Kredyt gotówkowy – co jest potrzebne do jego uzyskania?

  • 05 Maj 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kredyt gotówkowy jest jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najłatwiejszych do uzyskania produktów bankowych. Nie wymaga wielu formalności, a cały proces jest stosunkowo szybki. Nie trzeba nawet wychodzić z domu.
Kredyt gotówkowy – co jest potrzebne do jego uzyskania?

Cechy kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy pozwala na pożyczenie kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Wiele zależy jednak od uzyskiwanych dochodów i zdolności kredytowej. Większość kredytów gotówkowych mieści się w definicji kredytu konsumenckiego, który regulowany jest ustawą. Dotyczy ona udzielania konsumentom kredytów i pożyczek w kwocie do 255 550 zł.

Biorąc kredyt gotówkowy, nie trzeba wskazywać celu. Bank nie rozlicza ze sposobu wydania przyznanych środków. Liczy tylko na terminową spłatę. Pieniądze można więc przeznaczyć na bieżące wydatki, kupno samochodu (czasem kredyt gotówkowy jest bardziej korzystny niż samochodowy), finansowanie remontu, wesele, komunię dziecka, wyjazd wakacyjny czy cokolwiek innego.

Wybierając ofertę dla siebie, warto zwrócić uwagę na: okres spłaty (im krótszy, tym mniej odsetek), oprocentowanie, prowizję za udzielenie, sumę odsetek, RRSO, całkowitą kwotę do spłaty, ew. ubezpieczenie oraz wszystkie opłaty dodatkowe. Wygodnym rozwiązaniem jest korzystanie ze stale aktualizowanych rankingów oraz z kalkulatorów online. Warto przy tym realistycznie ocenić swoją zdolność kredytową.

Sprawdź, jak obliczyć RRSO >>

Warunki uzyskania kredytu gotówkowego

Podstawowe warunki uzyskania kredytu gotówkowego (ranking: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe) to: bycie osobą pełnoletnią, zameldowaną w Polsce i posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych. Należy wykazać się zdolnością kredytową, która pozwoli na pożyczenie wnioskowanej kwoty w wybranym okresie. Bank sprawdzi  historię kredytową w BIK (raz na pół roku można pobrać darmowy raport BIK; scoring można poznać za opłatą), by dowiedzieć się, czy dana osoba miała wcześniej jakieś zobowiązania finansowe i czy terminowo je spłacała. Istotne są też dochody, stałość zatrudnienia (idealnie umowa o pracę na czas nieokreślony, ale nie jest to warunek konieczny), wysokość kosztów utrzymania oraz innych miesięcznych opłat (karty kredytowe, pożyczki, kredyty, alimenty, czynsz).

Oprócz tego znaczenie ma wiek (osoba, która ledwo skończyła 18 lat jest mniej wiarygodna, a emeryt może nie doczekać końca okresu spłaty), stan cywilny (małżeństwo jest korzystniejsze, bo koszty utrzymania są dzielone na dwie osoby), liczba osób na utrzymaniu, wykształcenie, zawód i stanowisko oraz staż pracy w danym miejscu i ogólny staż zawodowy.

Na podstawie wyżej wymienionych bank oblicza DTI (ang. Debt to Income), czyli stosunek wszelkich zobowiązań finansowych i dochodów. To pierwsze nie powinno przekraczać 50 proc., chyba że dochody są wyższe niż średnia krajowa – wtedy dopuszczalny jest próg 65 proc. Bezpieczniej jednak trzymać się granicy 30 proc.

Szansę na kredyt zwiększa ograniczenie dotychczasowych wydatków np. zlikwidowanie karty kredytowej czy spłacenie pożyczki, a także zwiększenie dochodów – najłatwiej to zrobić przez wnioskowanie wspólnie z drugą osobą, zwłaszcza z małżonkiem, bo wtedy oboje dzielą się kosztami utrzymania. W przypadku stosunkowo niedużych kwot zaletą będzie uzyskiwanie świadczenia 500+, jeśli do 18. urodzin dzieci jeszcze daleko. Osoby o niższych zarobkach, które terminowo spłacają wszelkie należności są lepiej oceniane niż spóźnialskie z wyższymi dochodami.

Dokumenty do wniosku o kredyt gotówkowy

Przy mniejszych kwotach bank potrzebuje tylko wniosku z podstawowymi danymi, dowodu osobistego lub jego skanu oraz informacji o dochodach. Czasem wymagany jest skan zaświadczenia z pracy, które dokładnie określa wysokość pensji, staż w danym miejscu oraz warunki zatrudnienia. W przypadku większych kwot i dłuższych okresów spłaty bank od pracujących sporadycznie wymagana jest promesa zatrudnienia, choć jest to raczej wymóg kredytów hipotecznych. Osoby, które nie pracują, a pobierają rentę, emeryturę lub inne świadczenie socjalne mogą być poproszone o podobny dokument.

Proces wnioskowania jest szybszy dla posiadaczy kont osobistych w danym banku, bo ten ma dostęp do historii wpływów i wydatków. Klient jest w ten sposób bardziej wiarygodny.

Kredyt gotówkowy – jak złożyć wniosek?

Aby ubiegać się o kredyt gotówkowy, warto skorzystać z rankingu kredytów gotówkowych (np. takiego dostępnego na naszej stronie). Nie trzeba wychodzić z domu, by przejść przez cały proces kredytowy. Alternatywnie można skorzystać z pomocy doradcy na infolinii lub w oddziale. Teraz jednak warto kierować się zasadą #lepiejzdomu, czyli korzystać z produktów finansowych przez internet.

Cały proces nie powinien przekroczyć 1-2 dni. Najszybsze banki podejmują decyzję w kilka lub kilkanaście minut (mBank), w pół godziny (Bank Pekao, BNP Paribas), w mniej niż dwie godziny (Citi Handlowy) czy w jeden dzień roboczy (ING Bank Śląski, PKO BP).

Dodano:
05 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły