczenie assistance. Wówczas wystarczy jeden telefon, a Twój problem zostanie rozwiązany, tak szybko, jak to będzie możliwe. 

Ubezpieczenie assistance przyda Ci się także podczas usterki auta w podróży, czy kolizji. Na pomoc możesz zatem liczyć w wielu sytuacjach, nawet wtedy, gdy zapomnisz zatankować auta i nagle zabraknie Ci benzyny na trasie. Co więcej, ubezpieczyciel może nawet zorganizować Ci nocleg, jeśli zajdzie taka potrzeba w wyniku usterki auta podczas podróży. Jak zatem widzisz, ochrona jest kompleksowa. 

Korzyści płynące z ubezpieczenia assistance

O korzyściach płynących z posiadania ubezpieczenia assistance powiedzieć można wiele. To przede wszystkim komfort psychiczny w czasie podróży. O ile wystąpienie usterki czy kolizji w Twoim mieście jest mniej stresujące, o tyle kryzysowe sytuacje w podróży, mogą wprawić w zdenerwowanie. Nie wiesz przecież, gdzie znajduje się najbliższy warsztat i gdzie właściwie masz udać się po pomoc. Nie możesz także liczyć na znajomych i rodzinę, ponieważ znajdują się zbyt daleko. Ubezpieczenie assistance zapewni Ci spokój w każdej sytuacji. Wystarczy, że wyciągniesz telefon i zadzwonisz do ubezpieczyciela.

Ile kosztuje ubezpieczenie assistance?

Cena ubezpieczenia assistance zaczyna się już nawet od 100 złotych rocznie. Wiele zależy jednak od rodzaju polisy, na jaką się zdecydujesz. Mowa przede wszystkim o zakresie ubezpieczenia. Na rynku dostępne są zróżnicowane polisy. Aby wybrać najlepszą, najłatwiej skorzystać z porównywarek, które znajdziesz w sieci. W ten sposób szybko porównasz ich ceny. Pamiętaj, że na ostateczną cenę ubezpieczenia assistance wpływ ma okres jego trwania. Tańsze będzie ubezpieczenie assistance na wakacje aniżeli to wykupione na cały rok. Znaczenie może mieć także wiek pojazdu. Ostateczna cena ubezpieczenia podawana jest zazwyczaj za cały rok jego trwania. Nie dotyczy to polis krótkoterminowych, których okres trwania wynosi kilka tygodni.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie assistance?

W jaki sposób znaleźć najlepsze ubezpieczenie assistance? To proste. Wystarczy, że porównasz dostępne oferty. Tylko w ten sposób możesz się dowiedzieć, czy dana oferta jest korzystniejsza pod względem cenowym od innej. Sama cena to jednak nie wszystko. Najważniejszy jest przecież zakres ubezpieczenia assistance, dlatego koniecznie musisz sprawdzić, w jakich sytuacjach zapewni Ci pomoc. Samodzielne porównanie ofert wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych z pewnością będzie kłopotliwe i pracochłonne. Na szczęście nie musisz tego robić. W sieci bez problemu znajdziesz różnego rodzaju zestawienia, które uwzględniają parametry ubezpieczeń komunikacyjnych. Dzięki temu łatwo dopasujesz polisę odpowiadającą Twoim potrzebom. Skontaktować możesz się także z doradcą ubezpieczeniowym - zarówno telefonicznie, jak i przez internet.

Warto przeczytać: Wybrałeś pierwsze lepsze ubezpieczenie samochodu? Możesz tego żałować!

Rozszerzenie ubezpieczenia OC i AC o ubezpieczenie assistance

Niekiedy w rozszerzonej wersji ubezpieczenia OC i AC, dostępne są pewne usługi, które wchodzą w skład ubezpieczenia assistance. Musisz mieć jednak na względzie, że ich zakres będzie ograniczony. Co to oznacza? Ubezpieczyciel w ramach rozszerzonego pakietu może zapewnić Ci m.in. pomoc informacyjną bądź zawrzeć w nim usługę holowania auta np. 100 kilometrów od miejsca zdarzenia. Zdarza się także, że zorganizuje i opłaci naprawę uszkodzonego pojazdu na miejscu zdarzenia do określonej kwoty. Przeważnie jest ona stosunkowo niska i wynosi ok. 100-200 euro. Rozszerzone ubezpieczenie OC lub AC nie zastąpi zatem ubezpieczenia assistance, którego zakres jest znacznie szerszy. 

Ubezpieczenie assistance - czy warto?

Zastanawiasz się zapewne, czy ubezpieczenie assistance nie będzie zbędnym wydatkiem? Przyjrzyj się cenom. Polisę kupisz już od kilkudziesięciu złotych. Najdroższy pakiet obejmujący niemal wszystkie możliwe zdarzenia, to koszt ok. 500-600 złotych. Jest to cena za cały rok. Łatwo więc policzyć, że miesięczna składka za ubezpieczenie assistance okaże się niewielka. Z pewnością warto zatem zapewnić sobie komfort podróżowania swoim autem w każdych warunkach. Kosztuje to niewiele, a przynosi całe mnóstwo korzyści. 

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
02 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły