Kończą Ci się wakacje kredytowe? Zobacz, co teraz zrobić!

  • 21 Maj 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jeśli złożyłeś wniosek o wakacje kredytowe w marcu, a w Twoim banku trwają one tylko 3 miesiące, to już w czerwcu trzeba będzie zapłacić kolejną ratę. Co możesz zrobić, jeśli Twój kredyt gotówkowy czy hipoteczny wciąż czeka na spłatę, a Ty dalej nie masz pracy? UOKiK przygotował ustawowe wakacje kredytowe dostępne dla każdego!
Kończą Ci się wakacje kredytowe? Zobacz, co teraz zrobić!

Wakacje kredytowe to czas, kiedy nie trzeba płacić raty kredytu gotówkowego, hipotecznego, a nawet firmowego. Na początku kryzysu spowodowanego koronawirusem Związek Banków Polskich zaapelował do banków, aby przygotowały takie rozwiązanie dla swoich kredytobiorców.

Niestety warunki wakacji kredytowych nie zostały ujednolicone, czyli każdy bank mógł przygotować własną propozycję.  Dlatego w niektórych instytucjach przerwa w spłacie trwa trzy miesiące, w innych sześć. W jednych można zawiesić całą ratę a w innych tylko jej część kapitałową. Bank może też doliczać raty do pozostałych płatności albo wydłużyć okres kredytowania. W skrócie – co bank, to wakacje.

Zobacz, jak różnią się wakacje kredytowe w bankach >>

Jak powiedział prezes UOKiKu Tomasz Chróstny w rozmowie z Money.pl: Wakacje kredytowe są elementem konkurencji banków, więc trudno byłoby je ujednolicić.

Czas mija bardzo szybko, więc jeżeli złożyłeś wniosek o przerwę w spłacie już w marcu, a w Twoim banku trwa ona tylko kwartał, to już w czerwcu trzeba będzie znów zrobić przelew na spłatę zobowiązania. Skąd wziąć na to pieniądze? UOKiK jednak się zrehabilitował i przygotował korzystne rozwiązanie dla kredytobiorców, które zostało przyjęte przez rząd.

Tarcza antykryzysowa 3.0 – wakacje kredytowe do 3 miesięcy

Wczoraj rząd przyjął projekt tarczy antykryzysowej 3.0, gdzie znajduje się możliwość zawieszenia spłaty kredytu konsumenckiego (takim jest kredyt gotówkowy) albo hipotecznego na kolejne trzy miesiące bez żadnych opłat.

Takie rozwiązanie jest skierowane tylko do osób, które straciły pracę po 13 marca 2020 r., wzięły kredyt przed tym dniem oraz do końca spłaty zostało im jeszcze przynajmniej pół roku.

Warto wiedzieć, że mimo tego, że skorzystałeś z bankowych wakacji kredytowych, wciąż możesz zdecydować się na te ustawowe – to się nie wyklucza.

Pamiętaj jednak, że jeśli bankowe wakacje jeszcze się nie skończyły, to z dniem, w którym dostarczysz do swojego banku wniosek o skorzystanie z ustawowej przerwy, to ta bankowa się kończy.

Jeśli chcesz maksymalnie wydłużyć okres bez spłaty kredytu gotówkowego czy hipotecznego, to warto na ten moment poczekać i dopiero złożyć wniosek o ustawowe wakacje.

Jak skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych?

Zawiesić spłatę możesz na jeden, dwa lub trzy miesiące. Wystarczy tylko złożyć wniosek do banku, w którym masz kredyt. UOKiK zaznacza, że Twój wniosek nie będzie rozpatrywany przez bank, tylko jest on akceptowany automatycznie.

Ważne!

Możesz zawiesić spłatę tylko jednego kredytu konsumenckiego i kredytu hipotecznego w danym banku. Jeśli przykładowo masz dwa kredyty gotówkowe w jednej instytucji, to ustawowe wakacje są dostępne tylko dla jednego z nich.

Zawieszenie spłat jest darmowe, czyli bank nie będzie naliczał dodatkowych kosztów za tę usługę. Pamiętaj jednak, że to, że korzystasz dłużej z pieniędzy banku wpłynie na łączny koszt kredytu.

Wakacje kredytowe: ile tak naprawdę kosztują >>

Dlatego nawet najtańszy kredyt gotówkowy będzie sumarycznie droższy, jeśli zdecydujesz się na odroczenie spłat.

Ubezpieczenie przy kredycie – wciąż obowiązuje

Przy kredytach gotówkowych rzadko zdarzał się wymóg wykupienia ubezpieczenia, za to przy zobowiązaniach hipotecznych dużo częściej. Jeśli więc Twój kredyt jest ubezpieczony, to wciąż trzeba będzie płacić składkę ubezpieczeniową. UOKiK podkreśla, że w zapisie chodzi o to, abyś nie stracił ciągłości ochrony ubezpieczeniowej.

Jeżeli planujesz skorzystać z ustawowych wakacji, to zerknij na swój harmonogram spłat kredytu albo poproś w swoim banku o kalkulację, jaka część Twojej raty to składka ubezpieczeniowa.

Osoby, które nie zdecydowały się na ubezpieczenie kredytu, nie mają tego problemu i przez maksymalnie 3 miesiące nie muszą nic oddawać do banku.

Podsumowując, dobrze, że wniosek Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta został przyjęty w przez rząd. Jest to właściwy moment, aby skorzystać z ustawowych wakacji, bo może właśnie teraz borykasz się z problemem, skąd wziąć pieniądze na kolejną ratę. A tak, masz już rozwiązanie problemu.

Dodano:
21 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły