Klienci biznesowi Banku Pekao dostaną 633 mln zł z Tarczy Finansowej PFR

  • 11 Maj 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymają subwencje w związku z pogorszeniem się ich sytuacji finansowej, do czego przyczyniła się pandemia koronawirusa oraz ograniczenia w handlu stacjonarnym czy usługach. Wnioski można składać od 29 kwietnia. Do 8 maja ponad 4 tys. z nich oceniono pozytywnie.
Klienci biznesowi Banku Pekao dostaną 633 mln zł z Tarczy Finansowej PFR

Na czym polega Tarcza Finansowa PFR?

Tarcza Finansowa PFR to program pomocowy Polskiego Funduszu Rozwoju, mieszczący się w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej. Kierowany jest do 350-400 tys. mikro, małych, średnich i dużych firm, a jego celem jest ochrona rynku pracy, odblokowanie zatorów płatniczych i zabezpieczenie płynności finansowej wymienionych podmiotów gospodarczych w czasie pandemii. Łączna wartość Tarczy to 100 mld zł, z czego 25 mld zł przeznaczona jest dla mikrofirm, 50 mld zł dla małych i średnich firm i 25 mld zł dla dużych przedsiębiorstw. Aż 60 mld zł to środki bezzwrotne. Część finansowania będzie miała charakter inwestycyjny, stosunkowo więcej w przypadku dużych firm. W procesie przyznania subwencji dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw pośredniczą banki. Duże firmy wnioskują bezpośrednio przez PFR.

Sprawdź jak koronawirus wpłynął na sprzedaż firm >>

Jak złożyć wniosek o subwencje?

Firmy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które korzystają z usług Banku Pekao, mogą składać wnioski przez Pekao24 i PekaoBiznes24.

Ważne: aby otrzymać subwencję, firma musi mieć odnotowany spadek przychodów ze sprzedaży o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Oprócz tego przedsiębiorstwo powinno być aktywne na dzień 31 grudnia 2019 r., nie mieć zaległości w płaceniu podatków i składek ZUS na dzień 29 lutego 2020 r. lub na dzień udzielenia finansowania. Rezydencja podatkowa musi znajdować się w Polsce – tak jak podatki rozliczanie w ciągu ostatnich dwóch lat obrotowych. Warto zapoznać się z sekcją FAQ, gdzie szczegółowo wyjaśnione są wszelkie wątpliwości.

Bank ING i Santander już wprowadzili subwencje PFR – sprawdź szczegóły >>

Wnioski mogą składać mikrofirmy z wyłączeniem samozatrudnionych, a ich roczny obrót lub suma bilansowanie nie powinny przekraczać 2 mln euro. Przyznana kwota zależy od skali spadku przychodów i liczby zatrudnionych. Jedna czwarta wartości subwencji może być bezzwrotna, jeśli działalność będzie kontynuowana przez następnych 12 miesięcy, a dodatkowe 50 proc., gdy zachowa się poziom średniego zatrudnienia przez ten okres. Obrót małych i średnich firm nie powinien przekraczać 50 mln euro, a suma bilansowa 43 mln euro.

Na stronie głównej znajduje się kalkulator, który oszacuje maksymalną możliwą kwotę subwencji dla indywidualnego przypadku. Jest też możliwość skontaktowania się z doradcą przez specjalną infolinię (nr tel. 800 103 103, infolinia jest czynna codziennie w godzinach 7.00 – 22.00.) oraz dedykowanego maila. Szczegóły na temat subwencji z Tarczy Finansowej PFR dostępne są na stronie https://pfrsa.pl w zakładce aktualności.

Dodano:
08 Maj 2020

Zaktualizowano:
11 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły