Korzystasz z oferty last minute? Sprawdź, na co musisz uważać

 • 03 Lip 2017
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(4)
Wycieczki last minute to doskonały sposób na niedrogie wakacje. Co zrobić, aby wymarzona podróż nie okazała się koszmarem?
Korzystasz z oferty last minute? Sprawdź, na co musisz uważać

Zostawiasz wszystko na ostatnią chwilę? O wakacyjnym wyjeździe zaczynasz myśleć wówczas, gdy twoi znajomi wracają już z urlopu? Lubisz podróże w nieznane? Oferty last minute to propozycja dla ciebie. Dzięki nim możesz zwiedzić egzotyczne miejsca nawet o połowę taniej. Zanim jednak podpiszesz umowę z biurem podróży, dowiedz się, co zrobić, aby twoje wymarzone wakacje nie stały się koszmarem.

Oferty last minute oznaczają, że kupujesz wycieczkę tuż przed jej planowanym terminem. Zdarza się, że lot następuje z dnia na dzień. Jeżeli więc chcesz skorzystać z takiego rozwiązania, musisz mieć pewność, że otrzymasz w tak krótkim czasie urlop oraz dasz radę przygotować się do wyjazdu. Co ważne, oferty wakacji „na ostatnią chwilę” są znacznie tańsze, a udajesz się w podróż na tych samych zasadach, co osoby, które kupiły wycieczkę w regularnej cenie. Oczywiście niższe koszty nie powinny ci przesłonić najważniejszych kwestii związanych z podróżą. Na co należy zwrócić uwagę, aby wakacje last minute były bezpieczne, a ich zakup się opłacał?

Sprawdź za co płacisz

Pomimo że z oferty last minute korzystasz na kilka dni przed wylotem, a cena wakacji może być bardzo atrakcyjna, nie daj się ponieść emocjom. Pamiętaj, że chociaż kupujesz wycieczkę na ostatnią chwilę, powinien ci przysługiwać taki sam standard, jak klientom, którzy dokonali zakupu wakacji po cenie regularnej. Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, to dokładnie przeczytać umowę. Sprawdź, jakie są warunki uczestnictwa w wycieczce oraz co dokładnie kryje się pod sformułowaniem all inclusive. Dopytaj, jakie posiłki i napoje są przewidziane w ramach oferty oraz z jakich atrakcji będziesz mógł skorzystać, gdy znajdziesz się na miejscu. Niektóre biura podróży oferują wycieczki w wersji soft all inclusive, w czasie których darmowe są jedynie posiłki, a za napoje musisz dodatkowo zapłacić.

Ważnym elementem umowy z birem podróży są warunki rezygnacji z wyjazdu. W przypadku ofert rezerwowanych na ostatnią chwilę możesz stracić nawet 90% wartości wycieczki w sytuacji, gdy zmienisz zdanie. W trakcie czytania umowy upewnij się także, czy nie będziesz musiał ponieść dodatkowych kosztów, poza ceną podaną w katalogu. Zwróć uwagę, na takie rzeczy jak: opłaty lotniskowe, podatek lub opłata za wizę.

Zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo

Wyjazdom na ostatnią chwilę towarzyszą zazwyczaj olbrzymie emocje. Z jednej strony cieszysz się, że odwiedzisz egzotyczne miejsce, w dodatku za niewielką cenę. Z drugiej strony musisz działać szybko i zdecydowanie – zaplanować urlop, spakować się, często znaleźć opiekę dla psa lub kota. Jednak bez względu na to, jak atrakcyjną ofertę udało ci się znaleźć, zawsze na pierwszym miejscu stawiaj swoje bezpieczeństwo. Sprawdź, jakie są warunki ubezpieczenia i na co możesz liczyć w razie nieprzewidzianych sytuacji. Weź również pod uwagę, że w cenie wycieczki jest przeważnie wliczone ubezpieczenie wyłącznie w wersji podstawowej.

O co jeszcze warto dopytać przed zakupem wakacji last minute? Biura podróży podają z reguły informację o tym, ile gwiazdek ma hotel i jakie są w nim atrakcje. Dowiedz się jednak, jaki otrzymasz pokój i w jakiej odległości od plaży umiejscowiony jest hotel. Ciężko o komfortowy wypoczynek, gdy codziennie będziesz musiał spędzać kilkadziesiąt minut na przemieszczanie się po kurorcie.

Nie zwlekaj z podjęciem decyzji

Poszukiwanie ofert last minute przypomina trochę grę w ruletkę. Trzeba mieć szczęście, ale też wykazać się refleksem. Zwróć uwagę, że ilość tanich wakacji jest ograniczona, a chętnych nie brakuje. Jeżeli będziesz zbyt długo zwlekał z podjęciem decyzji, możesz nie zdążyć z kupnem biletu. A jeśli oferta będzie się cieszyć dużą popularnością, biuro podroży może podnieść cenę wyjazdu. Jednocześnie cały czas powinieneś pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zachować zimą krew, aby dokładnie sprawdzić warunki umowy. Właśnie z tego względu nie każdemu odpowiada taka forma wypoczynku. Jeżeli jednak lubisz poczuć zastrzyk adrenaliny i szybko podejmujesz decyzje, wakacje na ostatnią chwilę, będą doskonałym sposobem na spędzenie letniego urlopu.

Dodano:
03 Lip 2017

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

4 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Anna Malek Ekspert 20 sierpnia 2018
  Hej,jeszcze nigdy nie dotarłam na Lubelszczyznę, ale inne rejony wschodniej ściany Polski są rzeczywiście przepiękne. A jakie kierunki rozważacie na wrzesień? Ja polecam Czarnogórę - przepiękne widoki i relatywnie mało turystów. A jakbyś szukała pomysłu na jesienny weekend w Polsce, to zerknij na moje propozycje: https://direct.money.pl/artykuly/porady/najpiekniejsze-miejsca-na-jesienny-wypad-w,133,0,2360965.html
 • SelenaWojciechowska Ekspert 17 sierpnia 2018
  A w tym roku akurat byliśmy na tydzień na Lubelszczyźnie, ale na wrzesień planujemy jakiś egzotyczny urlop.
 • Anna Malek Ekspert 02 lipca 2018
  Bardzo się cieszymy, że Ci się przydadzą. Gdzie w tym roku wybierasz się na wakacje? :)
 • SelenaWojciechowska Ekspert 29 czerwca 2018
  Bardzo przydatne informacje. Dziękuję :)

Podobne artykuły