Kiedy warto brać kredyt z rodzicami?

  • 13 Lut 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Młodzi ludzie, chcąc wyfrunąć z rodzinnego gniazda, starają się o nowe mieszkanie. Nie zawsze ich na to jednak stać, więc pada decyzja o kredycie. Wraz z rosnącymi cenami mieszkań może być ciężko o przyznanie środków na kupno lokum z powodu niskiej zdolności kredytowej. W tej sytuacji pomóc mogą rodzice.
Kiedy warto brać kredyt z rodzicami?

Rodzice jako współkredytobiorcy

Jednym ze sposobów na zwiększenie swoich szans na kredyt hipoteczny jest złożenie wniosku wraz z wybranym współkredytobiorcą lub współkredytobiorcami. Często wybór pada na rodziców, którzy mają wysoką zdolność kredytową i długi staż pracy. Wraz z wieloletnim doświadczeniem zarabiają przeważnie więcej niż ich dzieci. Taki wniosek jest łatwiej akceptowany przez bank.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że większość banków ma wyznaczoną maksymalną granicę wieku kredytobiorcy w czasie spłaty ostatniej raty – 70 do 80 lat. Oznacza to, że okres kredytowania skróci się, a więc miesięczne raty będą wyższe nawet o połowę.

Wzięcie wspólnego kredytu będzie dobrym pomysłem, kiedy rodzice są stosunkowo młodzi – im mniej mają lat, tym niższe będą opłaty (dłuższy okres kredytowania). Zwykle wybiera się 25-30-letni okres spłaty, bo wtedy łatwiej zamknąć miesięczny budżet. W przypadku wyboru rodziców na współkredytobiorców nie zawsze jest to możliwe. Ważna jest też ich zdolność kredytowa, brak zadłużeń i rodzaj umowy (najlepiej umowa o pracę na czas nieokreślony). Należy wziąć pod uwagę to, że zdolność kredytowa spada wraz z wejściem w wiek emerytalny (rekomendacja KNF).

Sprawdź jak dostać kredyt przy niskich dochodach  >>

Swoje szanse można dodatkowo zwiększyć przez zabezpieczenie np. poprzez zastawienie nieruchomości. Gdy należy ona do rodziców, to wymagana jest ich pisemna zgoda. Liczy się też wkład własny – od 2017 r. jest to 20 proc. (niektóre banki umożliwiają niższy wkład własny, ale wymagają ubezpieczenia). Wiele zależy od konkretnej oferty i banku.

Kredyty mieszkaniowe w Polsce

Kredyty mieszkaniowe cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem Polaków. Dzieje się tak pomimo szybko rosnącej inflacji czy wzrostu cen na rynku nieruchomości, które nie idą równo z podwyżkami wynagrodzenia (prawie 5% w 2019 r. w porównaniu do poprzedniego). Zachętą mogą być natomiast niskie stopy procentowe, które wpływają na obniżenie kosztów kredytu.

Większość ofert opiera się jednak na zmiennym oprocentowaniu, więc może się okazać, że z czasem wysokość raty wzrośnie. Według danych Biura Informacji Kredytowej w samym 2019 r. wartość udzielonego przez banki finansowania na mieszkania wzrosła aż o 15% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Zastanawiasz się jaką masz zdolność  kredytową? Zobacz jak obliczyć ją samemu! >>

Dodano:
13 Lut 2020

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły