Kondycja rynku kredytowego we wrześniu. Tylko kredyty ratalne radzą sobie lepiej

  • 26 Paź 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Biuro Informacji Kredytowej podało dane na temat sprzedaży kredytów udzielonych we wrześniu. Większość rodzajów produktów zaliczyła spadki pod względem liczby i wartości. Największe dotyczyły kredytów gotówkowych i kart kredytowych. Wzrosty objęły zaś kredyty ratalne.
Kondycja rynku kredytowego we wrześniu. Tylko kredyty ratalne radzą sobie lepiej

Sprzedaż kredytów we wrześniu 2020 r.

W porównaniu do września 2019 r. w ubiegłym miesiącu udzielono:

  • mniej kart kredytowych – o 21,6% liczbowo, o 20,8% wartościowo;
  • mniej kredytów gotówkowych – o 23,3% liczbowo, o 22,8% wartościowo;
  • mniej kredytów mieszkaniowych – o 5,1% liczbowo, o 2,5% wartościowo;
  • więcej kredytów ratalnych – o 7,1% liczbowo, o 17,2% wartościowo.

Przez pierwszych dziewięć miesięcy 2020 r. banki i SKOK-i przyznały:

  • 2,07 mln kredytów gotówkowych (mniej o 30,5% w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r.) na kwotę 38,58 mld zł (mniej o 31,8%);
  • 2,49 mln kredytów ratalnych (wzrost liczbowy o 1,4%) na kwotę 10,75 mld zł (wzrost wartości o 0,8%);
  • 160,1 tys. (-11,1%) kredytów mieszkaniowych  na kwotę 46,166 mld zł (-5,4%).

Czytając te dane warto pamiętać, że karty kredytowe, kredyty gotówkowe czy ratalne są przyznawane krótko po złożeniu wniosku. Proces ubiegania się o kredyty hipoteczne jest dłuższy i poprzedzony bardziej wnikliwą analizą, która trwa do dwóch miesięcy. Wrześniowe dane mogą więc obejmować produkty, o które wnioski składano w lipcu czy sierpniu.

Sprzedaż kredytów gotówkowych

Ujemna dynamika dotyczyła wszystkich przedziałów wartości dla kredytów gotówkowych udzielanych między styczniem a wrześniem 2019 r. Największy spadek zanotowano przy kwotach powyżej 50 tys. zł – 34,2% liczbowo i 37,0% wartościowo. Taka tendencja trwa już od marca. Niższa ujemna dynamika widoczna była w przedziale kredytów do 1 tys. zł – liczbowo -15,3%, wartościowo -17,3%. Powód jest prosty: banki ostrożniej podchodzą do udzielania wyższych kwot w niepewnych czasach. Średnia wartość udzielonego we wrześniu kredytu gotówkowego to 18 734 zł, czyli o 0,7% więcej w ujęciu rocznym.

Mimo ogólnych spadków polepszył się Indeks Jakości kredytów gotówkowych i ratalnych. Dla tych pierwszych wartość w porównaniu do września 2019 r. spadła o 2 p.p., a w zestawieniu z sierpniem 2020 r. o 1,42 p.p. Przyczyniły się do tego wakacje kredytowe udzielane klientom ze względu na pandemię. Kolejne miesiące wykażą jak posiadacze kredytów radzili sobie ze spłatą po okresie odroczenia rat. Jak wynika z analizy BIK już pierwsi z nich powrócili do regularnej spłaty. Sytuacja nie jest jednak oczywista, bo mamy do czynienia z drugą falą zarażeń i ograniczeniem niektórych sektorów gospodarki.

Skorzystaj z kalkulatora kredytowego i oblicz ratę kredytu gotówkowego >>

Sprzedaż kredytów ratalnych

Kredyty ratalne jako jedyne brane były częściej i na wyższe kwoty. W ciągu trzech pierwszych kwartałów dynamika w ujęciu liczbowym wzrosła o 1,4%, a wartościowym o 0,8%. Wzrosty nie dotyczą jednak wszystkich przedziałów kwotowych. Ujemną dynamikę zanotowano przy zakupach na najniższe sumy – do 1 tys. zł (-1,1%), 1-1,5 tys. zł (-2,5%), oraz 1,5-2 tys. zł (-3,2%). Reszta przedziałów miała dodatnie dynamiki, z czego najwyższa objęła kredyty na kwotę powyżej 5 tys. zł (+6,8%). Często takie finansowanie łączy się z promocjami w sklepach ze sprzętem RTV i AGD czy meblami, a także z zakupami w salonach samochodowych. Niewątpliwą zachętą są raty 0% oraz możliwość odroczenia spłaty, co w tym wypadku nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Zaletą kredytów ratalnych jest też tworzenie historii kredytowej bez dopłacania w formie odsetek. Może się to przydać przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny w przyszłości. Dobre wyniki kredytów ratalnych są też związane z podejściem samych banków. Według nich udzielenie takiego finansowania jest bezpieczniejsze niż w przypadku kredytów gotówkowych. Widać to w Indeksie Jakości dla tego typu produktów. Jego wartość utrzymuje się od lat na niskim poziomie szkodowości. We wrześniu odczyt wyniósł 1,56% (o 0,41 mniej niż w sierpniu i o 0,49 mniej niż we wrześniu 2019 r.). Dla porównania Indeks kredytów gotówkowych to 4,02%. Średnia wartość kredytu ratalnego we wrześniu była równa 4 575 zł, czyli o 9,5% więcej w ujęciu rocznym.

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych

Dynamika wartości dla kredytów mieszkaniowych była ujemna zarówno liczbowo (-5,1%), jak i wartościowo (-2,5%) w porównaniu z wrześniem 2019 r. Przez pierwszych dziewięć miesięcy 47,5% wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych dotyczyło przedziału powyżej 350 tys. zł. Finansowanie przy takich kwotach przyczyniło się do dodatniej dynamiki liczbowej (udzielono ich o 5,9% więcej r/r) i wartościowej (kwota zwiększyła się o 6,1% r/r), czego nie można powiedzieć o niższych przedziałach.

W lipcu rozpoczęła się odbudowa popytu na kredyty mieszkaniowe. Indeks popytu wyniósł w tym miesiącu -3,5%, a w sierpniu -3,1%. To właśnie okres letni wpłynął na wyniki z września. W przypadku finansowania mieszkań przyczyn takiej, a nie innej sprzedaży jest więcej. Istotna jest polityka banków w sprawie przyznawania kredytów. Pierwsze reakcje na pandemię wiązały się z podwyższeniem wymaganego wkładu własnego oraz zmniejszeniem dostępności produktów na wysokie kwoty. Banki jeszcze surowiej oceniały możliwości finansowe wnioskującego, zwłaszcza jeśli był on zatrudniony w zagrożonej pandemią branży lub miał umowę inną niż o pracę na czas nieokreślony. We wrześniu nastąpiło pewne poluzowanie wymagań, a Indeks Popytu wyniósł w tym miesiącu +5,4%. Był to pierwszy dodatni wynik od lutego. Trudny pod względem liczby zachorowań październik stanowi jednak nowe wyzwanie. Tymczasem Indeks Jakości portfela kredytów mieszkaniowych wyniósł we wrześniu 0,57%. W ujęciu rocznym jest to polepszenie, a więc spadek o 0,18. Z miesiąca na miesiąc Indeks spadł o 0,16.

Sprawdź: Jak obliczyć wkład własny 2020 >>

Sprzedaż kart kredytowych

We wrześniu banki wydały 68,7 tys. kart kredytowych, których łączny limit wyniósł 421 mln zł. To kontynuacja negatywnego trendu w dynamice rocznej. W ujęciu liczbowym doszło do spadku o 39,3%, a w wartościowym o 39,2%. Tendencja dotyczy wszystkich przedziałów kwotowych.

Dodano:
26 Paź 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły