Kreatywne i tanie sposoby na wspólne spędzanie wolnego czasu

  • 12 Lis 2014
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Sprawdź, jak walczyć z nudą i codzienną rutyną nie wydając na to wielkich pieniędzy.
Kreatywne i tanie sposoby na wspólne spędzanie wolnego czasu

Wolny czas jest ważny w życiu każdego człowieka, zarówno tego małego jak i dużego. Pozwala nam odpocząć od obowiązków i zrelaksować się. W przypadku dzieci rodzice powinni starać się odpowiednio zagospodarować te wolne chwile.

Wolny czas jest świetnym momentem na integrację dziecka z rodzicami. Dzięki wspólnej zabawie dziecko nawiązuje więź ze swoim rodzicem, poznają się wzajemnie i pogłębiają zaufanie. Czas beztroskiego relaksu to dobry moment na nauczenie dziecka jak kreatywnie i pomysłowo spędzać wolny czas. W przypadku dzieci taka nauka jest szczególnie ważna, aby w przyszłości potrafiły odpowiednio zagospodarować chwile relaksu, zamiast spędzać je tylko przed telewizorem czy komputerem. Wspólne spędzanie czasu wcale nie musi być kosztowne. Wręcz przeciwnie najwspanialsza zabawa z reguły nie kosztuje nic. Zatem jak bawić się z dzieckiem? Wachlarz możliwości jest wprost nieskończony. Jedyne, co może nas ograniczać, to nasza własna wyobraźnia.

Ruch to zdrowie

O tym jak duży wpływ na nasze zdrowie ma tężyzna fizyczna i ruch, nie trzeba nikomu przypominać. Dzieci bardzo lubią ćwiczenia fizyczne i ruch szczególnie na świeżym powietrzu. Możemy to wykorzystać planując wspólne czas z dzieckiem. Można pójść na osiedlowy plac zabaw, na boisko pograć w piłkę nożną, koszykówkę lub badmintona. Równie dobrym pomysłem będzie zorganizowanie zawodów sportowych albo jazda na rowerze, rolkach lub hulajnodze. Z kolei na spacer możemy wybrać się do parku lub lasu i urządzić poszukiwanie skarbu, bawić się w chowanego lub w podchody. Dla młodszych dzieci polecamy zabawę w piaskownicy.

Jesienną porą polecamy zbieranie kolorowych liści i kasztanów, z których później zrobimy zwierzątka. Zimą możemy odwiedzać basen, jest to świetna zabawa zarówno dla rodziców jak i dla dzieci. Gdy spadnie śnieg można jeździć na sankach, nartach, ulepić śniegowego bałwana lub stoczyć bitwę na śniegowe kule.

Ruch jest dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Po pierwsze mamy mnóstwo możliwości na zabawę, po drugie ruch to przecież samo zdrowie, a dodatkowo spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu. Jeśli pogoda nie dopisuje i nie możemy wyjść na spacer lub plac zabaw, urządźmy sobie zabawy ruchowe w domu. Owszem nie pogramy w piłkę nożną, ale możemy urządzić sobie konkurs tańca lub zabawy znane z naszego dzieciństwa np. „kółko graniaste”.

Mały artysta

Zajęcia manualne są świetnym pomysłem na deszczowy lub chłodny dzień. Poza tym są dla dziecka bardzo korzystne, pomagają mu rozwijać wyobraźnię i sprawność manualną. W tym wypadku również mamy wiele sposobów na zabawę. Możemy rysować, malować, kolorować obrazki, lepić z plasteliny, modeliny, wycinać z kolorowego papieru. Jesienią zróbmy zwierzątka lub figurki z kasztanów i żołędzi, natomiast zwykły ziemniak z powodzeniem może przemienić się w fantastyczną pieczątkę.

W okresie świątecznym świetnym pomysłem będzie własnoręczne tworzenie ozdób, na przykład na choinkę. Z kolei zwykłe kartonowe pudełko może stać się wspaniałym domkiem dla lalek lub garażem dla wyścigowego samochodu. Jeśli nie mamy pomysłu na taką zabawę z pomocą przyjdzie nam nowoczesna technika. W Internecie każdy rodzić może znaleźć mnóstwo pomysłów na zabawy z papierem, kredkami lub plasteliną.

Klocki, gry i inne zabawy

Do wspólnych zabaw z dziećmi możemy wykorzystać także dostępne w domu zabawki. Świetnym pomysłem jest wspólne budowanie z klocków lub układanie puzzli. Możemy z powodzeniem całą rodziną zagrać w gry planszowe, to naprawdę świetna zabawa, przy której czas zleci bardzo szybko. Nawet nie wyobrażamy sobie, ile radości przynieść może dziecku zwykła planszowa gra w Chińczyka lub bierki.

O tym ile korzyści przynosi wspólne czytanie nie trzeba nawet wspominać. Czytajmy naszym dzieciom, one naprawdę to lubią. Z kolei używając maskotek i lalek dostępnych w domu możemy urządzić sobie teatrzyk i wraz z dzieckiem wystawić swoją własną sztukę teatralną. Jeśli nie mamy lalek czy pacynek, możemy zrobić je z papieru, albo samemu zostać aktorem, przy okazji świetnie bawiąc się w przebieranie.

Obowiązki domowe na wesoło

Dzieci szczególnie te młodsze, uwielbiają pomagać rodzicom w pracach domowych. Nie zabraniajmy im tego. Znajdźmy coś, co dziecko będzie mogło robić. Jeśli sprzątamy, dajmy dziecku ściereczkę do wytarcia kurzu, jeśli pieczemy ciasto pozwólmy pomieszać lub rozbić jajko. Takie wspólnie wykonywane prace domowe to świetny sposób na spędzanie razem czasu, a dodatkowo od najmłodszych lat dziecko uczy się obowiązków domowych.

Bo tata najlepszy jest na świecie

Z reguły to mama większość czasu spędza z dziećmi, zwłaszcza tymi małymi. Jednak tata również może kreatywnie i wesoło spędzać wspólne chwile. Starsze dzieci uwielbiają majsterkować, w tym właśnie niezastąpiony jest tata. Naprawianie różnych rzeczy w domu, prace w ogrodzie i przy samochodzie to domena ojców. Warto zaangażować w to swoje dzieci. Na zimę można wspólnie zrobić karmnik dla ptaków, jesienią grabić liście, a latem wspólnie umyć samochód. Dla dzieci jest to z reguły świetna zabawa, a dla rodzica szansa na spędzenie dodatkowego czasu ze swoją pociechą.

Domowe kino

Jeśli za oknem warunki atmosferyczne są niesprzyjające, a nam brakuje pomysłów i energii, czas na kino. Nie takie zwykłe, ale nasze własne domowe kino. Możemy zrobić prażoną kukurydzę, kupić lody, upiec ciasto i wspólnie oglądnąć film zajadając się smakołykami.

Wspólne spędzanie czasu z dziećmi jest bardzo ważne w ich życiu. W ten sposób dzieci nawiązują bliskie relacje z rodzicami, pogłębiają zaufanie i zwiększają swoje poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest także nauczenie dziecka, że spędzać wolny czas można na różne sposoby, aby w przyszłości dziecko samo umiało kreatywnie organizować sobie relaks. Przy okazji zabaw z rodzicami dzieci rozwijają się zarówno manualnie jak i psychicznie, gdyż najlepsza nauka to właśnie ta przez zabawę. Poza tym spędzanie rodzinnie wolnego czasu zwyczajnie sprawie wiele radości i jest bardzo przyjemne. Żeby spędzić fantastycznie wspólnie czas wcale nie trzeba drogich zabawek, wyszukanych placów zabaw w galeriach handlowych i mnóstwa pieniędzy. Wystarczy odrobina kreatywności i chęci.
 

Dodano:
12 Lis 2014

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły