Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa?

 • 02 Lis 2020
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(0)
Kredyt gotówkowy, a może karta kredytowa? Nie możesz się zdecydować, który z tych produktów będzie dla Ciebie lepszy. Poznaj różnice między kredytem gotówkowym a kartą kredytową i sprawdź, co będzie dla Ciebie najbardziej opłacalne.
Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa?

Potrzebujesz pieniędzy na dowolny cel? Możesz skorzystać z jednego z dwóch rozwiązań: kredytu gotówkowego lub karty kredytowej. Wziąłem pod lupę oba te produkty bankowe. Sprawdziłem, jakie są między nimi podobieństwa i różnice i kiedy lepiej jest wziąć kredyt gotówkowy, a w jakiej sytuacji lepsza będzie karta kredytowa.

Kredyt gotówkowy i karta kredytowa – podobieństwa

Zanim bank udzieli Ci kredytu gotówkowego lub przyzna kartę kredytową, sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Nie robi tego z własnej woli, jest do tego zobowiązany przepisami prawa bankowego.

Zgodnie z nim bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Kredytobiorca jest obowiązany przedłożyć na żądanie banku dokumenty i informacje niezbędne do dokonania oceny tej zdolności.

Oznacza to, że zanim bank przyzna Ci kredyt gotówkowy lub kartę kredytową, upewni się, czy będziesz w stanie spłacić środki, które Ci przyzna.

Karty kredytowe mogą być przyznawane na podstawie złożonego przez Ciebie oświadczenia dotyczącego wysokości osiąganych przez Ciebie dochodów. Kredyt gotówkowy także może być udzielony na podstawie Twojego oświadczenia o dochodach. Bank może jednak wymagać – szczególnie przy wyższych kwotach – złożenia zaświadczenia wystawionego przez pracodawcę.

Dowiedz się jak sprawdzić swoją zdolność kredytową >>

Karta kredytowa i kredyt gotówkowy mają jeszcze jedną wspólną cechę – pieniądze przyznane Ci przez bank możesz przeznaczyć na dowolny cel. Bank jest zainteresowany tylko tym, żebyś spłacił zadłużenie w terminie.

Kredyt gotówkowy i karta kredytowa – różnice

Mimo cech wspólnych łączących kredyt gotówkowy i kartę kredytową, produkty te różnią się też jednak od siebie. Czym? Sprawdziłem.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy jest produktem „jednorazowym”. Składasz wniosek – możesz to zrobić zarówno w placówce banku, jak i online – przez Internet czy telefon. We wniosku wskazujesz, ile chcesz pożyczyć i jak długo spłacać swoje zobowiązanie.

Bank po analizie zdolności kredytowej przyznaje Ci kredyt. Podpisujesz umowę, a pieniądze są przelewane na Twoje konto bankowe. Zazwyczaj od następnego miesiąca zaczynasz spłacać kredyt w miesięcznych ratach.

Kredyt gotówkowy – wady i zalety

Sprawdź, jakie są wady i zalety kredytu gotówkowego.

Kredyt gotówkowy –zalety:

 • możliwość złożenia wniosku i uruchomienia kredytu on-line,
 • rozłożenie zadłużenia na dogodne do spłaty miesięczne raty,
 • bezpłatna wypłata kredytu na konto osobiste,
 • możliwość zawnioskowania o wakacje kredytowe,
 • możliwość dokonania wcześniejszej spłaty kredytu bez dodatkowych opłat.

Kredyt gotówkowy – wady:

 • za udzielenie kredytu pobierana jest prowizja (może wynieść nawet kilkanaście procent kwoty kredytu),
 • w zamian za atrakcyjniejsze warunki kredytowania bank może Cię zobowiązać np. do wykupienia ubezpieczenia,
 • zmiany dokonywane w czasie spłaty kredytu wiążą się z opłatami.

Chcesz wziąć kredyt gotówkowy? Ranking kredytów gotówkowych pomoże Ci w wyborze najlepszej dla Ciebie oferty >>

Nie powinieneś decydować się na pierwszy z brzegu kredyt gotówkowy. Porównanie kredytów gotówkowych powinno być tą czynnością, której poświęci się nieco czasu. Porównując kredyty nie bierz pod uwagę tylko oprocentowania. Rzeczywiste koszty kredytu poznasz, porównując wysokości Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO) dla poszczególnych ofert.

Karta kredytowa

Zanim omówię zalety i wady kart kredytowych, wymienię kilka najbardziej istotnych zasad, których powinieneś przestrzegać, żeby uniknąć kosztów związanych z jej użytkowaniem. Karta kredytowa może stać się sposobem, na darmowy kredyt, jednak tylko w chwili, gdy obsługujesz ją zgodnie z zasadami banku. Gdy zdecydujesz się skorzystać z kredytu na karcie, powinieneś pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pomoże ci to uniknąć wielu zbędnych kosztów. Dodatkowo korzystając regularnie z karty, unikniesz opłaty za jej prowadzenie.

 • Płacąc kartą kredytową, bierzesz w banku krótkoterminowy kredyt. Jeżeli spłacisz go przed upływem okresu bezodsetkowego (zazwyczaj trwa od 51 do 59 dni), bank nie naliczy żadnych odsetek. Pamiętaj tylko, że odsetki są naliczane od dnia zrobienia zakupów kartą, a nie od dnia zakończenia okresu bezodsetkowego.
 • Nie używaj karty kredytowej do wypłacania pieniędzy z bankomatu! To jedna z najważniejszych zasad korzystania z karty kredytowej, której powinieneś przestrzegać. Od wypłaconych środków bank od razu zacznie naliczać odsetki (w tym przypadku nie ma okresu bezodsetkowego).
 • Jeżeli nie możesz spłacić całego zadłużenia, możesz rozłożyć zadłużenie na raty.
 • Użytkowanie karty kredytowej może wiązać się z opłatami. Bank nie będzie pobierał opłaty za użytkowanie karty jeżeli wykonasz określoną liczbę płatności (np. 5 płatności kartą w miesiącu) lub płatności w określonej wysokości (np. 1 000 zł miesięcznie).

Karta kredytowa – wady i zalety

Karta kredytowa – zalety:

 • nie zapłacisz odsetek, gdy spłacisz zadłużenie przed upływem okresu bezodsetkowego,
 • możliwość korzystania z promocji, zniżek i rabatów przy płatnościach kartą,
 • możliwość rozłożenia zadłużenia w karcie kredytowej na raty,
 • możliwość skorzystania z opcji chargeback, czyli zwrotu środków za transakcje dokonane kartą kredytową (np. w przypadku, jeżeli nie dotrze do Ciebie przedmiot, za który zapłaciłeś kartą).

Karta kredytowa – wady:

 • za wypłatę z bankomatu kartą kredytową bank od razu nalicza odsetki,
 • rozłożenie zadłużenia na raty wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji,
 • przelew z karty kredytowej może być – podobnie jak wypłata z bankomatu – traktowany jako transakcja gotówkowa i wiązać się z kosztami (odsetki i prowizja za tę czynność),
 • trudniejsze zarządzanie budżetem.

Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa? Jeżeli potrzebujesz jednorazowo większej kwoty gotówki, lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie kredyt gotówkowy. Karta kredytowa może być dla Ciebie „pogotowiem gotówkowym” – z dostępnego na niej kredytu możesz skorzystać np. w przypadku niespodziewanych wydatków. Co ważniejsze – pieniądze będą dostępne bez potrzeby składania dodatkowego wniosku.

Niezależnie od tego, z którego z produktów będziesz chciał skorzystać, dokładnie określ swoje potrzeby. Jeśli będziesz zarządzał swoimi zobowiązaniami świadomie, nie powinieneś doprowadzić do sytuacji, w której jeden będziesz miał problemy z ich opanowaniem.

Dodano:
02 Lis 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły