Konto osobiste - jak wybrać najlepsze?

  • 28 Lip 2011
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Niechęć do zmiany konta osobistego sprawia, że często mimo nie najlepszych warunków oferowanych przez bank, wciąż korzystamy z jego oferty.
Konto osobiste - jak wybrać najlepsze?

Niechęć do zmiany konta osobistego sprawia, że często mimo nie najlepszych warunków oferowanych przez bank, wciąż korzystamy z jego oferty. Warto jednak przeliczyć, czy czasem nie płacimy bankowi nawet kilkaset złotych rocznie.

oszczędzanieNiezależnie od tego, czy zakładasz pierwsze konto osobiste, czy zamierzasz zmienić bank – na początku musisz przede wszystkim ustalić, czego potrzebujesz. Zacznij od przejrzenia swoich operacji bankowych, najlepiej przynajmniej z ostatnich 12 miesięcy.

Ustal z jaką częstotliwością wypłacasz środki z bankomatu, czy zdarza Ci się robić to w oddziale bankowym, jak często robisz przelewy, realizujesz polecenia zapłaty, czy zlecenia stałe. Nie wykonując tego kroku porównanie bankowych ofert jest praktycznie niemożliwe.

Najtaniej i najszybciej... oczywiście przez Internet

Najtańszą opcją jest zazwyczaj wybór konta osobistego, w którym niemal wszystkie operacje można wykonać za pośrednictwem Internetu. Jeśli nie bywasz w placówce swojego banku sprawdź z kolei, czy przypadkiem nie płacisz za taką możliwość. Bez problemu znajdziesz bowiem konto internetowe, którego prowadzenie nic nie kosztuje.

Jeśli jednak z bankowości elektronicznej korzystać nie chcesz, a większość transakcji realizujesz właśnie udając się do banku sprawdź, czy korzystniejszą opcją niż płacenie za każdy pojedynczy przelew, czy wypłatę środków nie będzie zgoda na stałą comiesięczną opłatę, która gwarantuje dowolną liczbę operacji dokonywanych w oddziale.

Konto bezpłatne, czy aby na pewno?

Duża grupa ROR-ów dostępnych na polskim rynku to rachunki, których prowadzenie nie kosztuje ani złotówki. Nie oznacza to, że wszystkie są równie opłacalne. Który z banków ma zatem najkorzystniejszą ofertę? Uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie nie ma – każdy korzysta z konta na swój własny sposób. W znalezieniu najlepszej oferty dla Ciebie pomoże właśnie wykaz wykonywanych co miesiąc operacji.

Przykładowo bezpłatne jest prowadzenie zarówno Konta z pakietem S, oferowanego przez BNP Paribas Bank , jak Konto z Lwem Direct ING Banku Śląskiego. Różnica polega na tym, że o ile drugie z kont oferuje także bezpłatne przelewy zewnętrzne, zlecenia stałe i polecenia zapłaty, to z przypadku Fortisu za każdą z tych operacji trzeba zapłacić – odpowiednio 0,5, 0,5 i 2 złote.

Choć kwoty nie wyglądają na znaczące to jeśli klient wykonuje w miesiącu cztery przelewy, dwa zlecenia stałe i dwa polecenia zapłaty, jego konto zostanie obciążone kwotą siedmiu złotych. To oznacza, że rocznie tylko z tytułu tych trzech operacji zapłaci bankowi 84 złote.

Uwaga na karty debetowe

Bankom zdarza się także pobierać opłaty związane z prowadzeniem i wydawaniem kart debetowych. Choć coraz częściej są one bezpłatne lub mogą być bezpłatne pod warunkiem dokonania określonej wartości operacji bezgotówkowych, to zdarzają się banki, które wciąż na tym zarabiają.

Przykładowo PKO BP (superkonto oszczędne) Bank Pocztowy (konto standard) pobierają odpowiednio 3,5 i 4 złote miesięcznie za korzystanie z karty płatniczej. Kosztuje to łącznie od ponad 40 do niemal 50 złotych rocznie.

Bankomaty? Wcale nie muszą być własne

Kolejna kwestia to łatwy dostęp do zgromadzonych na koncie środków. Pieniądze można wybierać w oddziałach, jednak takie rozwiązanie jest bardziej czasochłonne i często sporo droższe niż wypłata z bankomatu. Dlatego szukając konta warto zwrócić uwagę na bliskość darmowych bankomatów.

Jest to o tyle istotne, że średni koszt wypłaty z bankomatu obcego wynosi około pięciu złotych. Zatem już dwie obarczone dodatkowym kosztem wypłaty sprawią, że wartość środków zgromadzonych na naszym koncie w ciągu roku skurczy się o 120 złotych.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie banki nie posiadające gęstej siatki własnych bankomatów są skazane na porażkę. Znakomitym przykładem jest tu Deutsche Bank z kontem dbNet. Bank, mimo że sam posiada jedynie około 100 urządzeń, oferuje bezpłatne wypłaty z bankomatów na całym świecie.

Osoby, które dokonują ich często muszą jednak zwrócić uwagę na to, czy liczba darmowych wypłat nie jest ograniczona. Przykładowo Bank Ochrony Środowiska (e-konto) także oferuje darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce, jednak ich liczba nie może być większa od czterech. Każdy kolejny kosztuje już trzy złote.

Kupujesz na e-Bay-u? Zwróć uwagę na koszty

Liczba dostępnych operacji oferowanych przez banki jest coraz większa. Zdarza się jednak, że te, które są dla Ciebie szczególnie istotne są bardzo drogie lub wręcz niedostępne w ofercie danej instytucji. Jeśli przykładowo dokonujesz transakcji za pośrednictwem zagranicznych portali aukcyjnych powinieneś zwrócić uwagę na dostępność i koszty przelewów w walutach obcych.

Rozpiętość kosztów standardowego przelewu w euro jest bowiem bardzo duża. W zależności od wybranej oferty trzeba za niego zapłacić od kilku do nawet niemal 100 złotych. Często sprawia to, że koszt zagranicznego zakupu może wzrosnąć o nawet połowę.

Promocje? Mogą być tylko chwilowe

Najważniejsza kwestia to nie zakładać konta pod wpływem chwili i nie sugerować się reklamami. Po pierwsze – bonusy za pewien czas się skończą, zostaną jednak koszty. Po drugie – promocje często mają dodatkowe obostrzenia, które sprawiają, że działają tylko w określonych okolicznościach. Po trzecie - nikt nie daje nic za darmo. Jeśli jedna usługa nic nie kosztuje, to za inną najczęściej przychodzi zapłacić znacznie drożej.

I tak przykładowo reklamowane przez Wojciecha Manna i Krzysztofa Maternę Ekstrakonto Plus Kredyt Banku daje 7- proc. odsetki. Po pierwsze – to oprocentowanie brutto. Po drugie – odsetki są liczone jedynie do kwoty 3000 złotych, a nadwyżka nie jest oprocentowana wcale. Dodatkowo bank wymaga przelewu na konto wynagrodzenia w wysokości co najmniej 1000 złotych miesięcznie. Choć mimo tych obwarowań konto wygląda interesująco, to jego atrakcyjność jest znacznie mniejsza niż wynikałoby to z samej reklamy.

http://direct.money.pl/ranking-kont-2011/

Dodano:
28 Lip 2011

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły