Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Kiedy trafisz na czarną listę dłużników?

Fot.

Dziś poniedziałek, więc mam dla ciebie kolejny wpis z serii „Luty z BIK-iem i BIG-iem”. Tym razem otrzymasz garść przydatnych informacji na temat „czarnej listy dłużników”. Dowiedz się, kiedy twoje nazwisko może trafić na „czarną listę”, kto ma prawo umieścić negatywny wpis w BIG-u oraz w jaki sposób budować wiarygodność płatniczą.

„Czarna lista” to określenie, które u większości z nas mrozi krew w żyłach. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że osoby, które znajdują się w tym rejestrze, mają problem z otrzymaniem kredytu, dokonaniem zakupów na raty, a nawet podpisaniem umowy abonamentowej. Nie masz pewności, czy twoje nazwisko figuruje na czarnej liście? Sprawdź, kiedy wierzyciel ma prawo umieścić twoje dane w BIG-u.

Czym jest lista dłużników?

„Czarna lista dłużników” to określenie, jakim nazwany jest Rejestr Dłużników Biura Informacji Gospodarczej. Do głównych zadań BIG należy gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie danych na temat nierzetelnych płatników. Właśnie ten spis niespłaconych należności został potocznie nazwany „czarną listą”. Co istotne BIG nie gromadzi jedynie informacji negatywnych. Jeśli płacisz swoje należności w terminie i złożysz odpowiedni wniosek u swojego usługodawcy, do BIG-u może trafić pozytywny wpis na twój temat. BIG-u i prowadzonego przez niego „czarnej listy” nie należy mylić z BIK-iem. O różnicach między tymi dwiema instytucjami pisałam tutaj.

Listy dłużników w Polsce

BIG jest firmą prywatną, dlatego w Polsce funkcjonuje obecnie aż pięć instytucji tego typu (stan na kwiecień 2016). Najpopularniejsze z nich to: Krajowy Rejestr Długów (KRD), ERIF Biuro Informacji Gospodarczej oraz BIG InfoMonitor. BIG-i nie wymieniają się między sobą informacjami i stanowią dla siebie konkurencję. W związku z tym, że każde Biuro prowadzi swój własny Rejestr Dłużników, twoje nazwisko może trafić na pięć różnych „czarnych list”. W praktyce przedsiębiorcy podpisują jednak umowę tylko z jednym, wybranym BIG-iem i do niego wpisują osoby, które nie regulują swoich płatności na czas.

Kiedy trafisz na czarną listę dłużników?

Zasady dotyczące warunków wpisania dłużnika na czarną listę są regulowane prawnie. Zgodnie z ustawą, aby wierzyciel mógł umieścić twoje dane w BIG, jeśli twoje zadłużenie wynosi co najmniej 200 zł i spóźniłeś się z jego spłatą minimum 60 dni. W przypadku przedsiębiorców kwota zadłużenia musi być nieco wyższa i wynosi 500 zł. Zanim usługodawca wpisze twoje nazwisko na czarną listę, ma obowiązek powiadomić cię listem poleconym o swoich zamiarach co najmniej miesiąc wcześniej. W przypadku, gdy dostaniesz takie powiadomienie i oddasz dług, wierzyciel nie wpisze cię do BIG-u. Jeśli jednak nie uregulujesz długu, znajdziesz się na czarnej liście.

Jak widzisz kwota, która wystarczy, aby umieścić twoje dane na czarnej liście, wcale nie jest wysoka. Pamiętaj również, że z BIG-iem współpracują nie tylko banki i firmy pożyczkowe, lecz także dostawcy prądu, gazu, internetu, spółdzielnie mieszkaniowe itp. Wystarczy więc, że spóźnisz się z zapłatą rachunku za telefon lub zapomnisz uregulować czynsz, a możesz trafić na listę dłużników BIG.

Trafiłem na czarną listę dłużników - co teraz?

Jeśli wiesz, że twoje nazwisko już zostało wpisane na „czarną listę” powinieneś jak najszybciej spłacić swój dług. Jest to podstawowy warunek, jaki musisz spełnić, aby wierzyciel usunął twoje dane z listy dłużników. Już za tydzień dowiesz się, jak przebiega proces usunięcia negatywnego wpisu z BIG i BIK. Najlepiej jednak zrobisz, jeśli już teraz zaczniesz świadomie budować swoją historię płatniczą, a wszystkie zobowiązania regulował w wyznaczonym terminie.

Podobne artykuły