Konto walutowe - oszczędności na wakacjach

  • 02 Cze 2016
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Wybierasz się na wyjazd zagraniczny? Musisz pomyśleć nie tylko o bagażu, ale i o finansach. Tam, gdzie spędzisz urlop zapewne niezbędna okaże się inna waluta, dlatego jeszcze przed podróżą, warto wybrać się do kantoru. To nie jedyne rozwiązanie, z którego możesz skorzystać. Równie dobrze sprawdzi się konto walutowe, dzięki któremu wszędzie zapłacisz kartą bez ponoszenia dodatkowych opłat. Jak otworzyć takie konto bankowe?
Konto walutowe - oszczędności na wakacjach

Dobry rachunek walutowy pozwoli uniknąć niekomfortowych sytuacji i niepotrzebnych wydatków. Przykładowo jeśli okaże się, że zabrałeś ze sobą za mało gotówki na wyjazd, wystarczy znaleźć bankomat i wypłacić pieniądze bez zbędnych kosztów przewalutowania i prowizji. Konto walutowe to specyficzny rodzaj konta bankowego. Niemniej, działa na tych samych zasadach, co ROR. Co więcej, większość banków udostępnia te same narzędzia, z których korzystamy w przypadku rachunku w złotówkach. Oczywiście będąc za granicą możesz korzystać z konta w złotówkach, ale zanim to zrobisz  należy sprawdzić, jakie dodatkowe opłaty mogą zostać naliczone.

Zalety konta walutowego

Konto walutowe to rodzaj konta bankowego, które pozwala na gromadzenie na nim środków w walucie obcej. Zazwyczaj przyjmuje formę konta bankowego bez opłat, co oznacza, że wypłata środków nie będzie wiązała się z ponoszeniem dodatkowych kosztów, jak np. prowizji za przewalutowanie.

Jakie są inne zalety takiego rozwiązania? Będzie to chociażby możliwość ekspresowej wymiany złotówki na wybraną walutę, której dokonasz za pomocą przelewu z konta złotówkowego bądź przez kantor internetowy. To nie lada zaleta w sytuacji, gdy na Twoim koncie walutowym skończą się środki. To nie jedyne korzyści z posiadania konta walutowego. Warto wiedzieć, że banki zazwyczaj nie pobierają opłat za prowadzenie takiego konta bankowego, nawet jeśli z niego nie korzystasz. Oznacza to, że warto je założyć na wszelki wypadek szczególnie, gdy dużo podróżujesz.

Na co zwrócić uwagę, zakładając konto walutowe?

Większość banków posiada w swojej ofercie konta walutowe, warto więc porównać co najmniej kilka propozycji, w celu znalezienia najbardziej dopasowanego do naszych potrzeb rozwiązania. Przede wszystkim wybierając rachunek walutowy należy dokładnie sprawdzić taryfę opłat i prowizji.

Następnie trzeba porównać kursy walut w bankach ponieważ mogą się one nieznacznie różnić - każdy bank sprzedaje i kupuje waluty po swoim kursie. Warto też sprawdzić kursy w kantorach internetowych. Zdarza się, że są one bardziej korzystne, dzięki czemu opłaca się zasilenie rachunku walutą kupioną poza bankiem. Konto bankowe przez internet pozwala na szybką wymianę waluty i ekspresowe przelewy. Niemniej jeśli wybierasz się za granicę, warto pomyśleć też o karcie płatniczej.

Dodatkowa zaletą niektórych rachunków walutowych jest oprocentowanie. Jest to szczególnie dobra propozycja dla osób planujących trzymanie waluty na rachunku przez dłuższy czas. Oprocentowanie na tego rodzaju koncie bankowym może zapewnić dodatkowy zysk. W jaki sposób wybrać korzystne konto walutowe? Najlepiej posłużyć się rankingiem kont bankowych. Takie zestawienie pozwoli w krótkim czasie poznać najważniejsze parametry wybranego konta.
Zwróć uwagę na koszty przelewów

Koszt przelewów walutowych różni się od opłat pobieranych za zlecenia w złotych. Warto to sprawdzić, ponieważ w niektórych przypadkach należy zapłacić także za przelew przychodzący.

Przelew SEPA pozwala na dokonanie transakcji w euro, konto na które przekazujesz pieniądze nie musi być prowadzone w euro. Konieczne jest jednak, aby bank odbiorcy znajdował się na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii, Monako, San Marino, Islandii czy Lichtenstein. SEPA funkcjonuje w 34 państwach Europy.

Przelew SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) tego przelewu możesz dokonać w każdej walucie i do wszystkich banków na świecie. W realizacji takiego zlecenia mogą pośredniczyć dodatkowe banki (poza instytucją nadawcy i odbiorcy przelewu). Nie zawsze można też określić czas w którym pieniądze dotrą na konto bankowe odbiorcy, ani tego jakie będą całkowite koszty przelewu. Musisz również wybrać kto pokryje koszty przelewu, możesz wybrać jedną z trzech opcji:

  • OUR – wszystkie koszty ponosi zleceniodawca,
  • SHA – koszty przelewu będą podzielone między zleceniodawcę, a odbiorcę,
  • BEN – koszty przelewu ponosi odbiorca.

Oszczędność i wygoda

Konto bankowe w obcej walucie posiada wiele zalet. Należy do nich przede wszystkim oszczędność pieniędzy jak i czasu oraz wygoda. wystarczy, że wybierzesz bank, który ograniczy koszty do minimum. Bez względu na to czy często podróżujesz, czy jest to jednorazowy wakacyjny wyjazd, warto zaopatrzyć się w taki depozyt. w każdej chwili można z niego zrezygnować, dlatego nic nie stracisz. Posiadanie takiego konta  bankowego może także motywacją do oszczędzania na wakacje - wystarczy założyć depozyt kilka miesięcy przed wyjazdem i regularnie wpłacać na niego walutę. Co istotne, konto bankowe w obcej walucie może okazać się bardziej opłacalne aniżeli zakup waluty na chwilę przed wyjazdem.

Dodano:
02 Cze 2016

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły