Korzystasz z pośrednictwa kredytowego? Zobacz, co się zmieniło!

  • 04 Sie 2017
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
22 lipca weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Nowelizacja dotyczy nie tylko kredytobiorców, ale także podmiotów pośredniczących w doborze oferty. Co zmieni się dla ciebie, gdy zapukasz do drzwi eksperta finansowego?
Korzystasz z pośrednictwa kredytowego? Zobacz, co się zmieniło!

22 lipca weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Nowelizacja dotyczy nie tylko kredytobiorców, ale także podmiotów pośredniczących w doborze oferty. Co zmieni się dla ciebie, gdy zapukasz do drzwi eksperta finansowego?

Podczas prac nad ustawą posłowie wnioskowali o to, aby pośrednicy finansowi nie mogli pobierać pieniędzy od banku, tylko od klienta. To mogłoby oznaczać całkowite załamanie rynku pośrednictwa finansowego. Dlaczego? Zadaj sobie pytanie. Czy zapłaciłbyś pośrednikowi za porównanie ofert? Pewnie wówczas wolałbyś to zrobić sam. Na szczęście posłowie w porozumieniu z Ministrem Finansów odrzucili ten zapis, więc prowizja dla pośrednika zostaje po stronie banku. Ty natomiast dostajesz darmową pomoc w wyborze kredytu.

Pośrednicy zamiast doradców

Jeśli korzystałeś już z usług pośrednika, to wiesz, że często w materiałach reklamowych, umowach czy rozmowach z klientami wykorzystywali oni określenie: „doradcy finansowi”. Zgodnie z zapisami nowe ustawy nie można już stosować tego sformułowania. Doradcy stają się pośrednikami.

Trudniej zostać ekspertem finansowym

Od 22 lipca nie można już zostać „z marszu” pośrednikiem finansowym. Trzeba zdać specjalny egzamin, przeprowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. W ten sposób spada ryzyko, że poszukując kredytu, trafisz na osobę nieprzygotowaną merytorycznie, która nie ma pojęcia o produktach bankowych.

Pośrednicy muszą być zarejestrowani

Firmy, które współpracują z bankami i klientami w zakresie pośrednictwa finansowego mają obowiązek złożyć wniosek o rejestrację do Komisji Nadzoru Finansowego. Dzięki funkcjonowaniu takiego rejestru, będziesz mógł łatwo sprawdzić, czy firma z której usług planujesz skorzystać działa legalnie i czy pozostaje pod nadzorem KNF.

Jakie obowiązki ustawa nakłada na pośredników finansowych?

Warto sprawdzić , co w świetle nowej ustawy należy do zadań pośredników. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie masz prawa jako klient i co powinieneś egzekwować od pracownika takiej firmy. Zarówno bank, jak i pośrednik mają obowiązek dostarczyć potencjalnemu kredytobiorcy formularz informacyjny, dotyczący interesującego go produktu. Muszą być tam zawarte wszystkie koszty, które poniesie klient. Powinien on także dostać informację na temat procedury reklamacyjnej.

Przy każdej reklamie kredytu musi się znajdować jego przykład reprezentatywny, w którym została ujęta wysokość RRSO, kwota i okres kredytu, całkowity koszt zobowiązania, wysokość prowizji i ewentualnie inne opłaty. Właśnie dlatego w naszej porównywarce: kredytów gotówkowych, kredytów hipotecznych czy szybkich pożyczek znajdziesz przykład reprezentatywny. Dzięki temu wiesz, jakiego rzędu kwoty będziesz musiał zapłacić bankowi lub firmie pożyczkowej.

Nowa ustawa, która dotyczy także pośredników finansowych, ma na celu bardziej chronić interesy kredytobiorców. Oferty mają być bardziej przejrzyste, a firmy zajmujące się pośrednictwem lepiej kontrolowane. Teraz tym bardziej warto korzystać z ich usług, ponieważ ustawodawca oraz Komisja Nadzoru Finansowego dbają o to, żebyśmy nie trafili na nierzetelny podmiot. Pamiętaj również, że wciąż nie zapłacisz za znalezienie odpowiedniego kredytu, bo wszystkie koszty poniesie bank.

Dodano:
04 Sie 2017

Zaktualizowano:
26 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły