Koniec z wysokimi opłatami za roaming za granicą

  • 10 Kwi 2017
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Już nie zapłacisz majątku korzystając z telefonu za granicą! Sprawdź, jakie zmiany wejdą w życie i od kiedy?
Koniec z wysokimi opłatami za roaming za granicą

W ubiegły czwartek Parlament Europejski uchwalił przepisy dotyczące roamingu w Unii Europejskiej. Dzięki tej regulacji w połowie roku zostaną zniesione opłaty dla użytkowników telefonów komórkowych, którzy będą chcieli skorzystać z roamingu. Oznacza to, że nie będziesz już płacił kroci za korzystanie z telefonu za granicami kraju.

Podpisane przez Parlament Europejski rozporządzenie ma na celu wprowadzenie limitów stawek, narzucanych przez operatorów sieci komórkowych w UE. Ma to na celu obniżenie kosztów za korzystanie z usług telefonicznych za granicą, tak abyśmy nie zapłacili za nie więcej, niż wynoszą nas opłaty w kraju.

Tańsze rozmowy i SMS'y

Według rozporządzenia hurtowe stawki w roamingu będą o 90 proc. niższe niż dotychczas. Oznacza to, że operatorzy będą musieli udostępnić usługi roamingowe bez narzucania dodatkowych opłat. Maksymalna stawka opłaty za rozmowę telefoniczną ma wynieść 0,032 euro za minutę, a nie jak wcześniej 0.05 euro. Za SMS zapłacisz 0.01 euro. Takie stawki mają obowiązywać od 15 czerwca 2017 r.

Niższe opłaty za przesył danych

Porozumienie wprowadza również obniżone stawki za korzystanie z internetu za granicą. Jest to dobra wiadomość dla każdego, kto nie wyobraża sobie podróży bez wsparcia map on-line czy wyszukania dobrych miejsc w sieci za pomocą telefonu. Pułap opłat za przesył danych będzie obniżany stopniowo. Od 15 czerwca 2017 roku, przez kolejnych 5 lat. Początkowo zapłacisz 7,7 euro za gigabajt, a nie jak obecnie 50 euro za GB. 1 stycznia maksymalna opłata osiągnie poziom 6 euro za GB. Na początku roku 2022 opłata za GB ma wynieść już tylko 2,5 euro za GB.

Komisja Europejska będzie składała co dwa lata sprawozdanie z funkcjonowania nowych przepisów. W chwili, gdy będzie konieczność zmian, KE będzie ustalała nowe przepisy dotyczące opłat w roamingu. 15 czerwca zostaną zlikwidowane opłaty za roaming dla klientów sieci komórkowych, tego dnia rozporządzenie wejdzie w życie.

Dodano:
10 Kwi 2017

Zaktualizowano:
26 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły