Czym jest i kogo chroni NNW? - wszystko co musisz wiedzieć o następstwach nieszczęśliwych wypadków

  • 29 Cze 2020
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Nie sposób przygotować się na wszystkie zdarzenia, jakie mogą mieć miejsce w życiu. Z pewnością jednak warto spróbować zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę w jak najlepszy sposób. Jednym z produktów, który pozwoli na zapewnienie większego komfortu jest ubezpieczenie NNW. Kogo dokładnie chroni i jakie jest jego zakres?
Czym jest i kogo chroni NNW? - wszystko co musisz wiedzieć o następstwach nieszczęśliwych wypadków

Następstwa nieszczęśliwych wypadków mogą okazać się poważne. Hospitalizacja, rehabilitacja, leki, zabiegi operacyjne - to wszystko kosztuje. Zamiast martwić się pieniędzmi, skup się na tym, co najważniejsze, czyli na powrocie do zdrowia. Pomoże Ci w tym ubezpieczenie NNW.

Co to jest ubezpieczenie NNW?

Zastanawiasz się co to jest ubezpieczenie NNW? Wyjaśniamy, co dokładnie stoi za tym skrótem. Ubezpieczenie NNW to polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków, która obejmuje życie i zdrowie ubezpieczonego. W sytuacji wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, którego skutkiem jest uszczerbek na zdrowiu, rozstrój zdrowia czy śmierć, środki wypłacone zostaną ubezpieczonemu bądź uprawnionej osobie (uposażonemu). Ubezpieczenie NNW funkcjonuje na rynku jako samodzielna polisa bądź dodatek do innych rodzajów ubezpieczeń.

Kto może wziąć ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW pomoże ochronić Ciebie bądź Twoich bliskich. Ubezpieczyć może się każdy, komu zależy na komforcie w trudnych sytuacjach, nie ma pod tym względem specjalnych wymagań. Wysokość składki jest zależna od rodzaju ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe oferują kompleksowe polisy NNW, jak również dopasowane do konkretnych sytuacji. Przykład stanowi ubezpieczenie NNW szkole bądź sprzedawane w pakiecie z ubezpieczeniem OC samochodu.

Kogo chroni ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW chroni przede wszystkim ubezpieczonego. Istnieją jednak sytuacje, w których ochroną objęte zostaną także inne osoby. Ma to miejsce m.in. w przypadku ubezpieczenia NNW komunikacyjnego. Zakres ochrony obejmuje bowiem nie tylko kierowcę, ale i podróżujących z nim pasażerów. Polisę wykupić można także na innego członka rodziny. Najpopularniejsze jest pod tym względem indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka. Do dyspozycji jest również ubezpieczenie NNW dla studentów.

Zakres ubezpieczenia NNW

Ubezpieczenie NNW dotyczy przede wszystkim następstw nieszczęśliwych wypadków. Jako nieszczęśliwe wypadki rozumiane jest nieprzewidziane zdarzenie, którego skutek stanowi uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia lub śmierć. Co istotne, przyczynę wypadku stanowić musi przyczyna zewnętrzna (pogoda, nieodpowiedzialne zachowanie innego uczestnika ruchu, itd.) Nie brakuje jednak ofert ubezpieczycieli, których zakres ubezpieczenia jest znacznie szerszy. Może to być m.in. zawał serca, atak epilepsji, krwotok śródczaszkowy, odparzenie i odmrożenie i wiele innych. 

Sytuacje w jakich przydaje się ubezpieczenie NNW

Nigdy nie wiesz, co może spotkać Ciebie lub Twoich bliskich. Zamiast liczyć na to, że los będzie Ci sprzyjał, lepiej postawić na odpowiednią ochronę i wybrać ubezpieczenie NNW. Przydać może się w wielu sytuacjach wspomnianych już wyżej, ale nie tylko. Polisa zadziała m.in. w przypadku, gdy ubezpieczony zostanie potrącony przez samochód bądź, gdy podczas wysiadania z auta np. złamie rękę na skutek potrącenia przez rowerzystę. Takich sytuacji jest całe mnóstwo. Nie zawsze wiążą się z wypadkami na drodze. Równie dobrze do wypadku może dojść na skutek pogryzienia przez bezpańskiego psa. Także i wtedy zadziała Twoja polisa.

Odszkodowanie z ubezpieczenia NNW

Jeśli na skutek nieszczęśliwego wypadku doznasz uszczerbku na zdrowiu, to masz prawo do wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia NNW. Musisz jednak wiedzieć, że nie otrzymasz pełnej kwoty odszkodowania, gdyż przyznawana jest ona jedynie w przypadku śmierci ubezpieczonego. Wówczas to Twoi bliscy mogą otrzymać 100% świadczenia. W innych sytuacjach, ta kwota wyliczana jest procentowo, w zależności od tego, jak dużych doznałeś obrażeń i z jakimi kosztami się dla Ciebie wiążą. Ubezpieczyciel weźmie zatem pod uwagę okres hospitalizacji, konieczność rehabilitacji czy koszt leków. 

Na jaki okres można wziąć ubezpieczenie NNW?

Okres trwania ubezpieczenia NNW zależy od jego rodzaju. Jeśli wykupujesz polisę komunikacyjną, to obowiązywać będzie przez 12 miesięcy, czyli okres, w którym ważna jest polisa OC. Ubezpieczenie NNW możesz wykupić na okres dłuższy, bo nawet 5 lat. Jeśli chcesz ją po tym okresie przedłużyć, to musisz na nowo podpisać umowę i uzgodnić jej warunki z ubezpieczycielem. To od Ciebie zależy, na jak długo chcesz się ubezpieczyć. Niektóre firmy oferują ubezpieczenie NNW na miesiąc, które zazwyczaj jest dodatkiem do polisy turystycznej,

Ubezpieczenie NNW - koszty

Ile kosztuje ubezpieczenie NNW? Dokładny koszt zależy od jego zakresu. Zdecydować możesz się na różne pakiety, chociażby podstawowy lub rozszerzony. W przeliczeniu miesięcznym stawka ubezpieczenia nie będzie wysoka. Za najtańszą polisę możesz zapłacić już od kilkudziesięciu złotych. Najdroższa może kosztować nawet kilkaset złotych.

Od czego zależy cena NNW?

Wysokość składki NNW bywa zmienna, gdyż wpływ ma na nią przynajmniej kilka czynników. Zalicza się do nich m.in. okres ubezpieczenia. Zazwyczaj im dłuższy, tym niższa składka miesięczna. Podobnie będzie w przypadku liczby ubezpieczonych osób. Jeśli chcesz ubezpieczyć nie tylko siebie, ale także dzieci i współmałżonka, to możesz liczyć na korzystniejszą ofertę. Większość ubezpieczycieli posiada w ofercie zarówno ubezpieczenie NNW indywidualne, jak również ubezpieczenie NNW grupowe. 

Jakie inne czynniki wpływają na cenę NNW? Będzie to przede wszystkim suma ubezpieczenia, na którą się zdecydujesz oraz zakres ochrony. Znaczenie ma jednocześnie wiek oraz stan zdrowia ubezpieczonego, a nawet styl jego życia (np. wykonywany zawód). Stawka będzie także różna w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Gdzie warto szukać ubezpieczenia NNW?

Najpierw musisz określić swoje potrzeby. Odpowiedz sobie na pytanie, na jakim zakresie ochrony najbardziej Ci zależy i kogo dokładnie obejmować ma polisa. Jeśli będziesz wiedział czego szukasz, szybciej znajdziesz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. Ubezpieczenia NNW poszukać możesz, chociażby w sieci. W dobie internetu bez problemu znajdziesz oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli nie masz czasu ani chęci na szczegółowe wczytywanie się w każdą z nich, to skorzystaj z rankingu lub porównywarki ubezpieczeń. W ten sposób od razu otrzymasz ofertę, która odpowiada na Twoje potrzeby. Zapoznasz się także ze stawkami i oceniasz, na jaki wydatek możesz sobie pozwolić.

Na co zwrócić uwagę wybierając najlepsze ubezpieczenie NNW?

Szukasz ubezpieczenia NNW online, ale nie jesteś pewien na co dokładnie zwrócić uwagę? Przede wszystkim nie skupiaj się na samej cenie polisy, bo niewiele Ci powie. Najważniejszy jest zakres ubezpieczenia. Przeczytaj go szczegółowo, aby mieć pewność, w jakich sytuacjach, odszkodowanie zostanie Ci wypłacone. Możesz także skontaktować się z doradcą ubezpieczeniowym, który odpowie Ci więcej o konkretnym produkcie. Sprawdź także pakiety ubezpieczeń. Może się okazać, że ich cena będzie nieznacznie wyższa, a w zamian otrzymasz o wiele szerszy zakres ochrony. Porównaj także dostępne sumy ubezpieczeń. 

Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniu NNW?

Ubezpieczenie NNW chroni Cię od następstw nieszczęśliwych wypadków, jeśli zatem umyślnie doprowadziłeś do sytuacji, która miała negatywny wpływ na Twoje zdrowie, to nie możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Musisz jednocześnie wiedzieć, że przeważnie ubezpieczyciele wymagają, aby szkoda z NNW została zgłoszona w ciągu 7 dni od dnia wypadku bądź od dnia, w którym zgłoszenie stało się możliwe (np. od kiedy wyszedłeś ze szpitala).

Nieuzasadniona zwłoka może skutkować brakiem wypłaty odszkodowania. A kiedy właściwie możesz liczyć na wypłatę odszkodowania? Co do zasady, zazwyczaj następuje to w terminie 30 dni od złożenia zawiadomienia o szkodzie. W przypadku, gdy  ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub wysokości odszkodowania jest zależne od toczącego się postępowania sądowego, to termin ten może ulec wydłużeniu.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
29 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły