Konsolidacja jako sposób na wyjście z długów

  • 15 Sty 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Każdy pracujący Polak z niecierpliwością czeka na dzień wypłaty wynagrodzenia. Dla wielu jest on pewnie szczęśliwy, ale nie dla wszystkich. Niektórzy bowiem zdają sobie sprawę, że comiesięczna pensja praktycznie w całości idzie na spłatę wszystkich zobowiązań, a po ich uregulowaniu na koncie zostają przysłowiowe grosze. Rozwiązaniem, które może pomóc lepiej planować domowy budżet, jest kredyt konsolidacyjny.
Konsolidacja jako sposób na wyjście z długów

Zaciągnięcie kolejnego kredytu to częsta myśl osób mających problem ze związaniem końca z końcem. Wydaje się, że nowe zadłużenie pozwoli zapłacić rachunki, kupić jedzenie i opłacić inne zobowiązania, na które nie starczyło z pensji, lecz to prosta droga do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Rozsądniej jest zamienić wszystkie swoje kredyty w jeden, z nową niższą ratą. To właśnie umożliwia konsolidacja. Jakie są plusy tego rozwiązania? Na co musisz uważać?

Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony na spłatę zobowiązań, a jego celem jest połączenie wszystkich lub tylko niektórych miesięcznych rat w jedną, zwykle niższą. Bank nie daje pieniędzy „do ręki”, lecz przekazuje je na spłatę skonsolidowanych zobowiązań. Po jego zaciągnięciu kredytobiorca, który do tej pory musiał spłacać osobno raty kredytu hipotecznego, samochodowego, pożyczki gotówkowej i zadłużenia na karcie, wykonuje tylko jeden przelew, a o resztę rozliczeń dba bank.

Niektóre banki oferują wyższą kwotę kredytu niż suma długów i wtedy część pieniędzy można przeznaczyć na drobne wydatki. Jest to jednak nowy dług, który tak jak pozostałe, trzeba będzie spłacić. Jeśli jednak interesuje Cię taka opcja, przejrzyj ranking kredytów konsolidacyjnych i znajdź ofertę, która pozwoli Ci zyskać dodatkową gotówkę.

Jak kredyt konsolidacyjny pomaga uporać się z długami?

Dla niektórych terminowe spłacanie należności może być zbyt trudne. Problem z zapamiętaniem kolejnych dat doprowadza do opóźnień, przez co dług cały czas rośnie, zamiast maleć. 

Podstawową zaletą kredytu konsolidacyjnego jest zamiana kilku rat w jedną. Dzięki temu nie umknie Ci żadna płatność i nie zostaniesz obciążony odsetkami z tego tytułu, a co za tym idzie, pozostaniesz bardziej wiarygodnym klientem banku, z szansą na kolejny kredyt.

Kredyt konsolidacyjny nie tylko zamienia kilka rat w jedną, ale też sprawia, że finalnie nowa rata jest niższa od sumy poprzednich. Nie oznacza to wcale, że odsetki będą niższe. Dług zostanie rozłożony na dłuższy okres, co wpłynie na wyższy całkowity koszt kredytu. Nie powinno się jednak patrzeć wyłącznie na sumę kosztów. Większe znaczenie ma to, że konsolidacja obniży comiesięczną ratę, co umożliwi bezproblemowe regulowanie długu i stopniowe dążenie do całkowitej jego spłaty.

Kredyt konsolidacyjny – dla kogo?

Kredyt konsolidacyjny to ostatnia deska ratunku dla osób, nad którymi ciąży wiele zobowiązań finansowych i ze spłatą których sobie nie radzą. Nietrudno się domyślić, że spłata kilku długów, z których każdy ma inny harmonogram spłaty i został zaciągnięty w innym banku, może być dość problematyczna. Wystarczy nie dotrzymać warunków spłaty, np. spóźnić się ze spłatą raty, a będzie to skutkować dotkliwymi konsekwencjami.

Konsolidacja pomoże osobom zadłużonym, które, przykładowo, spłacają kredyt gotówkowy w jednym banku, debet na koncie w innym i jeszcze regulują raty za samochód. Suma zobowiązań może być trudna do spłacenia, ale już ich połączenie umożliwia renegocjację warunków, obniżenie raty i rozłożenie spłaty długu na dłuższy okres. Może nie jest to rozwiązanie idealne, ale z pewnością lepsze, niż zaciągnięcie kolejnego kredytu i prosta droga do tego, by wpaść w spiralę zadłużenia.

Mam kredyt konsolidacyjny – co dalej?

Dostałeś kredyt konsolidacyjny i masz do spłaty tylko jedno zobowiązanie? Twoja sytuacja jest teraz znacznie lepsza i łatwiej będzie Ci uporać się ze swoim zadłużeniem. Pomyśl nad wprowadzeniem w zarządzanie domowymi finansami kilku zasad, które pozwolą Ci skutecznie pozbyć się długu, a jednocześnie nie wpaść w finansowe tarapaty w przyszłości:

  • pamiętaj o terminowej spłacie raty,
  • ogranicz swoje wydatki,
  • zwiększ swoje dochody,
  • uważaj na kolejne kredyty.

Aby zacząć walkę z długami, musisz zdać sobie sprawę z powagi problemu. Im szybciej wcielisz powyższe zasady w życie, tym szybciej pozbędziesz się długów. I pamiętaj, by wyciągnąć wnioski z popełnionych błędów. 

Kredyt konsolidacyjny – czy się opłaca?

Decyzja o wzięciu kredytu konsolidacyjnego musi zostać podjęta w oparciu o indywidualną sytuację. Nie da się ukryć, że wraz z konsolidacją idą większe wydatki, z czym trzeba się liczyć. Spłata jest jednak rozłożona na dłuższy okres, dzięki czemu możesz skutecznie spłacić wszystkie kredyty i pożyczki, co bez kredytu konsolidacyjnego mogłoby być trudne, o ile nie niemożliwe.

Podsumowując, rozważając zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, powinieneś zwrócić uwagę na całkowity jego koszt, jednak nie powinien być on jedynym czynnikiem determinującym Twoją decyzję. Warto wziąć pod uwagę wszystkie zalety i wady tego rozwiązania i dopiero zastanowić się, czy będzie ono dla Ciebie zyskowne.

Dodano:
15 Sty 2020

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły