Konto bankowe zamiast kieszonkowego w gotówce. Przegląd kont dla dzieci i młodzieży

 • 31 Sie 2020
 • 8 min. czytania
 • Komentarze(0)
Pandemia zmieniła w ostatnich miesiącach podejście do zdalnego nauczania polskiej młodzieży. Choć od 1 września uczniowie wracają do szkoły, to wciąż należy pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Dotyczą one również kieszonkowego. Znacznie wygodniej jest wydawać je, płacąc kartą. Może to dobry moment, aby założyć dziecku konto bankowe i zrezygnować z dawania pieniędzy w gotówce? Sprawdź nasz przegląd kont młodzieżowych.
Konto bankowe zamiast kieszonkowego w gotówce. Przegląd kont dla dzieci i młodzieży

Z badania ING Banku Śląskiego wynika, że blisko połowa rodziców w czasie sytuacji związanej z COVID-19 zauważyła potrzebę edukacji finansowej swoich pociech. Niezbędnym narzędziem do tego jest konto bankowe. Dla dziecka to pierwsze kroki stawiane w zarządzaniu finansami, a dla rodziców możliwość kontroli, w jaki sposób dzieci wydają pieniądze. Jakie jest najlepsze konto dla dziecka? Sprawdzamy! Banki chętnie prowadzą rachunki dla młodych klientów, o czym świadczy naprawdę bogata oferta.

Dowiedz się więcej, po co dziecku konto bankowe.

Konto dla dziecka poniżej 13 lat

Zgodnie z polskim prawem osoba poniżej 13 lat nie posiada zdolności do czynności prawnych. Oznacza to, że nie może być właścicielem rachunku bankowego, ale może z niego korzystać. Banki przygotowały propozycje produktów, dzięki którym konto bankowe należy do rodziców, a dzieci mogą dokonywać różnych transakcji.

eKonto Junior (mBank)

W mBanku wprowadzono Konto Junior, dzięki któremu dziecko otrzymuje kartę Visa Junior z wybraną grafiką lub – co dla dziecka może wydawać się atrakcyjniejsze – opaskę silikonową MasterCard, za pomocą której może płacić zbliżeniowo. Ta oferta jest o tyle interesująca, że rodzice mają wgląd do historii transakcji oraz to oni ustalają limit dziennych wydatków. Może on wynosić od 50 zł do nawet 500 zł. Założenie i prowadzenie konta są całkowicie darmowe, a rodzice zarządzają nim za pomocą bankowości internetowej lub mobilnej. Rachunek jest aktywny do dnia 13 urodzin dziecka.

Kont Przekorzystne dla młodych - Portfel PeoPay Kids (Bank Pekao)

Kolejnym bankiem, który zachęca do wczesnej edukacji finansowej dzieci, jest Bank Pekao. Bank ten wprowadził specjalny pakiet PeoPay KIDS dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. W jego skład wchodzą konto osobiste, skarbonka i aplikacja. Podobnie jak w przypadku ofert innych banków, Pekao nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku dla najmłodszych.

W ramach oferty Pekao opiekun nadzoruje transakcje swojego dziecka, a także ustala ich limit. Domyślny limit wynosi 20 zł, a maksymalny nie może przekroczyć 50 zł dziennie. Konto może być wykorzystywane nawet do 26. roku życia, ale po skończeniu 13 lat będzie już prowadzone na innych warunkach. Nadal będzie jednak darmowe.

Konto Dziecka (PKO BP)

Pod kontrolą rodziców najmłodsi mogą również korzystać z bankowości w PKO Banku Polskim. Umowa zawierana jest z rodzicem, a małoletni mają dostęp do środków na rachunku przez bankowość elektroniczną oraz kartę debetową PKO Junior.

Co dziecko może samodzielnie zrobić w serwisie internetowym lub aplikacji mobilnej PKO Junior? Do najważniejszych czynności należą:

 • wykonać polecenie przelewu, które rodzic może zaakceptować lub odrzucić,
 • założyć swoje wirtualne skarbonki,
 • utworzyć plan oszczędzania,
 • zdobywać wirtualne odznaki za zadania, które utworzą rodzice.

PKO BP pomaga rodzicom w praktyce uczyć dzieci zarządzania pieniędzmi. Gdy dziecko skończy 13 lat, to Konto Dziecka zostanie przekształcone w PKO Konto Pierwsze.

Konto 360 Junior (Bank Millennium)

Darmowe konto dla dziecka znajdziemy też w ofercie Banku Millennium. Co ciekawe oferta nie wymusza na rodzicach, aby i oni mieli swoje dorosłe konto osobiste w tym banku. Rachunek 360 Junior można założyć w wariancie od 0 do 12 lat lub od 13 do 17 lat.

Jakie korzyści czekają na najmłodszych klientów Banku Millennium? Oczywiście wygodne płatności zbliżeniowe telefonem, doładowania telefonu przez Millenet,  a także możliwość kupienia i skasowania biletu komunikacji miejskiej przez aplikację mobilną banku. W pakiecie z Kontem 360 Junior można też założyć konto oszczędnościowe dla dziecka, które będzie pomagało pomnażać nawet drobne kwoty. Warto podkreślić, że swoje pierwsze kroki w świecie finansów dziecko stawia pod pełną kontrolą rodziców.

Konto Jakie Chcę dla dziecka (Santander Bank Polska)

Kolejne konto dla dziecka od urodzenia dostępne jest w ofercie Santander Bank Polska. W zależności od wieku naszego dziecka można otworzyć Konto Jakie Chcę dla młodych. Do 13 roku życia czynności są ograniczone i odbywają się pod nadzorem starszych. Gdy dziecko wkracza w wiek nastoletni, może już swobodniej zarządzać swoim budżetem i korzystać z płatności mobilnych.

Konto Jakie Chcę dla dziecka można założyć przez internet.

Konta młodzieżowe powyżej 13 lat

Znacznie więcej możliwości mają już osoby do 18 lat, które zdecydują się na konto młodzieżowe. To właśnie w tym wieku młodzi ludzie coraz chętniej zaczynają swoją przygodę z bankowością. Konto dla młodych jest lepszym wyborem niż standardowe konto osobiste dla dorosłych. Powodem są oczywiście koszty z nim związane.

Banki decydują się na prowadzenie rachunków młodzieżowych, dziecięcych i studenckich za darmo, bo liczą, że taki klient zostanie z nimi na dłużej. Poza tym najmłodsi oprócz wpływów od rodziców w ramach kieszonkowego lub stypendium naukowego nie mają regularnych dochodów, dlatego banki nie mogą stawiać im takich warunków w celu uniknięcia opłaty. Dlatego warto wykorzystać to, że konto dla dziecka jest za 0 zł i jak najwcześniej nauczyć swoje dziecko korzystania z konta bankowego.

Zestawienie najpopularniejszych kont młodzieżowych przedstawia poniższa tabela.

Konta dla młodych w polskich bankach

Bank Konto Opłata za konto Opłata za kartę Wypłaty z bankomatów w Polsce Dodatkowe informacje
Alior Bank Konto Jakże Osobiste do 26 lat 0 zł

0 zł / 5 zł

Żeby uniknąć opłaty trzeba wykonać transakcję kartą o wartości min. 300 zł w miesiącu

0 zł

Tylko bankomaty Alior Banku, wypłata z pozostałych bankomatów w kraju kosztuje 2,50 zł.

 • Darmowe prowadzenie konta

 • Możliwość elastycznego wyboru korzyści do konta

 • 1% moneyback za płatności mobilne

Bank Millennium Konto 360 Student 0 zł

0 zł / 4 zł

Żeby uniknąć opłaty trzeba wykonać min. 1 transakcję kartą w miesiącu.

0 zł

Pod warunkiem wykonania min. 1 transakcji kartą lub BLIK w miesiącu
Bank Pekao Konto Przekorzystne do 26 lat 0 zł 0 zł 0 zł
 • Darmowe prowadzenie i karta do konta

 • Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju

 • Możliwość założenia konta na „selfie”

BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie z Kartą Otwartą na Dzisiaj 0 zł 0 zł 0 zł
 • Darmowe prowadzenie i karta do konta

 • Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju

 • Konto można założyć bez wizyty w oddziale (przez kuriera)

Credit Agricole Konto dla Ciebie  w wariancie GO! (dla osób poniżej 18 lat) lub MOVE! (dla osób do 27 lat) 0 zł 0 zł

0 zł

Pod warunkiem wykonania min. 1 transakcji kartą lub BLIK w miesiącu
 • Darmowe prowadzenie i karta do konta

 • Możliwość wyboru wariantu konta dopasowanego do wieku

Getin Bank Konto Proste Zasady do 26 lat 0 zł 0 zł 0 zł
 • Darmowe prowadzenie i karta do konta

 • Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju

ING Bank Śląski Konto z Lwem Mobi do 26 lat 0 zł 0 zł

0 zł

Bankomaty ING Banku Śląskiego oraz Planet Cash, a także jedna darmowa wypłata w miesiącu z pozostałych bankomatów
 • Darmowe prowadzenie i karta do konta

mBank eKonto możliwości 0 zł 0 zł 0 zł
 • Darmowe prowadzenie i karta do konta

 • Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju

 • Bardzo dobra aplikacja mobilna

Nest Bank Nest Konto 0 zł 0 zł 0 zł
 • Darmowe prowadzenie i karta do konta

 • Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju

PKO Bank Polski Konto dla młodych 0 zł

0 zł / 5 zł

Żeby uniknąć opłaty trzeba wykonać min. 4 transakcje kartą w miesiącu
0 zł
 • Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju

 • Doceniana prze użytkowników aplikacja mobilna IKO

 • Karta wielowalutowa do konta

Santander Bank Polska Konto Jakie Chcę dla Młodych 0 zł

0 zł / 5 zł / 3 zł

Można wybrać jeden z dwóch wariantów opłaty za kartę:

- stałą opłatę 3 zł, bez możliwości zwolnienia lub

- opłatę 5 zł, której bank nie pobierze w przypadku wykonania kartą min. 5 transakcji w miesiącu
0 zł
 • Darmowe prowadzenie konta

 • Darmowe przelewy natychmiastowe

 • Możliwość założenia konta podczas wideorozmowy

Źródło: Opracowanie własne direct.money.pl

Konta młodzieżowe i studenckie prowadzone są dla klientów do 26 lat. Oczywiście, jeśli dziecko staje się pełnoletnie, może skorzystać ze standardowej oferty kont bankowych. Ale takie konto będzie prowadzone na mniej korzystnych warunkach.

Powody, dla których warto założyć konto dla dziecka

Każdy rodzic dba o edukację, bezpieczeństwo i zdrowie swojego dziecka. Żeby umiało sobie poradzić w dorosłym życiu i szybko stało się samodzielne finansowo, naprawdę warto założyć mu konto bankowe. Najważniejszym argumentem jest fakt, że taki rachunek jest darmowy. Jedyny koszt to czas rodzica poświęcony na wybór najlepszej oferty.

Takie rozwiązanie jest też bardzo wygodne. Możesz ustalić zlecenie stałe na swoim rachunku i regularnie przelewać kieszonkowe na konto swojej pociechy. Dodatkowo nie musisz się martwić, gdy na szkolnej wycieczce dziecku zabraknie pieniędzy. W dowolnym momencie możesz po prostu przelać mu środki za pomocą przelewu natychmiastowego.

Dzięki posiadaniu konta bankowego dziecko można też uczyć oszczędzania. Wiele banków oferuje wraz z rachunkiem młodzieżowym atrakcyjne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym lub lokacie. W ten sposób można dziecku pokazać, że cierpliwość ma sens, a także nauczyć je korzystania z innych produktów bankowych.

Dodano:
31 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły