Koronawirus zmienił rynek najmu. Tańsze mieszkania dla studentów

  • 16 Wrz 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Rok akademicki 2020/21 wkrótce się rozpocznie. Będzie on jednak zupełnie inny niż dotychczasowe, ponieważ część uczelni w związku z pandemią postawiła na nauczanie online. A to oznacza także zmiany na rynku najmu. Ci, którzy zdecydują się na przeprowadzkę do dużych miast, mają w czym przebierać. Ceny też mogą być bardzo atrakcyjne.
Koronawirus zmienił rynek najmu. Tańsze mieszkania dla studentów

W poprzednich latach studenci, którzy dopiero we wrześniu zaczynali szukać mieszkania na wynajem, nie mogli już liczyć na ciekawe oferty. W tym roku koronawirus zmienił wszystko. Właściciele mieszkań czekają na chętnych i obniżają ceny najmu.

Zaczynasz studia? Zadbaj o swoje finanse i wybierz najlepsze konto dla studenta >>

Miejsc w akademikach mniej niż chętnych, dlatego kwitnie prywatny rynek najmu

Z raportu AMRON, który powstał we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości wynika, że w samym 2020 r. około 66% studentów zajęć stacjonarnych wynajmowało lokum odpłatnie. To oznacza, że ponad połowa młodych ludzi decyduje się na usamodzielnienie, albo po prostu ze względu na odległość zmuszona jest przeprowadzić się do dużego miasta, żeby rozpocząć studia.

Spośród badanych co trzecia osoba wskazała, że płaci za wynajem od 500 do 750 zł. Mogłoby się wydawać, że nie jest to wygórowana kwota, ale należy uwzględnić, że zazwyczaj jest to cena za pokój. Mieszkanie najczęściej decyduje się wspólnie wynająć grupa znajomych i koszty wynajmu dzielą miedzy sobą. Do tego oczywiście dochodzą jeszcze miesięczne koszty życia. Statystyki te dotyczą studentów, którzy podejmują naukę w trybie dziennym. Często nie mogą oni podjąć pracy na pełen etat i dorabiają jedynie dorywczo. Część z nich może też liczyć na finansowe wsparcie rodziców, inni starają się o stypendium, a czasami ostatecznością okazuje się kredyt studencki.

Tańszym rozwiązaniem jest zakwaterowanie w akademiku, ale te od marca 2020 r. ze względu na koronawirusa zawiesiły albo ograniczyły przyjęcia nowych lokatorów. Dodatkowo chętnych jest więcej niż dostępnych miejsc. Potwierdziło to badanie AMRON, w którym jedynie 14% badanych stanowiły osoby, które mieszkają w akademikach. Znacznie więcej respondentów, bo aż 52% to najemcy prywatnych nieruchomości.

Koszt wynajmu mieszkania dla studenta

Średni koszt wynajmu mieszkania zależy od wielu czynników. Za całe mieszkanie trzeba zapłacić nawet 2 500 zł miesięcznie. Przy cenie pokoju w akademiku (min. 270 zł) jest to ogromny koszt. Cenę kształtują oczywiście lokalizacja, metraż czy standard lokalu. Dlatego najczęściej całe mieszkanie wynajmuje kilka osób, żeby podzielić koszty.

88% studentów w badaniu wskazało, że ich miesięczna opłata za najem nie przekracza 1 000 zł. Najwięcej respondentów (36%) płaci do 750 zł. Są też tacy, których koszty wynajmu mieszczą się w przedziale od 250 zł do 500 zł (28% badanych), jak i osoby, które co miesiąc płacą od 750 zł do 1 000 zł (24%). Tylko 7% studentów ponosi wydatki związane z najmem od 1 000 zł do 1 250 zł. Ceny powyżej 1 500 zł dotyczą 2% ankietowanych.

Koszty najmu w przedziałach cenowych

Źródło: Raport „Studenci na rynku nieruchomości 2020” przygotowany przez Centrum AMRON we współpracy z Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

Duże zmiany na rynku nieruchomości na wynajem

Zamknięcie uczelni w związku z COVID-19 spowodowało duże zmiany na rynku. W związku z przejściem na zdalne nauczanie część studentów zdecydowała o powrocie do rodzinnych domów w celu uniknięcia kosztów wynajmu. Aż 63% postanowiło się wyprowadzić lub negocjować warunki najmu. Sytuacja mieszkaniowa pozostałych 37% osób nie zmieniła się.

Na całkowitą rezygnację z najmu zdecydowało się 27% studentów, 15% ustaliło z właścicielami mieszkań obniżkę czynszu, a kolejne 15% znalazło tańsze lokum.

Od lat właściciele mieszkań na wynajem mogą szukać stałych klientów wśród studentów. W związku z tym, że większość z nich od października nie wróci na uczelnie, to na rynku wciąż dostępnych jest wiele atrakcyjnych ofert. Właściciele nie chcą, żeby nieruchomości stały puste, dlatego muszą zmienić dotychczas ustalone warunki najmu. Jak zauważa dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji Centrum AMRON może być tylko taniej.

To dobre informacje dla studentów tych uczelni, które zadecydowały o powrocie do nauki w trybie hybrydowym. Ćwiczeniowa część zajęć będzie odbywała się stacjonarnie, a wykłady będą miały formę online. Takie rozwiązanie zmusza mimo wszystko do przeprowadzki bliżej szkoły wyższej.

Przeczytaj także: Przez pandemię zmniejszyła się liczba młodych, którzy pójdą na swoje.

Dodano:
16 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły