Kredyt a intercyza.

  • 22 Mar 2013
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(1)
Chociaż umowy małżeńskie wprowadzające rozdzielność majątkową są w naszym kraju wybierane relatywnie rzadko, to jednak w istotny sposób regulują stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami. Podpisałeś intercyzę i zastanawiasz się, jak wpłynie ona na zobowiązania zawarte przed ślubem, a jak na zaciągnięte już w trakcie jego trwania, np. kredyt hipoteczny? Przedstawiamy aktualne informacje w tym zakresie.
Kredyt a intercyza.

Kwestię intercyzy regulują przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Według obowiązujących obecnie regulacji przy zawieraniu związku małżeńskiego automatycznie powstaje tzw. wspólność majątkowa, która obejmuje majątek nabyty przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa.

Co do zasady oznacza to, że jeżeli osoby wstępujące w związek małżeński nie ustalą inaczej, to przedmioty majątkowe nabyte po ślubie wchodzą w zakres majątku wspólnego. Należą do nich m.in. wynagrodzenia za pracę czy kwoty składek, które powstały na subkoncie emerytalnym.

Intercyza przy kredycie hipotecznym – co powinieneś wiedzieć?

W małżeństwie z ustaloną wspólnością majątkową wspólne są również zobowiązania, np. zaciągnięty kredyt hipoteczny. Wyjątek od tej zasady stanowią przedmioty należące do majątku osobistego każdego z małżonków, np. dziedziczone, otrzymane w darowiźnie czy uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia.

Możecie oczywiście umówić się, że kwestia Waszego majątku będzie uregulowana inaczej. Polskie prawo dopuszcza rozdzielność majątkową, czyli sytuację, w której każdy z partnerów samodzielnie rozporządza swoimi zasobami. Nie musi to wynikać z egoistycznych pobudek, często partnerzy chcą chronić drugą osobę przed konsekwencjami swoich decyzji finansowych.

Jesteś biznesmenem i zajmujesz się inwestowaniem? Dysponujesz dużym majątkiem? W takiej sytuacji rozważ podpisanie intercyzy, czyli umowy, która rozszerza, ogranicza lub znosi wspólność małżeńską. Według przepisów Kodeksu umowa majątkowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Może ona poprzedzać zawarcie małżeństwa lub być podpisana w trakcie jego trwania. W jaki sposób intercyza wpływa na zobowiązania małżonków, takie jak kredyt hipoteczny? Sprawdziliśmy to.

Kredyt hipoteczny przed ślubem a intercyza

Starasz się o kredyt hipoteczny i zastanawiasz, czy umowa o rozdzielności majątkowej wpłynie na decyzję banku? Wspólność majątkowa w niektórych sytuacjach może powodować obniżenie zdolności kredytowej, np. jeśli jedno z Was nie posiada pozytywnej historii w BIK lub ma na swoim koncie wiele zobowiązań. Wtedy najlepiej zdecydować się na kredyt dla singla.

Z drugiej jednak strony wiele banków dość nieufnie podchodzi do klientów, którzy posiadają rozdzielność majątkową i zaciągają samodzielnie kredyt hipoteczny – w razie problemów ze spłatą nie mogą przecież wyegzekwować spłaty od drugiego małżonka.

A co, jeśli jeden z małżonków zaciągnął kredyt hipoteczny przed ślubem? Jeśli druga osoba zechce uchronić się przed odpowiedzialnością za długi wynikające z tego zobowiązania, nie musicie podpisywać intercyzy. Zgodnie z przepisami małżonek nie odpowiada bowiem za długi, które druga osoba zaciągnęła przed ślubem.

Przypadki, w których intercyza może cokolwiek zmienić

Umowę o rozdzielności majątkowej warto podpisać, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą. Jeżeli masz własną firmę, podejmujesz ryzykowne decyzje finansowe i dużo inwestujesz, to intercyza ochroni małżonka przed odpowiedzialnością za Twoje zobowiązania.

Podpisanie umowy o rozdzielności majątkowej spowoduje również, że mąż lub żona nie będą musieli wyrażać zgody na rozporządzanie majątkiem czy zaciąganie kredytów, np. niezbędnych do prowadzenia działalności.

Co więcej, po podpisaniu intercyzy bank nie będzie mógł ściągnąć należności z mieszkania należącego do niezadłużonego partnera, nawet jeżeli małżonkowie mieszkają w nim wspólnie.

Przypadki, w których intercyza nie pomoże

Intercyzę możesz podpisać zarówno przed wstąpieniem w związek małżeński, jak i w trakcie jego trwania. Umowa o rozdzielności majątkowej nie zawsze jednak skutkuje brakiem odpowiedzialności za długi małżonka. Kiedy wierzyciel może żądać zaspokojenia z Twojego majątku? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, intercyza ma moc wiążącą dopiero od chwili jej zawarcia, czyli podpisania aktu notarialnego. W związku z tym małżonkowie odpowiadają solidarnie za długi powstałe od momentu ślubu do ustanowienia rozdzielności majątkowej.

Dodano:
22 Mar 2013

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

1 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Anna Malek Ekspert 07 lutego 2018
    Cześć Aga,to, czy weźmiecie kredyt przed ślubem nie ma żadnego wpływu na późniejsze podpisanie intercyzy. Długi zaciągnięte przed ślubem i tak nie weszłyby do waszej wspólności majątkowej. Z drugiej strony dla banku także nie ma znaczenia, czy biorąc kredyt jesteście małżeństwem czy nie, więc kredyt nawet po podpisaniu intercyzy pozostaje wspólny. O podziale kredytu pisałam tutaj: https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-zrobic-ze-wspolnym-kredytem-po-rozwodzie,132,0,2353540.html Zachęcam więc do lektury :)

Podobne artykuły