Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Konto bankowe całkowicie za darmo? Sprawdź, gdzie takie znajdziesz

Fot. fotolia.com

W sierpniu 2018 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, która zobowiązuje banki do zapewnienia swoim klientom podstawowych rachunków płatniczych całkowicie za darmo. Zdziwisz się, jak niewiele z nich jest już przygotowanych na spełnienie ustawowego obowiązku!

Bezpłatne konto – tylko pod pewnymi warunkami

Wiele banków reklamuje swoje rachunki hasłami „konto za 0 zł”, „konto bez żadnych opłat”, „darmowe konto”. Najczęściej jednak brak opłat wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Zazwyczaj trzeba zapewnić określone wpływy na konto lub wykonać transakcje kartą na daną kwotę. Znalazłam jednak takie banki, które rzeczywiście oferują darmowe konta!

Dla mnie darmowe konto to takie, w którym nie muszę spełniać żadnych warunków i za 0 zł otrzymam:
 • otwarcie i prowadzenie rachunku,
 • kartę,
 • wypłaty ze wszystkich lub większości bankomatów w Polsce,
 • przelewy internetowe lub mobilne,
 • zlecenia stałe i polecenia zapłaty wykonane za pośrednictwem bankowości internetowej lub mobilnej.

Konta bezwarunkowo darmowe – marzec 2018

Tylko cztery banki proponują obecnie swoim klientom bezwarunkowo darmowe rachunki bankowe:

 • Bank BGŻ BNP Paribas S.A (Konto Optymalne)
 • Idea Bank (Konto Idealne)
 • Nest Bank (Nest Konto)
 • Orange Finanse (Konto Osobiste)

Te banki nie pobiorą od ciebie żadnej prowizji za otwarcie i prowadzenie konta, za wydanie i użytkowanie karty, za wypłaty ze wszystkich lub większości bankomatów w Polsce czy zlecenia stałe i polecenia zapłaty za pośrednictwem kanałów bankowości internetowej lub mobilnej.

Zwróć uwagę!
Jeżeli do tej pory byłeś zwolennikiem bezpośredniego kontaktu z doradcą w oddziale, zacznij korzystać z bankowości internetowej lub mobilnej. Nie tylko możesz w ten sposób mieć kontrolę nad własnymi finansami w każdym miejscu i każdym czasie, ale przede wszystkim nic cię to nie kosztuje i wiele operacji, za które w oddziale zostałaby pobrana od ciebie prowizja, możesz wykonać całkowicie za darmo.

Wybierz najlepsze darmowe konto dla siebie

Jak wybrać najlepsze konto dla siebie, skoro te wskazane przez mnie mają takie same podstawowe parametry? W takim razie zwróć uwagę na to, z jakich niestandardowych funkcji korzystasz najczęściej. Jeżeli zastanawiasz się, które z wymienionych wyżej kont jest właśnie dla ciebie podpowiadam za jakie dodatkowe operacje zapłacisz najmniej.

Opłata za:Konto OptymalneKonto IdealneNest KontoKonto Osobiste
Wypłata z bankomatów w Polsce

0 zł własnei Planet Cash

5 zł pozostałe

0 zł wszystkie 0 zł wszystkie 0 zł wszystkie
Wypłata z bankomatów za granicą

0 zł (własne oraz w ramach Global Alliance)

10 zł pozostałe

2 % kwoty transakcji, nie mniej niż 10 zł 5 zł 10 zł
Opłata za przelew natychmiastowy 5 zł 0 zł za dwa pierwsze przelewy z rachunku w danym miesiącu, 3,5 zł za każdy kolejny 1 zł 5 zł
Sprawdzenie salda w bankomacie 0 zł 2,5 zł 5 zł 5 zł

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych banków

Najczęściej korzystasz z gotówki i ważna jest dla Ciebie możliwość wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce? Skorzystaj z Konta Idealnego, Nest Konta lub Konta Osobistego. Dużo podróżujesz? Wypłacasz gotówkę za granicą? Nest Konto jest właśnie dla ciebie! Nest Bank pobiera stałą opłatę w wysokości 5 zł za wypłatę z bankomatów za granicą. Przy pozostałych rachunkach opłata wynosi 10 zł lub tak jak w przypadku oferty Idea Banku uzależniona jest od kwoty transakcji.

A może korzystasz z funkcji przelewów natychmiastowych? Dwa darmowe przelewy w miesiącu gwarantuje Idea Bank, za każdy kolejny zapłacisz 3,5 zł. Nest Bank natomiast za każdy taki przelew pobierze opłatę w wysokości 1 zł. Wśród wybranych kont szczególnie polecam Nest Konto. W porównaniu do pozostałych ofert Nest Bank pobiera relatywnie niskie opłaty za inne niż podstawowe funkcje konta bankowego, więc je mogę ci polecić.

Bezpłatne konto dla studenta

O ile niewiele jest ofert kont całkowicie darmowych, o tyle młodzi klienci definiowani przez banki jako ci do 26. roku życia, mają w czym wybierać. Wiele ofert skierowanych do uczniów i studentów posiada rozbudowane możliwości korzystania z rachunku i karty, za które bank nie pobierze żadnych opłat. Jesteś zainteresowany? Zachęcam do zapoznania się ofertą:

 • Konta Maksymalnego (Bank BGŻ BNP Paribas)
 • Konta 360° Student (Bank Millennium)
 • Konta Przekorzystnego do 26. roku życia (Bank Pekao S.A.)
 • Pierwszego Konta (Credit Agricole)
 • Konta dla Młodych (PKO Bank Polski)


Konto bankowe możesz mieć całkowicie za darmo

Jeżeli rachunek bankowy służy ci do wykonywania podstawowych operacji bankowych wybierz taki, gdzie unikniesz całkowicie kosztów za jego prowadzenie. Pamiętaj, że od sierpnia każdy bank będzie zobowiązany zaoferować ci bezwarunkowo darmowe konto. Obecnie tylko cztery banki są przygotowane na wejście w życie nowych przepisów.

Zanim podejmiesz decyzję, jakie konto i w jakim banku chcesz otworzyć przeanalizuj z jakich funkcji korzystasz najczęściej i sprawdź, który bank zagwarantuje ci je całkowicie bez opłat lub pobierze najniższą prowizje.

Podobne artykuły