Kredyt gotówkowy - na co zwrócić uwagę?

  • 15 Paź 2019
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jśli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, zwróć się do banku z wnioskiem o kredyt gotówkowy. Pożyczone w ten sposób środki możesz przeznaczyć, na co chcesz np. na remont, kupno samochodu lub zagraniczne wakacje. Tylko jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy w gąszczu tak wielu ofert i promocji? Pomogę Ci w tym.
Kredyt gotówkowy - na co zwrócić uwagę?

Kredyt gotówkowy cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczą cyklicznie publikowane dane BIK. Tylko w pierwszym półroczu 2019 r. banki udzieliły 3,5 mln kredytów konsumpcyjnych. Dlaczego tak chętnie sięgamy po kredyt gotówkowy w banku? Powodów może być kilka.

Po pierwsze, robimy to, gdy nie mamy wystarczających oszczędności, a nagle pojawiają się pilne wydatki. Wtedy pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy to właśnie kredyt gotówkowy. Po drugie, banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i rezygnują ze skomplikowanych procedur. W związku z tym bardzo łatwo jest uzyskać kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, a nawet szybko wziąć kredyt gotówkowy online. Dodatkowym atutem jest także fakt, że środki można przeznaczyć na dowolny cel.

Zanim jednak zdecydujesz się zawnioskować o kredyt gotówkowy, sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze.

Bank odmówił Ci kredytu? Teraz musi powiedzieć, dlaczego.
 

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy ?

Poszukiwania kredytu gotówkowego powinieneś zacząć od odpowiedzi na trzy podstawowe pytania:

  • Jakiej kwoty potrzebujesz? Kredyt gotówkowy możesz otrzymać w wysokości nawet powyżej 200 tys. zł, ale musisz mieć naprawdę wysokie zarobki i wzorową zdolność kredytową. Najczęściej kredyty gotówkowe udzielane są od 1 tys. zł do 100 tys. zł.
  • Jaka rata nie obciąży Twojego domowego budżetu oraz jak długo chcesz spłacać kredyt? Im dłuższy jest okres spłaty kredytu, tym niższe raty, ale za to wyższy całkowity koszt.
  • Czy możesz wybrać inne rozwiązanie? Zastanów się, czy rzeczywiście musisz się zadłużać.

Gdy już określisz swoje potrzeby, warto sprawdzić oferty co najmniej kilku banków. Pozwoli Ci to rozeznać się w obecnych promocjach i kosztach aktualnie oferowanych kredytów.

W pierwszej kolejności możesz zapytać oczywiście o ofertę w banku, w którym posiadasz już konto osobiste, ponieważ banki często oferują korzystniejsze propozycje swoim stałym klientom, ale nie zawsze. Dlatego tak ważne jest porównanie kredytów także w innych bankach. Twój bank może kusić Cię niskim oprocentowaniem, nie wspominając wprost o dodatkowych kosztach, kiedy inny bank zrezygnuje z prowizji w ramach oferty dla nowego klienta i pożyczy Ci pieniądze taniej.

Bank zarabia na udzielaniu kredytów – to z pewnością wiesz. Ale Ty masz prawo wybrać taką ofertę, za którą zapłacisz najmniej. Ułatwiliśmy Ci to zadanie i przygotowaliśmy porównywarkę kredytów.
 

Co należy analizować wybierając ofertę banku?

Przy wyborze oferty kredytu gotówkowego musisz pamiętać o tym, że nie ma kredytu idealnego, a jego ostateczne warunki będą zależały przede wszystkim od oceny Twojej zdolności kredytowej przez bank.

Punktem wyjścia będzie więc wysokość Twoich zarobków. Pracownik banku sprawdzi regularność otrzymywanego przez Ciebie wynagrodzenia (najczęściej na podstawie wyciągu z historii Twojego rachunku za ostatnie 3 miesiące), zapyta o formę zatrudnienia oraz Twoje aktualne zobowiązania. Musi po prostu zweryfikować, czy będziesz w stanie terminowo spłacać kredyt.

Zanim jeszcze bank przedstawi Ci ofertę i udzieli kredytu, sprawdzi Cię jeszcze w Biurze Informacji Kredytowej. Taki raport pozwoli mu dowiedzieć się, czy nie masz m.in. zaległości w spłacie innych kredytów. Im lepsza historia w BIK, tym większe szanse na otrzymanie kredytu. Może zdarzyć się tak, że bierzesz swój pierwszy kredyt gotówkowy i Twoja historia jest czysta. Wtedy bank bierze na siebie większe ryzyko, udzielając Ci kredytu i może zaproponować gorsze warunki.

Dopiero po zbadaniu zdolności kredytowej, otrzymasz ofertę. Dowiesz się z niej, jakie jest oprocentowanie kredytu, prowizja, wysokość miesięcznej raty czy całkowity koszt. Powinieneś także zostać poinformowany o wysokości RRSO. Czego dowiesz się na podstawie tych parametrów? Tego, co dla Ciebie najważniejsze, czyli ile zapłacisz za kredyt.

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na wysokość oprocentowania i prowizji. Oprocentowanie jest sumą marży, jaką pobiera bank oraz wskaźnika WIBOR. Możesz spotkać się z oprocentowaniem stałym i wtedy Twój harmonogram spłat nie ulegnie zmianie przez cały okres kredytu lub zmiennym, które jest zależne od wahania stóp procentowych obowiązujących na rynku. W tym przypadku bank będzie aktualizował harmonogram rat, gdy stopy procentowe znacznie się zmienią. Chociaż ryzyko zmiany wysokości rat tak naprawdę jest niewielkie. Im niższe oprocentowanie, tym lepiej, przy czym pamiętaj, że zgodnie z ustawą nie może ono przekraczać 10 proc.

Prowizja natomiast to opłata pobierana przez bank w zamian za to, że udzielił Ci kredytu. Może być płatna jednorazowo lub rozłożona na raty. Bank ustala ją indywidualnie, ale może jej nie pobierać w ramach promocji.

Umowa zlecenie a kredyt gotówkowy – czy to możliwe?
 

Kredyt gotówkowy - wybór dobrej oferty

Analizując najkorzystniejsze warunki, nie zapomnij uwzględnić również innych kosztów kredytu. Możesz trafić np. na kredyt gotówkowy w ramach tzw. oferty cross-selling, czyli sprzedaży wiązanej. A mianowicie, w zamian za otrzymanie lepszych warunków będziesz musiał skorzystać z innego produktu banku (np. konta bankowego lub karty kredytowej).

Jak ostatecznie sprawdzić, czy zaproponowany przez bank kredyt gotówkowy jest dla Ciebie opłacalny? Przeanalizuj:

  • RRSO, dzięki któremu w łatwy sposób porównasz, który kredyt jest tańszy. Im niższe RRSO, tym lepiej.
  • Całkowity koszt kredytu, czyli ile faktycznie będziesz musiał zwrócić oprócz pożyczonej kwoty kredytu. Jeśli np. pożyczasz 20 tys. zł, a całkowity koszt kredytu wynosi 3 885 zł, to oznacza, że łącznie oddasz 23 885 zł.
  • Okres spłaty – im dłuższy okres, tym niższa rata, ale wyższy całkowity koszt kredytu. Decydując się na dłuższy czas kredytowania, warto zapytać bank o warunki skorzystania z wcześniejszej spłaty kredytu lub wakacji kredytowych. Kredytobiorca może zastrzec w umowie prowizję za wcześniejszą spłatę, chociaż banki odchodzą już od takich praktyk.

Czytając o tym, na co uważać, biorąc kredyt gotówkowy, możesz czuć się niepewnie. Zupełnie niepotrzebnie. Kredyt gotówkowy może Ci się przydać w wielu podbramkowych sytuacjach i uratować domowy budżet. Proces nie jest skomplikowany, a decyzję kredytową otrzymasz tego samego dnia. Nie obawiaj się też ukrytych kosztów. Wszystkie muszą być opisane w umowie zgodnie z przepisami ustawy o kredycie konsumenckim.

A jeśli zależy Ci na czasie i chcesz szybko dowiedzieć się, gdzie dostaniesz tani kredyt gotówkowy, ranking będzie do tego dobrym narzędziem. Co miesiąc pytamy banki o ofertę i przygotowujemy aktualne zestawienia. Lub jeżeli wolisz, skorzystaj z naszej porównywarki.


Porównaj oferty i znajdź kredyt gotówkowy dla siebie >>

Dodano:
15 Paź 2019

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły