Kredyt gotówkowy czy kredyt odnawialny?

  • 08 Wrz 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kredyt gotówkowy i kredyt odnawialny to produkty, które pozwalają na uzyskanie dodatkowych środków na dowolny cel. Są jednak między nimi istotne różnice. Sprawdź, który kredyt będzie dla lepszy dla Twoich potrzeb.
Kredyt gotówkowy czy kredyt odnawialny?

Kredyt gotówkowy

Po uruchomieniu kredytu gotówkowego klient otrzymuje od banku całość środków, o które się ubiegał. Kwota do spłaty składa się z kapitału, odsetek i ewentualnej prowizji za udzielenie. Można też wykupić ubezpieczenie. Co miesiąc kredytobiorca spłaca ratę, w której zawierają się wymienione opłaty. Trwa to aż do końca ustalonego okresu spłaty. Jeśli klient ma konto osobiste w banku, w którym pożyczał, to raty mogą być spłacane automatycznie. W innym wypadku konieczne jest dokonywanie przelewów w wyznaczonych terminach. Kredyt gotówkowy można zawiesić do 6 miesięcy. Brakujące raty zostaną wtedy rozłożone na pozostały okres spłaty lub okres ten ulegnie wydłużeniu. Oferta nie wymaga zabezpieczenia. Wystarczy wykazać się zdolnością kredytową: mieć stabilne zatrudnienie i dostateczne dla danej kwoty dochody, a także nie mieć zarejestrowanego zadłużenia. Proces ubiegania się o kredyt gotówkowy jest prosty. W niektórych przypadkach nie trzeba nawet wychodzić z domu. Należy jedynie wypełnić wniosek na podstawie danych z dowodu osobistego i dokumentu zatrudnienia. Umowę podpisuje się np. Profilem Zaufanym lub robi to w obecności kuriera.

Kredyt odnawialny

Kredyt odnawialny jest związany z kontem osobistym w tym samym banku. Jest to stale dostępna linia kredytowa, którą można, ale nie trzeba wykorzystywać. Tak jak w przypadku kredytu gotówkowego cel finansowania nie ma znaczenia. Tutaj jednak umowa dotyczy 12 miesięcy i po tym czasie może być odnowiona, choć wiąże się to zwykle z dodatkową opłatą (np. w mBanku 2,1-2,5% od kwoty kredytu min. 69 zł.). W ramach kredytu odnawialnego także dostępne są wysokie kwoty (zgodne ze zdolnością kredytową), ale czas na spłatę jest krótszy. Środki można wykorzystać robiąc przelew, wypłacając gotówkę z bankomatów, dokonując transakcji kartą w sklepach czy płacąc online. Zaletą tego rozwiązania jest to, że limit jest odnawialny, a więc po uregulowaniu poprzednich należności, znów ma się dostęp do wyznaczonej na dany okres kwoty. Samo spłacanie wygląda przy tym inaczej niż w przypadku kredytu gotówkowego. W odnawialnym każda wpłata przyczynia się do zmniejszenia wykorzystanego limitu. Jeśli własne środki wynoszą 3 tys. zł, a dostępny limit 2 tys. zł i zrobi się zakupy na 4 tys. zł, to należy zapewnić wpłatę w wysokości 1 tys. zł. Do tego czasu nalicza się oprocentowanie. Ostatecznym terminem uregulowania kosztów jest koniec 12-miesięcznej umowy. Do kredytu odnawialnego też można dokupić ubezpieczenie.

Który kredyt wybrać?

Kredyt gotówkowy nadaje się bardziej do pokrycia kosztów konkretnego zakupu na wyższą kwotę. Okres spłaty jest dłuższy, co pozwala na rozłożenie należności na dogodną liczbę rat. Nie trzeba mieć konta w danym banku, by skorzystać z oferty. Kredyt odnawialny to dobre zabezpieczenie finansowe na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń oraz na mniejsze wydatki. Odsetki dotyczą tylko wykorzystanej kwoty, a więc jeśli kredytobiorca zapewni odpowiednie wpłaty przed wyznaczonym okresem, to pożyczka będzie tańsza. Raz na rok przewidziana jest prowizja, choć w części banków wynosi ona 0%. Tego typu finansowanie pozwala na większą elastyczność, szczególnie jeśli zabraknie pieniędzy przed otrzymaniem następnej pensji.

Porównanie kredytu gotówkowego i odnawialnego na przykładzie mBanku

W mBanku w ramach kredytu gotówkowego pożyczysz od 500 zł do 180 tys. zł w zależności od zdolności kredytowej. Oprocentowanie nominalne w skali roku wynosi 7,2%, a prowizja za udzielenie od 5,99 do 22,99%. Z kodem „CZAS” obniży się ona o 2 p.p. od stawki standardowej, a z ubezpieczeniem o dodatkowe 1 p.p. RRSO dla przykładu reprezentatywnego to 16,94%. Koszty będą się zmieniać przy różnych okresach spłaty. Przykładowo jeśli pożyczysz 30 tys. zł na 78 miesięcy, to miesięczna rata wyniesie 545 zł, RRSO 11,95%, prowizja 12,99%, a całkowity koszt kredytu 12 545,10 zł. Z oferty można skorzystać online, przez aplikację, infolinię lub w placówce.

W kredycie odnawialnym mBank może przyznać od 500 zł do 150 tys. zł w zależności od stażu klienta w tym banku oraz zdolności kredytowej. Oprocentowanie nominalne jest takie samo jak wyżej – 7,2%. Prowizja za udzielenie wynosi 0%. Wybierasz kwotę, którą chcesz mieć dostępną na rachunku i deklarujesz, ile z tego limitu planujesz wykorzystać w danym miesiącu. Możesz zdecydować, że będzie to część lub całość dostępnej kwoty. Przykładowo pełna dostępna kwota wynosi 50 tys. zł, a miesięczny limit 7 tys. zł. Po 120 dniach odsetki będą równe 165,70 zł. Opłata zostanie pobrana w miesięcznicę uruchomienia kredytu. Z kredytem odnawialnym łączy się obecnie promocja. Za każde pożyczone 100 zł zapłacisz 1 zł np. za 2 tys. zł wyjdzie 20 zł miesięcznie.

Kto może ubiegać się o kredyt odnawialny w mBanku?

Wnioskujący powinien być osobą fizyczną, która:

  • ma pełną zdolność do czynności prawnych,
  • posiada dowód osobisty,
  • jest posiadaczem lub współposiadaczem eKonta (można założyć przed złożeniem wniosku) lub rachunku eMax,
  • posiada zdolność kredytową stałe źródło dochodów,
  • zapewnia wynagrodzenie na eKonto lub skojarzone z nim rachunki eMax w okresie obowiązywania umowy kredytowej,
  • przedstawi odpowiednią dokumentację.

Przeczytaj również: Przez pandemię łatwiej dostać kredyt gotówkowy online

Dodano:
08 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły