Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Konsolidacja jako sposób na wyjście z długów

Fot.

Nadchodzi ten dzień w miesiącu, gdy dostajesz pensję. Dla wielu jest on pewnie szczęśliwy, lecz nie dla ciebie. Okazuje się, że musisz kolejno spłacać raty wszystkich swoich zobowiązań. Kiedy cudem odnajdujesz terminy płatności i zrealizujesz wszystkie przelewy, to okazuje się, że prawie nic nie zostało ci na życie.

Taka sytuacja nie jest łatwa i wydaje ci się, że jedynym wyjściem, aby zapłacić rachunki i kupić jedzenie jest zaciągnięcie kolejnego kredytu. To prosta droga, aby wpaść w spiralę zadłużenia – zaciągasz kredyt, nie jesteś w stanie go spłacić. W końcu nie masz środków na utrzymanie, więc bierzesz na siebie kolejne zobowiązanie. Jeśli wydaje ci się, że twoja sytuacja jest beznadziejna, to rozważ zamianę swoich kredytów na jeden. Jakie są plusy tego rozwiązania? Na co musisz uważać?

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest to kredyt, który zaciągasz w jednym banku. Jest on przeznaczony na spłatę innych twoich zobowiązań. Polega to na tym, że z pieniędzy, które pożyczyłeś, bank oddaje twoje długi. Ty zamiast spłacać osobno spłacać raty kredytu hipotecznego, samochodowego, pożyczki gotówkowej i zadłużenia na karcie, wykonujesz tylko jeden przelew, a o resztę rozliczeń dba bank.

Jak kredyt konsolidacyjny pomoże uporać się z długami?

Podstawową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że zamiast kilku rat, spłacasz jedną. Dzięki temu nie umknie ci żadna płatność i nie zostaniesz obciążony zupełnie niepotrzebnymi odsetkami. Kredyt konsolidacyjny pomoże ci więc zostać bardziej wiarygodnym klientem banku.

R E K L A M A


Po zsumowaniu wszystkich rat, które musisz zapłacić, wychodzi ci kwota, która bardzo obciąża twój budżet? Kiedy zaciągniesz kredyt konsolidacyjny, to rata będzie niższa. Pamiętaj jednak, że nie oznacza to, że w sumie zapłacisz mniej odsetek. Twój dług zostanie rozłożony na dłuższy czas, ale niekoniecznie kredyt będzie tańszy. Nie powinieneś jednak w tym przypadku patrzeć tylko na sumę kosztów. Ważniejszy jest fakt, że rata będzie niższa, czyli będziesz mógł ją regularnie spłacać.

Mam kredyt konsolidacyjny – co dalej?

Załóżmy, że dostałeś kredyt konsolidacyjny i do spłaty masz tylko jedną, niższą ratę. Pamiętaj, że to jeszcze nie oznacza, że uporałeś się ze swoim zadłużeniem. Warto wprowadzić do zarządzania pieniędzmi kilka zasad, które pozwolą ci skutecznie pozbyć się długu, a jednocześnie nie wpaść w finansowe tarapaty ponownie:

  • Pamiętaj o terminowej spłacie raty. Aby uniknąć odsetek za opóźnienie, ale nie musieć zaprzątać sobie głowy przelewem, ustaw zlecenie stałe ze swojego rachunku. Najlepiej jest zrobić to na dzień po wypłacie. Wtedy jest największa szansa, że rata zostanie spłacona, zanim wydasz gotówkę na swoje potrzeby.
  • Ogranicz swoje wydatki. Niestety, jeśli w przeszłości zdarzało ci się szaleć z nadmiernymi wydatkami, teraz musisz zacisnąć pasa. Spisz pozycje, które bezwzględnie musisz uregulować: rata kredytu, opłaty za mieszkanie, żywność. Teraz zastanów się, na czym możesz zaoszczędzić. Może warto na jakiś czas zrezygnować z karnetu na siłownię, angielskiego dla dzieci czy buszowania po galerii handlowej?
  • Zwiększ swoje dochody. Jeśli nie masz możliwości ograniczenia wydatków, musisz zwiększyć dochody. Możesz poszukać dodatkowych zleceń w swojej branży, udzielać korepetycji, opiekować się dziećmi w weekendy, wykładać towar w supermarkecie czy zająć się marketingiem sieciowym. W twojej sytuacji każde 100 zł jest na wagę złota.
  • Uważaj na kolejne kredyty. Postaraj się wyciągać wnioski ze swoich błędów. Zanim weźmiesz kolejny kredyt na telewizor, który jest w promocji, zastanów się, czy rzeczywiście większy ekran jest ci potrzebny. Pewnie wydaje ci się, że rata w wysokości 200 zł to żaden problem dla twojego budżetu. Jednak może się okazać, że właśnie ta kwota zaburzy twoją stabilizację finansową i znów wpadniesz w spiralę zadłużenia.
Aby zacząć walczyć z długami, nie możesz udawać, że ich nie ma i liczyć na to, że komornik cię nie znajdzie. Najważniejsza jest chęć uporządkowania swoich kredytów. W interesie banku naprawdę nie leży to, by ukarać się windykacją. Jeśli zawnioskujesz o kredyt konsolidacyjny, to bank na pewno pomoże ci dobrać taką ratę, którą będziesz w stanie spłacać

Podobne artykuły