Kredyt a pożyczka, czym się różnią?

  • 14 Lis 2014
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Pojęcia kredyt i pożyczka często stosowane są zamiennie. Różnice między nimi są jednak na tyle duże i istotne, że warto wiedzieć, czym charakteryzują się obie formy zadłużenia. Kto może udzielić kredytu i pożyczki? Jakie są różnice w kosztach? O co łatwiej się ubiegać?
Kredyt a pożyczka, czym się różnią?

Kredyt tylko w banku

Przede wszystkim kredyt możliwy jest do otrzymania tylko i wyłącznie w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (tzw. SKOK-ach). Wszelkie inne formy wsparcia finansowego noszą miano pożyczki. Ta najczęściej jest możliwa do uzyskania dzięki parabankom i firmom pożyczkowym, ale możliwe jest również pełnoprawne i udokumentowane pożyczenie gotówki od osoby fizycznej. O tym, że kredyt jest tylko domeną banków i SKOK-ów mówi Prawo Bankowe. Pożyczki nie podlegają jego regulacjom, ponieważ prawnie zostają określone przez Kodeks Cywilny.

Kredyt nie dla każdego

Uzyskanie kredytu jest zdecydowanie trudniejsze od pożyczki. Aby otrzymać pieniądze z banku należy przejść przez długi i żmudny proces kredytowy. Osoba ubiegająca się o kredyt musi przekonać bank, że pożyczona gotówka zostanie bezzwłocznie zwrócona. Nie ma możliwość, aby ktoś będący na krajowej liście dłużników otrzymał kredyt. Banki restrykcyjnie podchodzą do klienta i muszą mieć pewność, że otrzymany kredyt zostanie należycie spożytkowany. Pożyczki natomiast często udzielane są bez wcześniejszego wglądu do BIK-u lub BIG-u i o nie jest zdecydowanie łatwiej.

Konkretny cel

Aby otrzymać kredyt, należy w umowie ściśle zaznaczyć, do czego potrzebne są pożyczane pieniądze. Stąd coraz popularniejsze są skonkretyzowane oferty kredytowe typu: kredyt mieszkaniowy, samochodowy, konsolidacyjny itd. W przypadku pożyczek cel klienta jest nieistotny i nie trzeba nikomu go zdradzać.

Umowa i formalności

Uzyskanie kredytu wiąże się z licznymi formalnościami, a ich zwieńczeniem jest podpisanie umowy z bankiem, która zawiera wszystkie niezbędne informacje na czele z terminem zwrotu i kosztami. Pożyczka nie musi oznaczać podpisania umowy. Obecnie bardzo popularne są tzw. „chwilówki” możliwe do uzyskania w kilkanaście minut bez wychodzenia z domu.

Kwoty

Łatwy dostęp do pożyczek sprawia, że maksymalne kwoty, jakie można pożyczyć np. od parabanków nie są tak wysokie jak w przypadku pełnoprawnych kredytów. Wyjątkami są oczywiście sytuacje, gdy dług zaciągany jest od osoby fizycznej, skłonnej do pożyczki wyższego rzędu.

Koszty

Kredyt zawsze wiąże się z poniesieniem kosztów w ramach oprocentowania. To dość logiczne, że banki chcą zarobić na usłudze pożyczania pieniędzy. Informacje o wszystkich kosztach zawsze zawarte są w umowie. Pożyczka może być darmowa, ale tylko w wypadku udzielenia jej od osoby fizycznej. Firmy i parabanki również pobierają opłaty, a dodatkowo często naliczają dodatkowe prowizje, co sprawia, że cena pożyczki jest często bardzo wysoka.

Podsumowanie

Porównanie kredytu i pożyczki
kryterium kredyt pożyczka
Kto udzieli? tylko banki i SKOK-i parabanki, firmy pożyczkowe oraz osoby fizyczne
Dla kogo? osoby o nieskazitelnej historii kredytowej. możliwe dla dłużników z listy BIK lub BIG
Cel konkretny, zawarty w umowie brak konkretnego celu
Umowa i formalności wiele formalności i umowa w formie pisemnej pieniądze od ręki, umowa o dowolnym charakterze
Kwoty wysokie – raty rozłożone na wiele lat niższe – dużo krótszy okres spłacania
Koszt zawarty w umowie, brak ukrytych dodatkowych opłat możliwa darmowa pożyczka, ale najczęściej koszty wysokie +prowizje

Pożyczka jest łatwiejszą, mniej sformalizowaną formą uzyskania gotówki. Nie można jednak liczyć na tak wysokie kwoty, które oferują banki w ramach kredytu. Pożyczki też nie są tak mocno regulowane przez państwo, co sprawia, że są mniej bezpieczną formą zadłużenia się. Często też są po prostu droższe od kredytu.

Podobne artykuły